Parlementsverkiezingen Servië eerste in Europa sinds coronacrisis
BELGRADO (ANP/RTR) - De eerste parlementsverkiezingen in Europa sinds de uitbraak van het nieuwe coronavirus vinden zondag plaats in Servië. Kiezers kunnen mondkapjes krijgen bij stembureaus om te voorkomen dat zij besmet raken of anderen besmetten.
De rechtse Servische Progressieve Partij van president Aleksandar Vucic kan volgens de peilingen rekenen op een absolute meerderheid. Vucic profiteert van het beeld bij kiezers dat de regering de uitbraak van het coronavirus goed heeft aangepakt en van de overheidsmaatregelen die de economische klap voor Serviërs moet verzachten. Het voormalige Joegoslavische land met 7,2 miljoen inwoners heeft tot nu toe 12.616 besmettingsgevallen en 258 doden als gevolg van het coronavirus gemeld.
De Socialistische Partij, die samen met Vucic regeert, wordt naar verwachting tweede met ongeveer 10 procent van de stemmen. De rechts-populistische Servische Patriottische Alliantie van Aleksandar Sapic wordt volgens de peilingen derde.
Opmerkelijke beslissing
Servië was een van de eerste landen die de grenzen weer opende. Ook nam het de opmerkelijke beslissing om voetbalwedstrijden met publiek weer toe te staan, zonder mondkapjes. Wel hebben politieke partijen in het land campagnebijeenkomsten achterwege gelaten. Sommige oppositiepartijen boycotten de verkiezingen omdat zij vinden dat die niet vrij zijn vanwege de sterke greep van de president op de nieuwsmedia.
De meeste kiezers staan achter de voornemens van de regering om het EU-lidmaatschap in de wacht te slepen en tegelijkertijd warme banden met Rusland en China te blijven onderhouden. Daarbij zal de regering wel onder meer druk van de EU en de Verenigde Staten komen te staan om Kosovo als onafhankelijke staat te erkennen. Geen enkele kandidaat durft voorlopig de nationalistische kiezers tegen zich in het harnas te jagen door zich bereid te tonen een compromis te sluiten met Kosovo, dat door Servië als afvallige provincie wordt beschouwd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - In heel Frankrijk worden demonstraties gehouden vanwege de moord op het 11-jarige meisje Lyhanna en het vermeende falen van het Franse justitiesysteem. Na haar dood werd bekend dat er tegen de verdachte al eerder meerdere aangiften waren gedaan van misbruik van minderjarigen. De zaak heeft voor veel opspraak gezorgd.
12 minuten geledenMADRID (ANP) - Paus Leo heeft tijdens zijn ontmoeting met misbruikslachtoffers in Spanje hun voorstellen om verder misbruik binnen de katholieke kerk tegen te gaan ter harte genomen. Dat meldt het persbureau van het Vaticaan. Allen werden misbruikt door geestelijken.
21 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heropent twee belangrijke grensovergangen naar Gaza, meldt de Israëlische overheidsdienst COGAT. De grensovergangen werden gesloten als "veiligheidsmaatregel" nadat Iran zondagavond nieuwe aanvallen uitvoerde op Israël.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk dringt er bij de Verenigde Staten op aan dat het land de sancties tegen Cuba moet opheffen. Volgens Türk raken de sancties vooral de meest kwetsbare Cubanen en brengen ze levens in gevaar.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zitten achter een aanval op een olietanker die onder de vlag van Palau in de Straat van Hormuz voer. Op X schrijft het regionaal commando van de Amerikaanse strijdmacht dat een F-18 de mv Marivex heeft "uitgeschakeld" door met precisiemunitie de machinekamer te raken.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby komt mogelijk na ruim drie maanden voorarrest vrij. De rechtbank van Oslo heeft maandag ingestemd met zijn verzoek om vrijgelaten te worden om bij zijn zieke moeder, de Noorse kroonprinses Mette-Marit, te kunnen zijn. Het Openbaar Ministerie is tegen die beslissing in beroep gegaan, melden Noorse media. Tot het beroep dient, blijft Høiby nog vastzitten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bevestigd dat Israël tijdelijk de aanvallen tegen Iran staakt, nadat het geweld tussen de twee landen opnieuw was opgelaaid. Tegelijkertijd waarschuwt hij Iran dat Israël met "volle kracht" zal terugslaan als Iran opnieuw aanvalt.
3 uur geleden