Partij GO van ex-FVD'er Otten krijgt zetel in Europees Parlement
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe partij GO van ex-Forum-kopstuk Henk Otten krijgt haar eerste zetel in het Europees Parlement. Dat gaat uitgerekend ten koste van Forum voor Democratie (FVD).
De Kiesraad, de verantwoordelijke organisatie, maakte donderdag bekend wie de drie extra zetels gaat innemen die Nederland krijgt door het vertrek van de Britten uit de Europese Unie. Een zetel gaat naar GO, een naar de VVD en een naar de PVV. De partij van Geert Wilders keert daarmee terug in het Europees Parlement.
De afgevaardigde voor GO is Dorien Rookmaker, die tijdens de Europese verkiezingen vorig jaar nog voor FVD op de kieslijst stond. Ze vertrok echter samen met Otten uit de partij van Thierry Baudet, waarop ze GO begonnen. Rookmaker zit nu in de Eerste Kamer.
Blij
Alleen als Baudet zelf naar Europa had willen gaan, had GO de zetel in het EU-parlement kunnen vergeten. Maar de FVD-leider liet herhaaldelijk weten in de Tweede Kamer te blijven.
Volgens Otten "doneert" Baudet daarmee zijn zetel aan GO. Hij zegt ontzettend blij te zijn "dat we nu ook in Europa voor onze kiezers kunnen opkomen." De partij zal "assertiever" strijden tegen een hogere Nederlandse bijdrage aan de EU.
Zetel kwijt
De PVV krijgt met Marcel de Graaff weer een vertegenwoordiging in het Europees parlement. De partij verloor bij de verkiezingen vorig jaar al haar vier zetels.
De VVD krijgt er met Bart Groothuis haar vijfde Europarlementariër bij.
Het vertrek van Rookmaker uit de Eerste Kamer betekent waarschijnlijk dat GO daar een zetel kwijtraakt. Die zou dan weer teruggaan naar Forum. Rookmaker kwam voor die partij in de senaat.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) zit zelf ook nog vol vragen over de datakluis met informatie over de toeslagenaffaire die jaren verborgen bleef. "Wat er tussen nu en 2019 is gebeurd, dat is voor mij ook een vraagteken", zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
5 uur geleden