Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Israël stemt in met terugkeer kolonisten op 4 plekken

Parlement Israël stemt in met terugkeer kolonisten op 4 plekken

JERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft in principe ingestemd met de hervatting van de kolonisatie van Palestijnse gebieden op de Westelijke Jordaanoever, op vier plaatsen die eerder ontruimd werden. Bijna twintig jaar geleden werden Joodse nederzettingen in Homesh, Ganim, Kadim en Sanur in het noorden van de Jordaanoever ontruimd, maar kolonisten keerden er meerdere malen op eigen houtje terug.

Ze werden dan door de Israëlische bezettingsmacht gedwongen weer te vertrekken, maar de huidige regering van premier Benjamin Netanyahu wil de kolonisten steunen met een wetswijziging waarmee de vier plaatsen weer nederzettingen voor kolonisten worden. Oppositieleider Merav Michaeli van de Arbeidspartij stelt dat de wetswijziging "de krankzinnige kolonisten de gelegenheid geeft te doen wat ze willen".

De wetswijziging wordt nog een keer onder de loep genomen door een parlementaire commissie en keert dan terug naar de Knesset (Israëlische parlement) waar de coalitie van Netanyahu een meerderheid heeft.

Israël veroverde in de oorlog van 1967 onder meer Arabisch Oost-Jeruzalem en de Westelijke Jordaanoever. Veel bezette gebieden zijn geannexeerd, met name Oost-Jeruzalem, en andere delen worden gekoloniseerd door radicale Joden. Het is het grootste probleem bij een vredesregeling die de Verenigde Naties en de Palestijnen al zo lang willen bereiken, de vestiging van een Palestijnse staat naast Israël met Oost-Jeruzalem als hoofdstad. Netanyahu zet de kolonisatiepolitiek voort met zijn nieuwe rechtse regeringscoalitie.

Meer uit Buitenland

Poetin: klaar voor oorlog met Europa als zij dat willen

MOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.

1 uur geleden
Qatar voert druk op bij besprekingen tussen Israël en Hamas

DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.

3 uur geleden
Rutte: ooit slaagt vredesplan VS, maar hangt nu af van Poetin

BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".

3 uur geleden
Zelensky: Oekraïne en VS verfijnen vredesplan

KYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.

4 uur geleden
Rutte verwacht extra geld voor Amerikaanse wapens voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.

4 uur geleden
Waakhond verwijt politie falen bij Hillsborough-stadionramp

SHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.

4 uur geleden
Hondurese oud-president vrijgelaten na gratie van Trump

WASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.

4 uur geleden