Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement VK akkoord met plan deportatie asielzoekers naar Rwanda

Parlement VK akkoord met plan deportatie asielzoekers naar Rwanda

LONDEN (ANP) - De controversiële plannen van de Britse regering om asielzoekers naar Rwanda te deporteren zijn goedgekeurd door het Britse parlement. Daar ging een marathongevecht tussen het Hogerhuis (House of Lords) en het Lagerhuis (House of Commons) aan vooraf dat dat tot diep in de nacht duurde.

Leden van het niet-gekozen Hogerhuis stuurden de plannen herhaaldelijk met amendementen terug naar de parlementsleden in de Lagerhuis, maar kwamen uiteindelijk overeen om geen verdere wijzigingen aan te brengen. Verwacht wordt dat het wetsvoorstel nog deze week goedkeuring krijgt van koning Charles, en dan wet wordt.

Na de aanname van het wetsvoorstel beloofde de Britse premier Rishi Sunak om binnen tien tot twaalf weken asielzoekers naar Rwanda te sturen. Het gaat daarbij om asielzoekers die zonder de juiste papieren het Verenigd Koninkrijk bereiken.

Tienduizenden migranten - velen op de vlucht voor oorlogen en armoede in Afrika, het Midden-Oosten en Azië - zijn de afgelopen jaren in het Verenigd Koninkrijk aangekomen door in kleine bootjes het Kanaal over te steken. De gevaarlijke overtochten worden veelal georganiseerd door mensensmokkelaars. Het 'Rwanda-plan' moet die tochten ontmoedigen.

Het stoppen van de stroom is een prioriteit voor de conservatieve regering. Volgens peilingen wordt Sunaks Conservatieve Partij bij de verkiezingen later dit jaar verslagen door Labour, dat het plan wil schrappen als het aan de macht komt.

Critici zeggen dat het plan om verzoeken van asielzoekers niet in het VK af te handelen, onmenselijk is. Ze wijzen onder meer op de mensenrechtensituatie in het Oost-Afrikaanse land zelf en op het risico dat asielzoekers worden teruggestuurd naar landen waar ze gevaar lopen. Het Britse Hooggerechtshof en het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) besloten eerder dat het plan in strijd is met de mensenrechten van migranten.

De nieuwe wet bepaalt dat enkele Britse mensenrechtenstatuten niet van toepassing zijn op het plan en dat Rwanda door Britse rechters moet worden behandeld als een veilige bestemming. Zo hoopt de regering de uitspraak van het Hooggerechtshof terzijde te schuiven. Sunak zei maandag ook bereid te zijn het VK terug te trekken uit het EHRM als dat hof blijft dwarsliggen.

Meer uit Buitenland

Vijf Palestijnen gedood bij Israëlische aanvallen in Gaza

GAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.

1 uur geleden
Japan schrapt naoorlogse beperkingen op wapenuitvoer

TOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.

1 uur geleden
VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

6 uur geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

8 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

9 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

11 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

13 uur geleden