Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Zuid-Korea stemt voor afzetting waarnemend president

Parlement Zuid-Korea stemt voor afzetting waarnemend president

SEOUL (ANP/RTR/AFP) - Een meerderheid van het Zuid-Koreaanse parlement heeft gestemd voor de afzetting van waarnemend president Han Duck-soo. De stemming volgde na Hans weigering om nieuwe rechters aan te stellen voor het Constitutioneel Hof. Dat hof moet een beslissing nemen over de afzetting van de geschorste president Yoon Suk-yeol.

Het parlement stemde eerder deze maand in met de afzetting van Yoon, nadat hij de wereld had geschokt door de militaire noodtoestand uit te roepen. Hij werd direct op non-actief gesteld en vervangen door premier Han. Nu het parlement ook Han heeft weggestuurd, gaat de functie van waarnemend president volgens de wet naar minister van Financiën Choi Sang-mok.

In Zuid-Korea is nog nooit eerder een waarnemend president afgezet. De afzettingsmotie werd aangenomen met 192 van de 300 stemmen. Regeringspartij PPP, die 108 zetels heeft, stemde niet. Han heeft laten weten het besluit van het parlement te respecteren, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap.

Gewone meerderheid

De voorzitter van het parlement zei vlak voor de stemming dat een gewone meerderheid voldoende zou zijn om Han af te zetten. Regeringspartij PPP ging daartegen in protest. Voor een premier is een gewone meerderheid voldoende om die af te zetten, terwijl voor een president een tweederdemeerderheid vereist is.

De stemming werd op dezelfde dag ingepland als de eerste hoorzitting van het Constitutioneel Hof, dat 180 dagen heeft om een beslissing te nemen over de afzetting van Yoon. Drie van de negen zetels zijn momenteel vacant. De procedure kan met zes rechters doorgaan, maar die moeten het dan wel unaniem met elkaar eens zijn om Yoon te ontslaan.

Compromis

Het parlement schoof donderdag drie kandidaten naar voren als leden voor het Constitutioneel Hof. Han weigerde hen te benoemen, omdat er binnen het parlement nog wel onenigheid over was. Hij zei dat de benoemingen eigenlijk buiten zijn bevoegdheden vallen en alleen kandidaten te willen benoemen als de PPP en de oppositie een compromis erover sluiten.

De grote politieke crisis in Zuid-Korea begon met de militaire noodtoestand. Yoon riep die op 3 december uit, omdat de oppositie er volgens hem alles aan deed om de regering te dwarsbomen. De president trok de maatregel uren later onder dwang van het parlement in

Meer uit Buitenland

Trump schrapt weer miljoenensubsidie voor topuniversiteit Harvard

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump zet de topuniversiteit Harvard verder onder druk. De regering zet nog eens 450 miljoen dollar (ruim 400 miljoen euro) aan subsidies stop. Trump verwijt de universiteit het tolereren van antisemitisme en het steunen van racisme, onder meer bij pro-Palestijnse manifestaties.

1 uur geleden
Luchthaven Charleroi hervat activiteiten na bommelding

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De activiteiten op luchthaven Charleroi in België zijn weer hervat, meldt de luchthaven. Dinsdagochtend werden de activiteiten stilgelegd vanwege een bommelding aan boord van een vliegtuig van Ryanair uit Portugal.

1 uur geleden
PKK-leider Öcalan prijst besluit tot opheffing groepering

ANKARA (ANP/AFP) - PKK-leider Abdullah Öcalan is blij met het besluit om de partij op te heffen. Dat meldt hij dinsdag in een verklaring vanuit de gevangenis.

2 uur geleden
Emotionele getuigenis Kim Kardashian in proces over roofoverval

PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Kim Kardashian had het dinsdag zwaar tijdens haar verklaring over de roofoverval in Parijs waarvan zij in 2016 het slachtoffer werd. "Ik was ervan overtuigd dat ze me gingen neerschieten, dat het voorbij was", zei de realityster in tranen in de rechtbank van Parijs.

2 uur geleden
Israël wil Gaza in komende dagen 'met volle kracht' betreden

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zal Gaza in de komende dagen "met volle kracht" betreden "om de operatie te voltooien". Dat meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu dinsdag.

2 uur geleden
Twee mensen ontkomen aan mogelijk nieuwe crypto-ontvoering Parijs

PARIJS (ANP) - Twee mensen zijn in Parijs op straat ontkomen aan een ontvoering, meldt de Franse krant Le Parisien. Het zou gaan om de dochter van een ondernemer in cryptovaluta en de vader van haar kind. Het kind bleef ongedeerd. In Frankrijk zijn vergelijkbare ontvoeringen geweest.

3 uur geleden
Napels weer opgeschrikt door aardbeving

NAPELS (ANP/AFP/DPA) - Een aardbeving met een kracht van 4.4 heeft in de omgeving van Napels voor onrust gezorgd. In de stad Pozzuoli renden inwoners in paniek de straat op. Burgemeester Gigi Manzoni riep mensen via sociale media op kalm te blijven en een open plek op te zoeken.

3 uur geleden