Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Zuid-Korea stemt voor afzetting waarnemend president

Parlement Zuid-Korea stemt voor afzetting waarnemend president

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Een meerderheid van het Zuid-Koreaanse parlement heeft gestemd voor de afzetting van waarnemend president Han Duck-soo. De stemming volgde na Hans weigering om nieuwe rechters aan te stellen voor het Constitutioneel Hof. Dat hof moet een beslissing nemen over de afzetting van de geschorste president Yoon Suk-yeol.

Het parlement stemde eerder deze maand in met de afzetting van Yoon, nadat hij de wereld had geschokt door de militaire noodtoestand uit te roepen. Hij werd direct op non-actief gesteld en vervangen door premier Han. Nu het parlement ook Han heeft weggestuurd, gaat de functie van waarnemend president volgens de wet naar minister van Financiën Choi Sang-mok.

In Zuid-Korea is nog nooit eerder een waarnemend president afgezet. De afzettingsmotie werd aangenomen met 192 van de 300 stemmen. Regeringspartij PPP, die 108 zetels heeft, stemde niet. Han heeft laten weten het besluit van het parlement te respecteren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap.

Gewone meerderheid

De voorzitter van het parlement zei vlak voor de stemming dat een gewone meerderheid voldoende zou zijn om Han af te zetten. Regeringspartij PPP ging daartegen in protest. Voor een premier is een gewone meerderheid voldoende om die af te zetten, terwijl voor een president een tweederdemeerderheid vereist is.

De stemming werd op dezelfde dag ingepland als de eerste hoorzitting van het Constitutioneel Hof, dat 180 dagen heeft om een beslissing te nemen over de afzetting van Yoon. Drie van de negen zetels zijn momenteel vacant. De procedure kan met zes rechters doorgaan, maar die moeten het dan wel unaniem met elkaar eens zijn om Yoon te ontslaan.

Compromis

Het parlement schoof donderdag drie kandidaten naar voren als leden voor het Constitutioneel Hof. Han weigerde hen te benoemen, omdat er binnen het parlement nog wel onenigheid over was. Hij zei dat de benoemingen eigenlijk buiten zijn bevoegdheden vallen en alleen kandidaten te willen benoemen als de PPP en de oppositie een compromis erover sluiten.

De grote politieke crisis in Zuid-Korea begon met de militaire noodtoestand. Yoon riep die op 3 december uit, omdat de oppositie er volgens hem alles aan deed om de regering te dwarsbomen. De president trok de maatregel uren later onder dwang van het parlement in

Meer uit Buitenland

Rouwstoet met kist Harald op weg naar Domkerk

OSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".

23 minuten geleden
Merz over AfD: remigratie komt neer op etnische zuivering

BERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft in het parlement hard uitgehaald naar Alternative für Deutschland (AfD). Het woord remigratie, dat door de radicaal-rechtse partij wordt gebruikt, is volgens Merz "niets anders dan een synoniem voor etnische zuivering op basis van herkomst en huidskleur".

29 minuten geleden
Eerste postkoloniale leider van Hongkong overleden

HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.

2 uur geleden
Mensen verzamelen zich vroeg in Oslo voor uitvaart koning Harald

OSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.

3 uur geleden
CARE: hogere brandstofprijzen raken hulpverlening

DEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."

5 uur geleden
Doden door Russische drones op grens Oekraïne en Moldavië

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.

5 uur geleden
Crash Miami: piloten overwogen afbreken landing vrachtvliegtuig

MIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.

8 uur geleden