
Parlement Sri Lanka kiest premier tot nieuwe president
COLOMBO (ANP/AFP) - Het parlement van Sri Lanka heeft ex-premier Ranil Wickremesinghe tot president gekozen. Hij blijft in beginsel staatshoofd tot de verkiezingen in 2024. Wickremesinghe was premier toen president Gotabaya Rajapaksa afgelopen week tijdens massale protesten het land uit vluchtte en vervolgens ontslag nam. Hij werd toen waarnemend president en is nu door de parlementariërs als het nieuwe staatshoofd geïnstalleerd.
De nieuwe president heeft opgeroepen eendrachtig samen te werken om het land uit de crisis te halen. De massale protesten die zich afgelopen week ook tegen Wickremesinghe richtten, worden gevoed door de ernstige economische crisis.
Sri Lanka is economisch volkomen ingestort. Het tien jaar terug erg welvarende land, met sterke economische groei en afname van de armoede, heeft zich in de loop der jaren steeds dieper in de schulden gestoken en was in 2016 al bijna bankroet. Het land werd economisch zwaar getroffen door het wegblijven van toeristen tijdens de wereldwijde coronamaatregelen en bezwijkt nu onder de schuldenlast.
De staat heeft meer dan 50 miljard euro schuld en kan geen rente meer ophoesten. Daardoor is er vrijwel geen geld meer voor de import van essentiële basisbehoeften zoals brandstof, medicijnen, melk en toiletpapier. Volgens het ministerie van Financiën is er nog 25 miljoen euro aan buitenlandse deviezen beschikbaar, maar het land zou 6 miljard nodig hebben om het een half jaar vol te houden.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/BELGA) - Ook België gaat de Palestijnse staat erkennen, heeft premier Bart De Wever bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York laten weten. De afgelopen dagen lieten onder andere het Verenigd Koninkrijk, Australië en Canada weten de Palestijnse staat te erkennen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het is aan de EU-lidstaten zelf om de Palestijnse staat al dan niet te erkennen, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Steeds meer landen, ook EU-landen, hebben maandag en de afgelopen dagen de Palestijnse staat erkend. "Inmiddels erkent een meerderheid van de Europese landen Palestina", zei Kallas maandag op een persconferentie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse show van Jimmy Kimmel komt dinsdag terug op televisie, meldt Disney. De talkshow Jimmy Kimmel Live! was vorige week voor onbepaalde tijd stopgezet na uitspraken van presentator Kimmel over de recente moord op de conservatieve activist Charlie Kirk.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk erkent een Palestijnse staat. Dat maakte de Franse president Macron bekend bij de Verenigde Naties in New York. De stap volgt op aankondigingen van een reeks andere landen om de Palestijnse staat te erkennen, zoals Groot-Brittannië, Australië, Canada en Portugal.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Aanklagers van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag hebben de voormalige president van de Filipijnen, Rodrigo Duterte, aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijkheid. Ze beschuldigen hem van betrokkenheid bij zeker 76 moorden tijdens zijn "oorlog tegen drugs".
4 uur geledenCAÏRO (ANP/DPA) - Egypte heeft de bekende Egyptisch-Britse activist Alaa Abdel-Fattah gratie verleend. De 43-jarige activist zal vermoedelijk binnen enkele dagen worden vrijgelaten na het besluit van president Abdel Fattah al-Sisi.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR) - De VS overwegen nog deze week nieuwe sancties in te stellen tegen het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag, meldt persbureau Reuters op basis van anonieme bronnen. Het zou gaan om represailles vanwege zaken tegen de VS en Israël en onder meer maatregelen gericht op banktransacties en softwarediensten betreffen.
7 uur geleden