Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen
ANKARA (ANP/RTR) - De partij van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan wil bij de gemeenteraadsverkiezingen de macht terugwinnen in de grote steden. Sinds 2019 hebben oppositiepartijen Istanbul, de grootste stad van Turkije, en Ankara, de hoofdstad, in handen. De uitslag van zondag zegt volgens analisten veel over de populariteit van Erdogan en over de kracht van de oppositie.
De Turken kiezen zondag onder meer de burgemeesters van steden en gemeenten in alle 81 regio's van het land. Het verlies van Istanbul en Ankara kwam vijf jaar geleden als een schok voor Erdogans AKP. De regerende nationaal-islamitische partij had jarenlang de controle over die steden. Erdogan maakte zelf in de jaren negentig naam als burgemeester van Istanbul voordat hij landelijk aan de macht kwam. Voor de oppositie was de overwinning in 2019 juist een boost en een teken dat de AKP niet onverslaanbaar is.
In Ankara loopt de zittende burgemeester Turgut Altinok in de peilingen voor op zijn AKP-tegenstander. In Istanbul wordt een spannende race verwacht tussen de huidige burgemeester Ekrem Imamoglu en Murat Kurum, de kandidaat van de AKP. De 52-jarige Imamoglu wordt gezien als de hoop van de oppositie. Als hij een tweede termijn als burgemeester krijgt, is de kans groot dat hij in 2028 de presidentskandidaat wordt van de oppositie. Erdogan heeft aangegeven dat deze lokale verkiezingen zijn laatste zijn en dat hij dus niet meedoet aan de volgende presidentsverkiezingen.
Erdogan won vorig jaar nog de laatste presidentsverkiezingen. Dat was een tegenvaller voor de oppositie, die had gehoopt de winst uit 2019 door te trekken en zich verenigde achter een kandidaat. Door die nederlaag lijken oppositiepartijen weer verdeeld over de te volgen koers.
De stembussen zijn geopend tot 16.00 uur Nederlandse tijd en de uitslagen worden rond 21.00 uur verwacht.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
5 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
22 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.
1 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado verliet haar land deze week in het geheim per boot. Ze ging vervolgens naar Curaçao, zeggen Amerikaanse functionarissen tegen de krant The Wall Street Journal. Machado verliet haar land omdat ze in Oslo de Vredesprijs kreeg toegekend, maar arriveerde uiteindelijk niet op tijd om die zelf in ontvangst te nemen.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De dochter van de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft namens haar moeder de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst genomen. Ana Corina Sosa Machado droeg in Oslo een speech voor die door haar moeder was voorbereid. Daarin waarschuwde ze hoe fragiel democratie kan zijn.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gezamenlijke strijd tegen smokkelaars van migranten moet worden opgevoerd, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Smokkelaars moet het werk onmogelijk worden gemaakt, waarmee de levens van duizenden mensen worden gered. Woensdag wordt in Brussel een blauwdruk bekrachtigd om smokkelaars de pas af te snijden. Belangrijk onderdeel van de aanpak is het voorkomen dat migranten veel geld moeten betalen aan smokkelaars, om vervolgens een levensgevaarlijke tocht over zee of land te maken, zei Von der Leyen.
3 uur geleden