Parlement Spanje stemt tegen benoeming Feijóo tot premier
MADRID (ANP/RTR) - PP-leider Alberto Núñez Feijóo heeft in het Spaanse parlement niet genoeg stemmen gekregen om de nieuwe premier te worden, zoals van tevoren al was verwacht. Zijn conservatieve partij werd de grootste bij de verkiezingen in juli, maar slaagde er niet in een meerderheidscoalitie te vormen.
Feijóo had voor het premierschap een absolute meerderheid van de stemmen nodig. 172 parlementariërs waren woensdag voor zijn benoeming en 178 tegen. Er waren geen afwezigen. Vrijdag volgt een tweede stemming. Dan heeft Feijóo alleen nog een simpele meerderheid nodig, wat dus betekent dat hij premier kan worden als minder parlementariërs opdagen maar een meerderheid hem wel steunt. Ook vrijdag is de kans erg klein dat hij wordt gekozen.
Alles wijst erop dat koning Felipe demissionair premier Pedro Sánchez volgende week zal vragen een regering te vormen. Maar ook de socialisten van Sanchez hebben geen parlementaire meerderheid. Daarvoor hebben zij de steun nodig van een Catalaanse separatistenpartij. Die partij eist amnestie voor degenen die in 2017 betrokken waren bij de poging om Catalonië van Spanje af te scheiden.
Het is nog niet bekend wanneer een eventuele stemming over het premierschap voor Sánchez wordt gehouden. Als ook hij door het parlement wordt afgekeurd, worden in Spanje nieuwe parlementsverkiezingen uitgeschreven. De stembusgang wordt dan waarschijnlijk in januari gehouden.
Meer uit Buitenland
SACRAMENTO (ANP) - De Californische gouverneur Gavin Newsom heeft de doodstraffen van alle 548 gevangenen op 'death row' in die staat omgezet in levenslange gevangenisstraffen zonder uitzicht op voorwaardelijke vrijlating. Dat meldt zijn kantoor in een brief.
58 minuten geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het politieke blok van de Israëlische oppositiepoliticus Gadi Eisenkot heeft steun van een meerderheid in het parlement om te gaan onderhandelen over de formatie van een nieuwe regering. Donderdagavond trok een groep van ongeveer honderd betogers naar de residentie van de president om hem te vragen om Eisenkot opdracht te geven een regering te vormen, meldt de Israëlische nieuwssite Haaretz.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Een groot deel van ondervraagde Duitse militairen zegt te maken hebben gehad met seksueel wangedrag, meldt Der Spiegel. In veel gevallen waren daar ook leidinggevenden bij betrokken, maakt het Duitse opinieblad op uit een nog geheime enquête onder militairen in ruste en in actieve dienst.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de protesten in Frankrijk zijn deze donderdag zo'n 600.000 mensen de straat op gegaan, schatte het ministerie van Binnenlandse Zaken aan het eind van de middag. De vakcentrale CGT sprak zelfs van 1,6 miljoen betogers. De protesten verlopen vooralsnog redelijk vreedzaam.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Voor de Belgische regering is het "een afschuwelijk falen" dat zij voor het tweede jaar op rij moet terugvallen op een noodbegroting. Dat zei premier Bart De Wever donderdag tijdens het vragenuurtje in het Belgische parlement.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump hoopt dat het tijdelijke bestand in de Oekraïense stad Olesjky een vervolg krijgt. "Laten we Olesjky zien als een sprankje in een duistere wereld, in staat om licht te schijnen op het beste in de mens", zei ze tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis. Daarbij waren ook vertegenwoordigers uit Oekraïne en Rusland aanwezig. Die prezen haar inspanningen en zeiden ook blij te zijn met de zeldzame onderbreking van de gevechten.
3 uur geledenASUNCIÓN (ANP/AFP) - De Paraguayaanse president Santiago Peña heeft aangekondigd op te stappen, nadat de steun voor hem in het land was gekelderd vanwege een bankencrisis. Die ontstond deze week door problemen bij ueno, een bank die onder meer overheidsgeld beheert. Bijna 3 van de 6,5 miljoen Paraguayanen konden daardoor niet bij hun tegoeden.
3 uur geleden