Parlementsverkiezingen Servië eerste in Europa sinds coronacrisis
BELGRADO (ANP/RTR) - De eerste parlementsverkiezingen in Europa sinds de uitbraak van het nieuwe coronavirus vinden zondag plaats in Servië. Kiezers kunnen mondkapjes krijgen bij stembureaus om te voorkomen dat zij besmet raken of anderen besmetten.
De rechtse Servische Progressieve Partij van president Aleksandar Vucic kan volgens de peilingen rekenen op een absolute meerderheid. Vucic profiteert van het beeld bij kiezers dat de regering de uitbraak van het coronavirus goed heeft aangepakt en van de overheidsmaatregelen die de economische klap voor Serviërs moet verzachten. Het voormalige Joegoslavische land met 7,2 miljoen inwoners heeft tot nu toe 12.616 besmettingsgevallen en 258 doden als gevolg van het coronavirus gemeld.
De Socialistische Partij, die samen met Vucic regeert, wordt naar verwachting tweede met ongeveer 10 procent van de stemmen. De rechts-populistische Servische Patriottische Alliantie van Aleksandar Sapic wordt volgens de peilingen derde.
Opmerkelijke beslissing
Servië was een van de eerste landen die de grenzen weer opende. Ook nam het de opmerkelijke beslissing om voetbalwedstrijden met publiek weer toe te staan, zonder mondkapjes. Wel hebben politieke partijen in het land campagnebijeenkomsten achterwege gelaten. Sommige oppositiepartijen boycotten de verkiezingen omdat zij vinden dat die niet vrij zijn vanwege de sterke greep van de president op de nieuwsmedia.
De meeste kiezers staan achter de voornemens van de regering om het EU-lidmaatschap in de wacht te slepen en tegelijkertijd warme banden met Rusland en China te blijven onderhouden. Daarbij zal de regering wel onder meer druk van de EU en de Verenigde Staten komen te staan om Kosovo als onafhankelijke staat te erkennen. Geen enkele kandidaat durft voorlopig de nationalistische kiezers tegen zich in het harnas te jagen door zich bereid te tonen een compromis te sluiten met Kosovo, dat door Servië als afvallige provincie wordt beschouwd.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR/AFP) - In Australië is een minuut stilte gehouden voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden. Deze was om 18.47 lokale tijd, het tijdstip waarop de schutters de eerste schoten losten. Op het strand kwamen mensen bijeen om slachtoffers te herdenken.
12 minuten geledenPHNOM PENH/BANGKOK (ANP/AFP) - Ruim 500.000 inwoners van Cambodja zijn ontheemd geraakt door de grensconflicten met Thailand. Dat meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken in Phnom Penh. In Thailand zijn volgens Bangkok ongeveer 400.000 mensen ontheemd.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - In Australië is zondagochtend (lokale tijd) een nationale herdenkingsdag voor de slachtoffers van de dodelijke aanslag op Bondi Beach van precies een week geleden begonnen.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De VS hebben zaterdag opnieuw een olietanker in het Caribisch gebied aangehouden en geënterd. De Amerikaanse minister van Binnenlandse Veiligheid Kristi Noem zegt dat op X, nadat Amerikaanse media erover bericht hadden op basis van bronnen. Eerder deze week had president Trump een blokkade afgekondigd voor olietankers die op een sanctielijst staan en die van en naar Venezuela varen.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft zaterdag twee Palestijnen gedood in het noorden van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het leger beschuldigde de twee ervan Israëlische militairen te hebben aangevallen.
10 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/DPA) - In Maagdenburg zijn de slachtoffers van de aanslag op de kerstmarkt van precies een jaar geleden herdacht. Op de herdenkingsbijeenkomst verzekerde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz de overlevenden en nabestaanden van de voortdurende steun van zijn regering.
13 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil dat Washington zijn leidende rol behoudt in de vredesbesprekingen met Rusland. Hij reageert daarmee op opmerkingen van de Franse president Emmanuel Macron, die suggereerde dat Europa opnieuw directe gesprekken met Rusland moet aangaan als de pogingen van de VS mislukken.
13 uur geleden