Parijzenaren stemmen voor verbod op elektrische huursteps
PARIJS (ANP) - Inwoners van Parijs hebben zich in een bindend referendum in grote meerderheid (bijna 90 procent) uitgesproken voor een verbod op elektrische huursteps. 1,6 miljoen mensen mochten stemmen, maar de opkomst was zoals verwacht laag. Het stadsbestuur had vooraf gezegd de uitslag als bindend te beschouwen ongeacht de opkomst. De verkiezing heeft geen invloed op elektrische steps in particulier bezit, waarvan er in Frankrijk vorig jaar 700.000 zijn verkocht.
De deelsteps zijn een populair alternatief voor auto, metro of fiets. In de Franse hoofdstad zijn er ongeveer 15.000 te huur via apps. Na een chaotische introductie in 2018 heeft het stadsbestuur de regels voor de steps geleidelijk aangescherpt, door speciale parkeerzones te creëren en de maximumsnelheid en het aantal aanbieders te beperken. Maar voetgangers bleven klagen over roekeloos rijgedrag, overlast en ongelukken. Er vielen meerdere doden en honderden gewonden. De steps kunnen worden gehuurd door kinderen vanaf 12 jaar.
Burgemeester Anne Hidalgo kondigde de raadpleging in januari aan. De sociaaldemocraat is voorstander van een verbod en ziet het vervoermiddel als een "bron van spanning en zorg".
In Frankrijk worden dagelijks ongeveer 100.000 ritten gemaakt op gehuurde steps in circa 200 dorpen en steden.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
41 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
1 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.
3 uur geledenKYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.
3 uur geledenLUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
6 uur geleden