Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Oekraïne stemt voor ratificatie van Statuut van Rome

Parlement Oekraïne stemt voor ratificatie van Statuut van Rome

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het parlement in Oekraïne heeft ingestemd met de ratificatie van het Statuut van Rome, het verdrag dat aan de basis ligt van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Van de 424 parlementsleden hebben er 281 voor gestemd, meldt parlementariër Jaroslav Zjeleznjak op Telegram.

Oekraïne had het verdrag al in 2000 ondertekend, maar nog niet geratificeerd. Sommige politieke en militaire figuren vreesden voor de vervolging van Oekraïense militairen. De ratificatie bevat volgens Zjeleznjak een verwijzing naar Artikel 124 van het Statuut van Rome. Dat gaat over een overgangsperiode van zeven jaar waarin een staat zijn eigen burgers kan vrijstellen van vervolging voor oorlogsmisdaden.

Het strafhof buigt zich volgens het statuut over "de ernstigste misdrijven die de internationale gemeenschap in haar geheel aangaan". Dat zijn genocide, misdrijven tegen de menselijkheid, oorlogsmisdrijven en agressie. Er kunnen alleen personen worden vervolgd, geen staten. Met Oekraïne erbij zijn 125 staten partij bij het Statuut van Rome.

Oorlogsmisdaden

De Oekraïense buitenlandminister Dmytro Koeleba prijst het "historische besluit" van het parlement. Hij schrijft op sociale media dat Oekraïne hiermee laat zien dat het toegewijd is aan het versterken van de internationale gerechtigheid. Bovendien wil Kyiv dat Russische verantwoordelijken terechtstaan voor vermeende oorlogsmisdaden in Oekraïne. De minister wijst erop dat Oekraïne hiervoor al met het ICC samenwerkt.

De ratificatie geldt als een belangrijke voorwaarde voor de eventuele toetreding van Oekraïne tot de Europese Unie. Oekraïne is sinds juni 2022 kandidaat-lidstaat. De toetredingsgesprekken begonnen afgelopen juni. Koeleba zegt dat zijn land woensdag opnieuw "een belangrijke stap heeft gezet" richting Brussel.

Meer uit Buitenland

VK investeert in nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.

2 uur geleden
Netanyahu zegt brede nationale coalitie te willen na verkiezingen

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.

4 uur geleden
Nieuwe aardbeving Venezuela met kracht van 5.6

CARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).

4 uur geleden
Servische president kondigt vervroegde verkiezingen aan

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.

6 uur geleden
Dodental na aardbevingen in Venezuela loopt op tot 1430

LA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.

6 uur geleden
Politie Berlijn zet waterkanonnen in om mensen af te koelen

BERLIJN (ANP) - De politie van Berlijn heeft zaterdag twee waterkanonnen ingezet, maar dit keer niet om demonstranten uit elkaar te drijven. Agenten in de Duitse hoofdstad gebruikten de spuiten nu om burgers af te koelen die last hebben van de uitzonderlijke hitte, melden Duitse media als Tagesspiegel en Bild.

6 uur geleden
Aantal verdrinkingen tijdens Franse hittegolf verder opgelopen

PARIJS (ANP/AFP) - In Frankrijk zijn sinds het begin van de hittegolf al 74 mensen verdronken. Volgens de autoriteiten zoeken veel mensen vanwege het warme weer verkoeling in het water, maar gebeurt dat ook op plekken waar het gevaarlijk is om te zwemmen.

7 uur geleden