Parlementsverkiezingen Servië eerste in Europa sinds coronacrisis
BELGRADO (ANP/RTR) - De eerste parlementsverkiezingen in Europa sinds de uitbraak van het nieuwe coronavirus vinden zondag plaats in Servië. Kiezers kunnen mondkapjes krijgen bij stembureaus om te voorkomen dat zij besmet raken of anderen besmetten.
De rechtse Servische Progressieve Partij van president Aleksandar Vucic kan volgens de peilingen rekenen op een absolute meerderheid. Vucic profiteert van het beeld bij kiezers dat de regering de uitbraak van het coronavirus goed heeft aangepakt en van de overheidsmaatregelen die de economische klap voor Serviërs moet verzachten. Het voormalige Joegoslavische land met 7,2 miljoen inwoners heeft tot nu toe 12.616 besmettingsgevallen en 258 doden als gevolg van het coronavirus gemeld.
De Socialistische Partij, die samen met Vucic regeert, wordt naar verwachting tweede met ongeveer 10 procent van de stemmen. De rechts-populistische Servische Patriottische Alliantie van Aleksandar Sapic wordt volgens de peilingen derde.
Opmerkelijke beslissing
Servië was een van de eerste landen die de grenzen weer opende. Ook nam het de opmerkelijke beslissing om voetbalwedstrijden met publiek weer toe te staan, zonder mondkapjes. Wel hebben politieke partijen in het land campagnebijeenkomsten achterwege gelaten. Sommige oppositiepartijen boycotten de verkiezingen omdat zij vinden dat die niet vrij zijn vanwege de sterke greep van de president op de nieuwsmedia.
De meeste kiezers staan achter de voornemens van de regering om het EU-lidmaatschap in de wacht te slepen en tegelijkertijd warme banden met Rusland en China te blijven onderhouden. Daarbij zal de regering wel onder meer druk van de EU en de Verenigde Staten komen te staan om Kosovo als onafhankelijke staat te erkennen. Geen enkele kandidaat durft voorlopig de nationalistische kiezers tegen zich in het harnas te jagen door zich bereid te tonen een compromis te sluiten met Kosovo, dat door Servië als afvallige provincie wordt beschouwd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
14 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
23 minuten geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
6 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/RIYAD (ANP/AFP/RTR) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw aanvallen. Zo meldde de Iraanse staatstelevisie dat er een "nieuwe reeks raketten is afgevuurd op Israël". Israël trof volgens Al Jazeera doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet. Journalisten van The New York Times meldden zeker zeven explosies in de stad.
7 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
10 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
10 uur geleden