Parlement Oekraïne neemt motie legitimiteit Zelensky alsnog aan
KIEV (ANP/DPA) - Het Oekraïense parlement heeft dinsdag alsnog een motie aangenomen waarin uitdrukkelijk staat dat president Volodymyr Zelensky is gekozen door "vrije, transparante en democratische verkiezingen". Het plan was eigenlijk om dat maandag al te doen tijdens een speciale sessie waarin werd stilgestaan bij de Russische inval in Oekraïne, precies drie jaar geleden. Toen brachten echter niet genoeg parlementariërs hun stem uit.
Tientallen parlementsleden deden om onduidelijke redenen niet mee aan de stemming van maandag. Dinsdag stemde een meerderheid van 269 van de 450 leden van de Verchovna Rada alsnog voor de motie.
In de tekst wordt verder nog eens bevestigd dat Zelensky in functie blijft totdat een gekozen opvolger het van hem kan overnemen, in lijn met de grondwet. Daarin staat dat verkiezingen in oorlogstijd niet zijn toegestaan.
Zelensky's termijn als president eindigde in mei vorig jaar. De Amerikaanse president Donald Trump noemde hem vorige week een "dictator". In weerwil van peilingen onder de Oekraïense bevolking, die erop duiden dat de meerderheid nog altijd achter Zelensky staat, beweerde Trump dat Zelensky nog maar door 4 procent van de Oekraïners wordt gesteund. De Amerikaanse president herhaalde daarmee kritiekpunten die ook al herhaaldelijk uit Moskou klonken.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP) - Bij de vervroegde parlementsverkiezingen in Servië had om 13.00 uur al zo'n 35 procent van de kiezers gestemd. Dat was bij de verkiezingen in 2023 op hetzelfde tijdstip circa 21 procent. Er wordt deze zondag een hoge opkomst verwacht.
45 minuten geledenMANILLA (ANP) - Alles wijst er op dit moment op dat Thomas Markle, de vader van Meghan, mogelijk "een zedendelinquent van de ergste soort" is. Dat zegt Jonvic Remulla, de Filipijnse minister van Binnenlandse Zaken, tegen de Britse krant The Guardian. Volgens hem zal een volledig forensisch onderzoek "uitsluitsel geven".
1 uur geledenVADUZ (ANP) - In Liechtenstein is gedemonstreerd tegen het besluit van erfprins Alois om de versoepeling van de abortuswetgeving tegen te houden. Zo'n 250 mensen marcheerden naar het kasteel van Vaduz, de residentie van het Liechtensteinse vorstenhuis.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft tijdens de demonstraties van zaterdag 1314 mensen aangehouden, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarnaast raakten 53 agenten gewond bij confrontaties en werden 24 winkels geplunderd.
3 uur geledenTRAPPES (ANP/AFP) - De hechtenis van de verdachte van een schietpartij bij Parijs is om psychiatrische redenen opgeheven, meldt de antiterrorismeafdeling van het Franse OM. Er vindt nu psychiatrisch onderzoek plaats. Door het geweld van vrijdag viel een dode en raakten vijf mensen gewond.
4 uur geledenBERCHTESGADEN (ANP/DPA) - De brand in het voormalige theehuis van Adolf Hitler, bekend als het Adelaarsnest, is in de nachtelijke uren opgelaaid. Het heeft "opnieuw kamerhoog gebrand", aldus de Duitse politie. De brandweer rukte uit en bluste de brand.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - In het centrum van Barcelona hebben jongeren zaterdagmiddag en -avond winkels geplunderd en containers en auto's in brand gestoken. Dat melden verschillende Spaanse media, waaronder El Confidencial.
7 uur geleden