Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Israël keurt nieuwe regering van Netanyahu goed

Parlement Israël keurt nieuwe regering van Netanyahu goed

JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - Israël krijgt na ongeveer anderhalf jaar politieke onrust en drie verkiezingen weer een nieuwe regering. Het parlement gaf groen licht voor de installatie van de nieuwe regeringsploeg van premier Benjamin Netanyahu.

Israël zat sinds eind 2018 zonder stabiele regering. Toen werd besloten vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Die leverden geen duidelijke winnaar op en er kon geen nieuwe regering worden gevormd. Dat lukte pas nadat de kiezers nog twee keer naar de stembus waren geweest.

De 70-jarige Netanyahu gaat nu samenwerken met zijn voormalige politieke aartsrivaal Benny Gantz (60). Ze spraken af dat Netanyahu, hoofd van de conservatieve Likud-partij, achttien maanden premier wordt en daarna plaatsmaakt voor Blauw-Wit-voorman Gantz. Die oud-legerleider wordt eerst minister van Defensie.

Verkiezingen

Door de handen ineen te slaan, konden de mannen voorkomen dat tijdens de coronacrisis weer verkiezingen gehouden moeten worden. De regering die nu zal aantreden is de grootste sinds de stichting van Israël in 1948. De oppositie morde dat het land straks meer bewindslieden telt dan coronapatiënten aan de beademing.

Een van de gevoeligste punten op de politieke agenda van de nieuwe regering is de mogelijke annexatie van delen van de Westelijke Jordaanoever, waar zo'n 3 miljoen Palestijnen wonen. Israël krijgt in het omstreden vredesplan van de Verenigde Staten de ruimte om nederzettingen en andere gebieden in te lijven.

Ramkoers

Zo'n besluit zou het land wel op ramkoers brengen met delen van de internationale gemeenschap en de Palestijnen. Zij hebben het Amerikaanse plan verworpen en willen dat het bezette gebied deel gaat uitmaken van een toekomstige Palestijnse staat.

Netanyahu suggereerde zondag in het 120 zetels tellende parlement dat hij vasthoudt aan het plan. Hij stelde dat het tijd wordt dat Joodse nederzettingen onder de Israëlische soevereiniteit vallen. Binnen de coalitie is afgesproken dat daar pas vanaf 1 juli werk van gemaakt mag worden.

De juridische problemen van Netanyahu, die al sinds 2009 aan de macht is, kunnen een schaduw werpen over zijn komende regeringsperiode. Justitie verdenkt de ervaren politicus van corruptie en heeft vervolging ingesteld. Het proces begint volgende week.

Meer uit Buitenland

Thailand stopt met zestig dagen visumvrij reizen voor toeristen

BANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.

51 minuten geleden
Smotrich: Internationaal Strafhof wil me aanhouden

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.

53 minuten geleden
Doden bij schietpartij ten zuiden van Caïro

ABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.

1 uur geleden
Flotilla: nog tien schepen onderweg naar Gaza, 41 onderschept

MARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.

1 uur geleden
Spaanse oud-premier Zapatero onderzocht om coronafraude

MADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.

1 uur geleden
Celstraffen en boetes voor handlangers van Bolle Jos

DENDERMONDE (ANP/BELGA) - Twintig handlangers van Jos Leijdekkers, ook bekend als Bolle Jos, zijn schuldig bevonden aan de invoer van 11 ton cocaïne uit Sierra Leone. De Dendermondse strafrechter heeft hen dinsdag celstraffen van achttien maanden tot tien jaar opgelegd. Ook legde de rechter boetes van 4000 tot 80.000 euro op. Een aantal drugscriminelen kreeg daarnaast een havenverbod.

2 uur geleden
Rusland houdt grote oefening met nucleair arsenaal

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zal dinsdag tot en met donderdag oefenen met zijn nucleaire arsenaal, meldt het ministerie van Defensie van dat land op Telegram. Aan de oefening zullen meer dan 64.000 militairen deelnemen. Tijdens de oefening zullen onder meer testlanceringen worden gedaan met ballistische en kruisraketten.

4 uur geleden