Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen
ANKARA (ANP/RTR) - De partij van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan wil bij de gemeenteraadsverkiezingen de macht terugwinnen in de grote steden. Sinds 2019 hebben oppositiepartijen Istanbul, de grootste stad van Turkije, en Ankara, de hoofdstad, in handen. De uitslag van zondag zegt volgens analisten veel over de populariteit van Erdogan en over de kracht van de oppositie.
De Turken kiezen zondag onder meer de burgemeesters van steden en gemeenten in alle 81 regio's van het land. Het verlies van Istanbul en Ankara kwam vijf jaar geleden als een schok voor Erdogans AKP. De regerende nationaal-islamitische partij had jarenlang de controle over die steden. Erdogan maakte zelf in de jaren negentig naam als burgemeester van Istanbul voordat hij landelijk aan de macht kwam. Voor de oppositie was de overwinning in 2019 juist een boost en een teken dat de AKP niet onverslaanbaar is.
In Ankara loopt de zittende burgemeester Turgut Altinok in de peilingen voor op zijn AKP-tegenstander. In Istanbul wordt een spannende race verwacht tussen de huidige burgemeester Ekrem Imamoglu en Murat Kurum, de kandidaat van de AKP. De 52-jarige Imamoglu wordt gezien als de hoop van de oppositie. Als hij een tweede termijn als burgemeester krijgt, is de kans groot dat hij in 2028 de presidentskandidaat wordt van de oppositie. Erdogan heeft aangegeven dat deze lokale verkiezingen zijn laatste zijn en dat hij dus niet meedoet aan de volgende presidentsverkiezingen.
Erdogan won vorig jaar nog de laatste presidentsverkiezingen. Dat was een tegenvaller voor de oppositie, die had gehoopt de winst uit 2019 door te trekken en zich verenigde achter een kandidaat. Door die nederlaag lijken oppositiepartijen weer verdeeld over de te volgen koers.
De stembussen zijn geopend tot 16.00 uur Nederlandse tijd en de uitslagen worden rond 21.00 uur verwacht.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
7 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
13 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
14 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
15 uur geleden