Particulieren krijgen alle opruimkosten drugsafval vergoed
DEN HAAG (ANP) - Particulieren bij wie drugsafval op hun grond is gedumpt, krijgen voortaan alle kosten van het opruimen vergoed. Gemeenten krijgen de helft van de directe opruimkosten terugbetaald. Dat staat in een nieuwe regeling die justitieminister Ferd Grapperhaus naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Er komt één landelijk loket waar gedupeerden terechtkunnen voor de compensatie.
Sinds 2015 werd hooguit de helft van de kosten van het opruimen betaald door de overheid, aan zowel particuliere grondeigenaren als lagere overheden. Vooral voor particulieren betekende dat nog steeds een grote schadepost terwijl ze niets kunnen doen aan de dumping door de drugscriminelen. Vooral boeren vinden nogal eens gifvaten in en langs hun weilanden.
Vorig jaar kondigde de minister al aan dat hij tot en met 2024 jaarlijks 1 miljoen euro zou vrijmaken om grondeigenaren tegemoet te komen die geconfronteerd worden met drugsafval. Het gaat om stoffen die overblijven van het chemische productieproces en gevaarlijk zijn voor mens en natuur. Grapperhaus zou die regeling nog verder uitwerken. De provincies gaan nu de regeling opzetten, die volgend jaar ingaat.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
8 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
9 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
10 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
10 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
14 uur geleden