
Parlement Iran ontslaat minister Financiën om slechte economie
TEHERAN (ANP/AFP) - Het Iraanse parlement heeft de minister van Financiën en Economische Zaken ontslagen vanwege de slechte economie, hoge inflatie en de sterk gedaalde waarde van de Iraanse munteenheid. Minister Abdolnaser Hemmati verloor een vertrouwensstemming waarbij 182 van de 273 parlementsleden voor zijn ontslag stemden.
Parlementsleden verwijten Hemmati onvoldoende actie tegen de inflatie en de waardedaling van de Iraanse rial tegenover de dollar. Zo wordt geklaagd dat mensen geen geld meer hebben voor medicijnen. Iran gaat al jaren gebukt onder westerse sancties waar de economie veel last van heeft. Die sancties zijn mede opgelegd vanwege de steun van Iran aan Rusland in de oorlog met Oekraïne en het omstreden nucleaire programma van het land.
De Iraanse president Masoud Pezeshkian had Hemmati eerder nog verdedigd door te zeggen dat de economische malaise niet de schuld van één persoon is. Volgens Pezeshkian voeren buitenlandse vijanden een economische oorlog tegen Iran. Hemmati geldt net als Pezeshkian als gematigd conservatief en gericht op economische hervormingen. Het parlement wordt gedomineerd door hardliners. Hemmati was voorheen president van de Iraanse centrale bank.
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
15 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
16 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
17 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
17 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
18 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
20 uur geleden