Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement VK akkoord met plan deportatie asielzoekers naar Rwanda

Parlement VK akkoord met plan deportatie asielzoekers naar Rwanda

LONDEN (ANP) - De controversiële plannen van de Britse regering om asielzoekers naar Rwanda te deporteren zijn goedgekeurd door het Britse parlement. Daar ging een marathongevecht tussen het Hogerhuis (House of Lords) en het Lagerhuis (House of Commons) aan vooraf dat dat tot diep in de nacht duurde.

Leden van het niet-gekozen Hogerhuis stuurden de plannen herhaaldelijk met amendementen terug naar de parlementsleden in de Lagerhuis, maar kwamen uiteindelijk overeen om geen verdere wijzigingen aan te brengen. Verwacht wordt dat het wetsvoorstel nog deze week goedkeuring krijgt van koning Charles, en dan wet wordt.

Na de aanname van het wetsvoorstel beloofde de Britse premier Rishi Sunak om binnen tien tot twaalf weken asielzoekers naar Rwanda te sturen. Het gaat daarbij om asielzoekers die zonder de juiste papieren het Verenigd Koninkrijk bereiken.

Tienduizenden migranten - velen op de vlucht voor oorlogen en armoede in Afrika, het Midden-Oosten en Azië - zijn de afgelopen jaren in het Verenigd Koninkrijk aangekomen door in kleine bootjes het Kanaal over te steken. De gevaarlijke overtochten worden veelal georganiseerd door mensensmokkelaars. Het 'Rwanda-plan' moet die tochten ontmoedigen.

Het stoppen van de stroom is een prioriteit voor de conservatieve regering. Volgens peilingen wordt Sunaks Conservatieve Partij bij de verkiezingen later dit jaar verslagen door Labour, dat het plan wil schrappen als het aan de macht komt.

Critici zeggen dat het plan om verzoeken van asielzoekers niet in het VK af te handelen, onmenselijk is. Ze wijzen onder meer op de mensenrechtensituatie in het Oost-Afrikaanse land zelf en op het risico dat asielzoekers worden teruggestuurd naar landen waar ze gevaar lopen. Het Britse Hooggerechtshof en het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) besloten eerder dat het plan in strijd is met de mensenrechten van migranten.

De nieuwe wet bepaalt dat enkele Britse mensenrechtenstatuten niet van toepassing zijn op het plan en dat Rwanda door Britse rechters moet worden behandeld als een veilige bestemming. Zo hoopt de regering de uitspraak van het Hooggerechtshof terzijde te schuiven. Sunak zei maandag ook bereid te zijn het VK terug te trekken uit het EHRM als dat hof blijft dwarsliggen.

Meer uit Buitenland

Eindvergadering klimaattop gaat door na klachten

BELÉM (ANP) - De afsluitende zitting van de VN-klimaattop gaat zaterdagmiddag weer verder. De voorzitter had de vergadering stilgelegd na meerdere klachten, maar de slotverklaring had hij al afgehamerd.

15 minuten geleden
Israël voert aanvallen uit 'tegen Hezbollah' in Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in Libanon. Volgens Libanese media zijn er twee doden gevallen. Israël heeft onder meer een dorp op bijna twee kilometer van de grens met een drone bestookt. Elders in de grensstreek werd een auto gebombardeerd en is de inzittende gedood. Bij luchtaanvallen in de streek van Jezzine, ruim 30 kilometer ten zuidoosten van Beiroet, zijn meerdere slachtoffers gevallen volgens lokale media die spreken van vijftien aanvallen met raketten of drones in een half uur tijd.

2 uur geleden
Dodental loopt op na Israëlische aanvallen op Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op de Gazastrook zijn zaterdag zeker 21 doden gevallen en tientallen mensen gewond geraakt, meldt de Burgerbescherming. Er zouden vijf aanvallen hebben plaatsgevonden in het gebied, waaronder op een auto in Gaza-Stad waarbij vijf mensen zouden zijn omgekomen.

2 uur geleden
Moeizame klimaattop levert akkoord op, maar zonder afbouw fossiel

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém heeft na moeizame onderhandelingen toch een akkoord opgeleverd. Alle aanwezige landen accepteerden zaterdag de slotverklaring die gastland Brazilië had opgesteld. Hoewel het op de COP30 veel ging over afbouw van fossiele brandstoffen, is daarover niets concreets afgesproken. De EU is daar erg ontevreden over, maar stemde toch in, omdat er niet meer inzat.

2 uur geleden
Hoekstra: we wilden meer, maar akkoord is stap in juiste richting

BELÉM (ANP) - De Europese Unie ziet in de afspraken die landen op de klimaattop in Belém hebben gemaakt "een stap in de juiste richting", zegt Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). "We gaan niet verbergen dat we graag meer ambitie hadden gezien, want dat is mogelijk en noodzakelijk", verzuchtte hij nadat de Europese delegatie schoorvoetend akkoord was gegaan met de voorstellen van de Braziliaanse voorzitter.

5 uur geleden
Europa ook bij overleg Oekraïne en VS zondag in Genève

BRUSSEL (ANP/RTR) - Vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Italië en de EU zijn ook aanwezig bij overleg tussen Oekraïne en de VS zondag in Genève om een einde te maken aan de oorlog met Rusland, melden functionarissen. Ze gaan het 28-puntenplan van de VS bespreken.

5 uur geleden
Doden gemeld na Israëlische aanval op auto in Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vijf mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond. In totaal zouden bij Israëlische aanvallen in het gebied zeker negen doden zijn gevallen.

5 uur geleden