Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen

Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen

ANKARA (ANP/RTR) - De partij van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan wil bij de gemeenteraadsverkiezingen de macht terugwinnen in de grote steden. Sinds 2019 hebben oppositiepartijen Istanbul, de grootste stad van Turkije, en Ankara, de hoofdstad, in handen. De uitslag van zondag zegt volgens analisten veel over de populariteit van Erdogan en over de kracht van de oppositie.

De Turken kiezen zondag onder meer de burgemeesters van steden en gemeenten in alle 81 regio's van het land. Het verlies van Istanbul en Ankara kwam vijf jaar geleden als een schok voor Erdogans AKP. De regerende nationaal-islamitische partij had jarenlang de controle over die steden. Erdogan maakte zelf in de jaren negentig naam als burgemeester van Istanbul voordat hij landelijk aan de macht kwam. Voor de oppositie was de overwinning in 2019 juist een boost en een teken dat de AKP niet onverslaanbaar is.

In Ankara loopt de zittende burgemeester Turgut Altinok in de peilingen voor op zijn AKP-tegenstander. In Istanbul wordt een spannende race verwacht tussen de huidige burgemeester Ekrem Imamoglu en Murat Kurum, de kandidaat van de AKP. De 52-jarige Imamoglu wordt gezien als de hoop van de oppositie. Als hij een tweede termijn als burgemeester krijgt, is de kans groot dat hij in 2028 de presidentskandidaat wordt van de oppositie. Erdogan heeft aangegeven dat deze lokale verkiezingen zijn laatste zijn en dat hij dus niet meedoet aan de volgende presidentsverkiezingen.

Erdogan won vorig jaar nog de laatste presidentsverkiezingen. Dat was een tegenvaller voor de oppositie, die had gehoopt de winst uit 2019 door te trekken en zich verenigde achter een kandidaat. Door die nederlaag lijken oppositiepartijen weer verdeeld over de te volgen koers.

De stembussen zijn geopend tot 16.00 uur Nederlandse tijd en de uitslagen worden rond 21.00 uur verwacht.

Meer uit Buitenland

Landen rond Noordzee scherper op beveiliging onderzeekabels

HAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.

57 minuten geleden
VN: 3 miljoen ontheemde Soedanezen keerden terug naar huis

KHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.

59 minuten geleden
Voor altijd 'sterke' troepenmacht VS in Europa, verzekert Rutte

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.

1 uur geleden
Opwekking energie en veiligheid steeds meer verweven op Noordzee

HAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.

1 uur geleden
Premier Hongarije beschuldigt Oekraïne van politieke inmenging

BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.

1 uur geleden
Amerikaans vliegdekschip arriveert in Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is met andere schepen aangekomen in het Midden-Oosten, meldt het Amerikaanse leger. Met de Lincoln is de Amerikaanse vuurkracht in de regio aanzienlijk versterkt, terwijl de spanningen met Iran weer hoog zijn opgelopen.

2 uur geleden
Laat Oekraïne met EU-geld ook wapens in VS kopen, maant Rutte

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.

2 uur geleden