Parlementszaal Zuid-Afrika volledig verwoest door brand
KAAPSTAD (ANP/DPA/RTR/AFP) - De brand in het Zuid-Afrikaanse parlementsgebouw in Kaapstad heeft de zaal waar het lagerhuis in zetelt volledig verwoest. Ook andere delen van het pand hebben enorme schade opgelopen en delen van het dak zijn ingestort.
De brand brak zondagochtend door nog onbekende reden uit en werd maandag rond middernacht geblust. Er zijn nog plekken in het gebouw waar de brand weer kan oplaaien. Die worden door de brandweer in de gaten gehouden en aangepakt.
Een 49-jarige man die zondag in het gebouw werd opgepakt, is aangeklaagd voor brandstichting, inbraak en diefstal. Hij zou via een raam van een kantoor naar binnen zijn geklommen. De man, die nog zeker een week blijft vastzitten, spreekt alle beschuldigingen tegen en wordt volgens zijn advocaat onterecht als zondebok gezien.
Of de brand is aangestoken, is nog niet zeker. Momenteel wordt niet uitgesloten dat de brand het gevolg is van technische gebreken in het parlementsgebouw. Het pand bestaat uit drie delen, waarvan het originele bouwwerk in 1884 werd opgeleverd.
Het parlement van Zuid-Afrika zetelt al ruim een eeuw in Kaapstad, de regering zit in Pretoria. Toen de brand ontstond, waren de parlementariërs op kerstreces. Er zijn geen gewonden gevallen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
1 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
5 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
5 uur geleden