Partij Orbán boycot vergadering over Zweeds NAVO-lidmaatschap
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De partij van de Hongaarse premier Viktor Orbán heeft een vergadering van het parlement over de Zweedse NAVO-toetreding geboycot. Daarmee wordt het Zweedse lidmaatschap opnieuw uitgesteld.
"Het is buitengewoon onaangenaam dat zij tot op de dag van vandaag de toetreding van Zweden tot de NAVO hebben geblokkeerd" zei Máté Kanász-Nagy, parlementslid van de Hongaarse Groene Partij in de halflege zaal. Een aantal ambassadeurs van NAVO-landen zaten op de publieke tribune, waaronder die van de Verenigde Staten.
De bijeenkomst was op de agenda gezet door de oppositie. Doordat de leden van regeringspartij Fidesz niet zijn komen opdagen kon de stemming over de ratificatie van het Zweedse lidmaatschap niet doorgaan. De eerstvolgende gelegenheid is op 26 februari, wanneer het parlement terugkomt van reces.
Bezoek
Orbáns partij kondigde vrijdag aan dat ze eerst wilde dat de Zweedse premier Ulf Kristersson een bezoek aan Hongarije zou brengen, voordat het land instemt met de Zweedse NAVO-toetreding. Fidesz-fractieleider Máté Kocsis herhaalde die boodschap maandag op Facebook. Kristersson verkondigde vorige week juist dat hij een dergelijk bezoek liever aflegt nadat Hongarije heeft ingestemd.
Zweden en Finland vroegen het NAVO-lidmaatschap aan in mei 2022 als reactie op de Russische inval in Oekraïne. Finland werd vorig jaar al toegelaten. Hongarije is het laatste land dat het Zweedse lidmaatschap nog moet ratificeren. Ook Turkije weigerde lange tijd in te stemmen, maar in januari stemde het Turks parlement alsnog in.
Afronden
Orbán verzekerde na de Turkse goedkeuring dat hij het parlement zou "aansporen bij de eerstvolgende gelegenheid voor de toetreding van Zweden te stemmen en de ratificatie af te ronden". De Amerikaanse ambassadeur in Hongarije bracht dat vóór de ingelaste vergadering van het parlement fijntjes in herinnering.
Hongarije hield lang vol het NAVO-lidmaatschap van Zweden niet als allerlaatste te zullen tegenhouden. Tot het vorige maand door Turkije werd ingehaald. Voor de bezwaren van Turkije hadden andere NAVO-landen nog wel begrip, maar voor Hongarije is dat volgens NAVO-diplomaten anders.
Meer uit Buitenland
TAIPEI (ANP/RTR) - De Amerikaanse wapenleveringen aan Taiwan zijn altijd een hoeksteen van regionale vrede en stabiliteit geweest en wettelijk vastgelegd. Dat zei de Taiwanese viceminister van Buitenlandse Zaken Chen Ming-chi zaterdag. Taiwan zal blijven communiceren met de VS en de situatie rond verdere wapenleveringen vanuit Amerikaans perspectief begrijpen, vertelde hij verslaggevers in Taipei.
16 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
9 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
10 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
11 uur geleden