Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen

Partij Erdogan wil grote steden terug bij lokale verkiezingen

ANKARA (ANP/RTR) - De partij van de Turkse president Recep Tayyip Erdogan wil bij de gemeenteraadsverkiezingen de macht terugwinnen in de grote steden. Sinds 2019 hebben oppositiepartijen Istanbul, de grootste stad van Turkije, en Ankara, de hoofdstad, in handen. De uitslag van zondag zegt volgens analisten veel over de populariteit van Erdogan en over de kracht van de oppositie.

De Turken kiezen zondag onder meer de burgemeesters van steden en gemeenten in alle 81 regio's van het land. Het verlies van Istanbul en Ankara kwam vijf jaar geleden als een schok voor Erdogans AKP. De regerende nationaal-islamitische partij had jarenlang de controle over die steden. Erdogan maakte zelf in de jaren negentig naam als burgemeester van Istanbul voordat hij landelijk aan de macht kwam. Voor de oppositie was de overwinning in 2019 juist een boost en een teken dat de AKP niet onverslaanbaar is.

In Ankara loopt de zittende burgemeester Turgut Altinok in de peilingen voor op zijn AKP-tegenstander. In Istanbul wordt een spannende race verwacht tussen de huidige burgemeester Ekrem Imamoglu en Murat Kurum, de kandidaat van de AKP. De 52-jarige Imamoglu wordt gezien als de hoop van de oppositie. Als hij een tweede termijn als burgemeester krijgt, is de kans groot dat hij in 2028 de presidentskandidaat wordt van de oppositie. Erdogan heeft aangegeven dat deze lokale verkiezingen zijn laatste zijn en dat hij dus niet meedoet aan de volgende presidentsverkiezingen.

Erdogan won vorig jaar nog de laatste presidentsverkiezingen. Dat was een tegenvaller voor de oppositie, die had gehoopt de winst uit 2019 door te trekken en zich verenigde achter een kandidaat. Door die nederlaag lijken oppositiepartijen weer verdeeld over de te volgen koers.

De stembussen zijn geopend tot 16.00 uur Nederlandse tijd en de uitslagen worden rond 21.00 uur verwacht.

Meer uit Buitenland

Bild: groep beraamde aanslag op kerstmarkt Zuid-Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.

2 uur geleden
VN-chef vol afschuw over dodelijke aanslag op blauwhelmen Soedan

NEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.

2 uur geleden
IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

6 uur geleden
Israël claimt topman Hamas te hebben gedood in Gaza

TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.

8 uur geleden
Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

9 uur geleden
Merz: waarschuwt partijgenoten voor Poetin en Europese toekomst

MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.

9 uur geleden
Tsjechië betaalt volgens premier niet voor EU-plan voor Oekraïne

PRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.

10 uur geleden