
Parlement Peru wil geen vervroegde verkiezingen
LIMA (ANP/AFP) - Het Peruaanse parlement heeft niet ingestemd met een noodzakelijke grondwetswijziging voor het houden van vervroegde verkiezingen. De demonstranten in het land willen zo snel mogelijk naar de stembus na de afzetting van de vorige president, maar het parlement lijkt vast te willen houden aan de geplande verkiezingen in 2026.
President Pedro Castillo werd vorige week afgezet en gearresteerd omdat hij het parlement probeerde te ontbinden. Daarna braken protesten uit omdat Peruanen niet willen dat opvolger Dina Boluarte de termijn van Castillo kan afmaken. Boluarte stelde voor de wet aan te passen om de demonstranten tegemoet te komen. Die wetswijziging zou betekenen dat de verkiezingen in december 2023 gehouden kunnen worden, maar van de 130 parlementariërs stemden slechts 49 mensen daarvoor, terwijl er 87 stemmen nodig waren.
De demonstranten eisen behalve vervroegde verkiezingen ook de vrijlating van Castillo, maar het hooggerechtshof besloot donderdag dat hij nog anderhalf jaar blijft vastzitten. De noodtoestand is van kracht in heel Peru en Boluarte roept op tot rust. Bij de protesten kwamen al zeker achttien mensen om en raakten minstens 340 anderen gewond. Twee ministers zijn vanwege de dodelijke protesten opgestapt.
Vanwege de onrust zijn meerdere luchthavens gesloten, waaronder het internationale vliegveld van Cuzco. In die stad zijn zo'n 5000 vakantiegangers gestrand. Cuzco is een belangrijke halte op de route naar de ruïnestad Machu Picchu. Tussen Cuzco en de toeristentrekpleister rijden sinds dinsdag geen treinen meer. Als gevolg daarvan kwamen eerder deze week zo'n achthonderd toeristen vast te zitten bij Machu Picchu. Ongeveer tweehonderd van hen zijn lopend vertrokken in de hoop om vanaf een andere plaats een trein naar Cuzco te kunnen pakken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De eerste groep ongedocumenteerde migranten die een betaling van 1000 dollar (ongeveer 890 euro) accepteerde is maandag vrijwillig vertrokken uit de Verenigde Staten. De migranten stemden door de acceptatie van het geld in met "zelfdeportatie" en werden naar Honduras en Colombia gevlogen, aldus het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid.
2 uur geledenGAZA (ANP/AFP) - Maandag zijn zeker 91 mensen omgekomen bij Israëlische aanvallen op de Gazastrook, meldde een functionaris van de burgerbescherming in Gaza, die hieraan toevoegde dat de doden sinds de vroege ochtend werden geregistreerd. Eerder op de dag werd een dodental van 52 gemeld.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering gaat 5 miljoen dollar (4,45 miljoen euro) betalen aan de nabestaanden van Ashli Babbitt, een Trump-aanhanger die werd doodgeschoten door de politie toen ze het Capitool bestormde in 2021. Haar familie had de overheid aangeklaagd en eiste 30 miljoen dollar, maar volgens The Washington Post is die nu een schikking overeengekomen met de regering van Donald Trump.
7 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land en Rusland maandag telefonisch contact hebben gehad over een aanstaande gevangenenruil. De landen stemden vorige week in met een grote uitwisseling van krijgsgevangenen, tijdens directe onderhandelingen in Istanbul.
7 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky overwegen Oekraïne en zijn bondgenoten een ontmoeting op hoog niveau te organiseren tussen Oekraïne, Rusland, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de landen uit de Europese Unie. Dat zou de volgende stap kunnen zijn in het bereiken van vrede tussen Rusland en Oekraïne.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft na zijn telefoongesprek met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin ook gebeld met een aantal Europese leiders. Hij sprak met Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen, de Duitse bondskanselier Friedrich Merz, de Franse president Emmanuel Macron, de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, de Italiaanse premier Giorgia Meloni en de Finse president Alexander Stubb.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Canada dreigen met maatregelen tegen Israël als dat land niet stopt met zijn offensief in Gaza en de beperkingen op de hulpgoederen voor het gebied niet opheft. Ook spreken zij zich uit tegen nieuwe nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.
8 uur geleden