Parlement Spanje stemt tegen benoeming Feijóo tot premier
MADRID (ANP/RTR) - PP-leider Alberto Núñez Feijóo heeft in het Spaanse parlement niet genoeg stemmen gekregen om de nieuwe premier te worden, zoals van tevoren al was verwacht. Zijn conservatieve partij werd de grootste bij de verkiezingen in juli, maar slaagde er niet in een meerderheidscoalitie te vormen.
Feijóo had voor het premierschap een absolute meerderheid van de stemmen nodig. 172 parlementariërs waren woensdag voor zijn benoeming en 178 tegen. Er waren geen afwezigen. Vrijdag volgt een tweede stemming. Dan heeft Feijóo alleen nog een simpele meerderheid nodig, wat dus betekent dat hij premier kan worden als minder parlementariërs opdagen maar een meerderheid hem wel steunt. Ook vrijdag is de kans erg klein dat hij wordt gekozen.
Alles wijst erop dat koning Felipe demissionair premier Pedro Sánchez volgende week zal vragen een regering te vormen. Maar ook de socialisten van Sanchez hebben geen parlementaire meerderheid. Daarvoor hebben zij de steun nodig van een Catalaanse separatistenpartij. Die partij eist amnestie voor degenen die in 2017 betrokken waren bij de poging om Catalonië van Spanje af te scheiden.
Het is nog niet bekend wanneer een eventuele stemming over het premierschap voor Sánchez wordt gehouden. Als ook hij door het parlement wordt afgekeurd, worden in Spanje nieuwe parlementsverkiezingen uitgeschreven. De stembusgang wordt dan waarschijnlijk in januari gehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
1 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
4 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
6 uur geleden