Parlement Israël keurt nieuwe regering van Netanyahu goed
JERUZALEM (ANP/AFP/DPA) - Israël krijgt na ongeveer anderhalf jaar politieke onrust en drie verkiezingen weer een nieuwe regering. Het parlement gaf groen licht voor de installatie van de nieuwe regeringsploeg van premier Benjamin Netanyahu.
Israël zat sinds eind 2018 zonder stabiele regering. Toen werd besloten vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Die leverden geen duidelijke winnaar op en er kon geen nieuwe regering worden gevormd. Dat lukte pas nadat de kiezers nog twee keer naar de stembus waren geweest.
De 70-jarige Netanyahu gaat nu samenwerken met zijn voormalige politieke aartsrivaal Benny Gantz (60). Ze spraken af dat Netanyahu, hoofd van de conservatieve Likud-partij, achttien maanden premier wordt en daarna plaatsmaakt voor Blauw-Wit-voorman Gantz. Die oud-legerleider wordt eerst minister van Defensie.
Verkiezingen
Door de handen ineen te slaan, konden de mannen voorkomen dat tijdens de coronacrisis weer verkiezingen gehouden moeten worden. De regering die nu zal aantreden is de grootste sinds de stichting van Israël in 1948. De oppositie morde dat het land straks meer bewindslieden telt dan coronapatiënten aan de beademing.
Een van de gevoeligste punten op de politieke agenda van de nieuwe regering is de mogelijke annexatie van delen van de Westelijke Jordaanoever, waar zo'n 3 miljoen Palestijnen wonen. Israël krijgt in het omstreden vredesplan van de Verenigde Staten de ruimte om nederzettingen en andere gebieden in te lijven.
Ramkoers
Zo'n besluit zou het land wel op ramkoers brengen met delen van de internationale gemeenschap en de Palestijnen. Zij hebben het Amerikaanse plan verworpen en willen dat het bezette gebied deel gaat uitmaken van een toekomstige Palestijnse staat.
Netanyahu suggereerde zondag in het 120 zetels tellende parlement dat hij vasthoudt aan het plan. Hij stelde dat het tijd wordt dat Joodse nederzettingen onder de Israëlische soevereiniteit vallen. Binnen de coalitie is afgesproken dat daar pas vanaf 1 juli werk van gemaakt mag worden.
De juridische problemen van Netanyahu, die al sinds 2009 aan de macht is, kunnen een schaduw werpen over zijn komende regeringsperiode. Justitie verdenkt de ervaren politicus van corruptie en heeft vervolging ingesteld. Het proces begint volgende week.
Meer uit Buitenland
KYRENIA (ANP/DPA) - Bemanningsleden van de veerboot die kapseisde bij het noorden van Cyprus en een directeur van een betrokken bedrijf, zijn maandag in Kyrenia voor de rechter verschenen. Ze worden verdacht van het veroorzaken van de dood van opvarenden door nalatigheid, meldt omroep BRT.
58 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse ministerie van Defensie heeft om een recordbedrag gevraagd om verder te kunnen moderniseren. De nadruk moet meer worden gelegd op het tegengaan van "nieuwe oorlogsvoeringsmethoden" en het gebruik van drones en kunstmatige intelligentie.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG) - Zes tot zeven overwegend islamitische landen hebben volgens Pakistan belangstelling getoond voor toetreding tot een nieuw bondgenootschap, het Defensiepact van Mekka. Er wordt volgens de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken gewerkt aan een manier om het eenvoudiger voor landen te maken om toe te treden.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese autoriteiten zeggen dat tien mensen zijn bestraft voor het verspreiden van misinformatie na de overstromingsramp in het grensgebied met Nepal. Ze zouden bijvoorbeeld de indruk hebben gewekt dat het aantal doden en vermisten veel hoger lag dan in de officiële bronnen is gemeld.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland waarschuwt dat NAVO-oefeningen op Groenland, waaraan ook Nederland later deze week begint, zomaar uit de hand kunnen lopen. "Incidenten" kunnen genoeg zijn voor een "gewapende confrontatie met potentieel rampzalige gevolgen", houdt buitenlandminister Sergej Lavrov deelnemende landen voor. Hij beschouwt de activiteiten van de NAVO in het Hoge Noorden als "een rechtstreekse bedreiging voor Ruslands veiligheid".
4 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft de leider van de Verenigingskerk, ook wel de Moonsekte genoemd, twee jaar gevangenisstraf opgelegd. Ze is schuldig bevonden aan het omkopen van functionarissen, inclusief de vrouw van de toenmalige president.
5 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Na het kapseizen van een veerboot bij het noorden van Cyprus worden nog bijna twintig mensen vermist. Er worden duikers ingezet om te zoeken naar slachtoffers.
6 uur geleden