
Parlement Iran voor opschorting samenwerking met atoomwaakhond
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Het Iraanse parlement heeft een voorstel goedgekeurd om de samenwerking op te schorten met het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA), een internationale toezichthouder. De Iraanse hoogste nationale veiligheidsraad (SNSC) moet het besluit ook nog goedkeuren, berichten Nournews en andere media.
"Het Internationaal Atoomenergieagentschap, dat weigerde om de aanval op Iraanse nucleaire faciliteiten ook maar enigszins te veroordelen, heeft zijn internationale geloofwaardigheid te koop gezet," zei parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf volgens de staatstelevisie. Hij kondigde aan dat de Iraanse atoomenergieorganisatie haar samenwerking met de IAEA stopzet tot "de veiligheid van de nucleaire faciliteiten is gegarandeerd".
Nieuwsnetwerk Iran International meldt dat in het voorstel staat dat ook de inspecties worden opgeschort. In de toekomst moet de Iraanse veiligheidsraad toestemming verlenen voordat de internationale inspecteurs toegang krijgen.
Het besluit volgt op ongeveer anderhalve week aan luchtaanvallen op Iran. Israël voerde eerder deze maand een verrassingsaanval uit, naar eigen zeggen om het land af te houden van een kernwapen. Later voerden ook de VS aanvallen uit. De Amerikaanse president Donald Trump maakte deze week bekend dat een bestand overeen was gekomen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/DPA) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff heeft gezegd dat de Verenigde Staten weer in gesprek zijn met Iran. Hij noemde de gesprekken "veelbelovend". Het thema is volgens Witkoff een duurzaam vredesakkoord dat vastlegt dat Iran een civiel nucleair programma handhaaft en niet zelf meer uranium verrijkt.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op de NAVO-top in Den Haag beklemtoond dat het nucleaire programma van Iran zwaar beschadigd is en tientallen jaren achteruit is gezet. Als Iran weer begint met het nucleaire programma door uranium te verrijken, kan er een nieuwe Amerikaanse aanval komen, bevestigde Trump desgevraagd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte heeft de vergadering met alle leiders op de top in Den Haag afgetrapt met een waarschuwing en een belofte. "We komen samen op een gevaarlijk moment", zei Rutte, die ook benadrukte dat de alliantie eensgezind is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump rekent erop dat de andere NAVO-landen woensdag instemmen met de forse verhoging van hun defensiebudget die hij heeft geëist. "Maar we moeten op de stemming wachten, er gebeuren soms gekke dingen."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte heeft Donald Trump bij de top van het militaire bondgenootschap een "man van vrede" genoemd. Hij vindt het een belangrijk signaal dat de Amerikaanse president met het recente bombardement op Iran heeft laten zien dat hij bereid is om de "enorme militaire kracht" van de Verenigde Staten daarvoor in te zetten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Viktor Orbán vindt niet de veiligheid, maar het slinkende concurrentievermogen het grootste probleem van Europa. Dat zei de Hongaarse premier bij aanvang van de tweede dag van de NAVO-top, waar waarschijnlijk een hogere norm voor defensie-uitgaven wordt afgesproken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen enkele discussie over de NAVO-afspraak om elkaar bij een aanval te beschermen, verzekert de Poolse president. De Amerikaanse president Donald Trump maakte dinsdag de kanttekening dat er "meerdere definities" van die afspraak zijn, maar volgens president Andrzej Duda is die "helder".
2 uur geleden