Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parlement Hongkong stemt in met nieuwe nationale veiligheidswet

Parlement Hongkong stemt in met nieuwe nationale veiligheidswet

HONGKONG (ANP/AFP/RTR) - Het parlement in Hongkong heeft dinsdag unaniem ingestemd met een nieuwe nationale veiligheidswet. Tegenstanders vrezen dat de vrijheden in de regio daardoor verder onder druk komen te staan.

De wet wijzigt of creëert nieuwe wetten en straffen met betrekking tot verraad, sabotage, opruiing, diefstal van staatsgeheimen en spionage. Veroordeelden kunnen levenslange celstraffen krijgen. De wetgeving geldt vanaf 23 maart. "Vandaag is een historisch moment voor Hongkong", stelt John Lee, de hoogste leider van Hongkong. In het parlement zitten tegenwoordig alleen politici die pro-Beijing zijn.

Met de wet is de Chinese regio er na jaren in geslaagd een eigen veiligheidswet aan te nemen. Sinds 2020 geldt er een die was ingevoerd door de centrale regering in Beijing, na maandenlange demonstraties voor meer democratie en tegen invloed vanuit Beijing. Het Hongkongse parlement had in 2003 geprobeerd zelf een veiligheidswet in te voeren, maar dat plan werd opgeschort na grootschalige betogingen.

Eisen

Lee verklaarde eerder dit jaar dat een lokale veiligheidswet nodig was omdat de huidige wetgeving niet voldoet aan de eisen in de basiswet. Daarin staat dat Hongkong een wet moet invoeren over het tegengaan van veiligheidsgerelateerde misdrijven, waaronder verraad en spionage. Niet al die misdrijven zijn opgenomen in de veiligheidswet van 2020. Die omstreden wet verbiedt het streven naar afscheiding, terrorisme, buitenlandse inmenging en staatsondermijnende activiteiten.

De veiligheidswet uit 2020 maakte een einde aan een protestgolf die in 2019 ontstond. Een deel van de demonstraties liep uit op geweld tussen de betogers en de politie. De belangrijkste prodemocratische figuren van toen zijn sinds de invoering van de wet naar het buitenland gevlucht of vastgezet. Ruim 170 personen zijn vervolgd, onder wie mediamagnaat Jimmy Lai. Het proces tegen deze prodemocratische activist begon in december en is het belangrijkste tot dusver.

Hongkong heeft door zijn geschiedenis als voormalige Britse kolonie een bijzondere status binnen China. De Britten en Chinezen spraken bij de overdracht in 1997 het principe van 'één land, twee systemen' af. Hongkong heeft daarom vijftig jaar een eigen minigrondwet, de zogeheten basiswet, die de inwoners voorziet van meer vrijheden dan op het Chinese vasteland. Critici zeggen dat die vrijheden de laatste jaren zijn aangepast door toenemende invloed vanuit Beijing.

Meer uit Buitenland

Massale betoging in München tegen regime Iran

MÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.

26 minuten geleden
Premier Orbán belooft voor verkiezingen goed jaar voor Hongaren

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.

1 uur geleden
Nederland en bondgenoten: Rusland vergiftigde Navalny in cel

MÜNCHEN (ANP/AFP) - De Russische oppositieleider Aleksej Navalny is door Rusland in zijn cel vermoord met gif, concluderen Nederland, het VK, Zweden, Frankrijk en Duitsland. Er is op hem epibatidine gevonden, stellen ze. "Alleen de Russische staat had de middelen, het motief en het lak aan het internationaal recht" om zo'n daad te plegen, menen ze.

1 uur geleden
Zelensky: geen energiecentrale meer gespaard van Russische aanval

MÜNCHEN (ANP) - Geen energiecentrale in Oekraïne is nog ongeschonden door Russische luchtaanvallen, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Zijn land heeft nog altijd voortdurend tekort aan luchtverdedigingswapens. Soms leveren Oekraïnes bondgenoten volgens hem "pas op het allerlaatste moment" nieuwe raketten om Russische drones en raketten uit de lucht te halen.

2 uur geleden
Von der Leyen haalt uit naar NAVO-baas Rutte

MÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft uitgehaald naar NAVO-baas Mark Rutte op de veiligheidsconferentie in München. Ze hekelde zijn recente opmerking in het Europees Parlement. "Droom verder" als Europa denkt zonder de VS te kunnen, schamperde hij vorige maand. Die woorden vielen niet in goede aarde. De Duitse politica kwam er zaterdag op terug.

2 uur geleden
Von der Leyen: erg gerustgesteld door toespraak Rubio

MÜNCHEN (ANP) - Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie is "erg gerustgesteld" door de toespraak van de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Dat zei de Duitse politica na afloop van haar eigen toespraak op de veiligheidsconferentie in München.

3 uur geleden
Von der Leyen wil snellere besluitvorming in EU

MÜNCHEN (ANP) - De besluitvorming in de Europese Unie moet sneller, wil voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze wil af van de unanimiteit van de 27 EU-landen bij besluitvorming. In plaats daarvan is besluitvorming met een gekwalificeerde meerderheid voldoende, zei de politica in een speech op de veiligheidsconferentie in München. Ook wil ze de EU-variant van artikel 5 van de NAVO activeren, wat betekent dat een aanval op één geldt als een aanval op allen.

4 uur geleden