
Parijse beurs sluit hoger na niet-beslissende winst Le Pen
AMSTERDAM (ANP) - De Franse aandelenbeurs ging maandag met winst de handelsdag uit. Beleggers verwerkten het nieuws dat het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen geen beslissende overwinning heeft geboekt in de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen.
De belangrijkste beursgraadmeter in Parijs noteerde bij het slot van de handelsdag 1,1 procent hoger. De CAC 40-index leverde daarmee wel flink wat winst van eerder op de dag in en staat bovendien nog steeds zo'n 5 procent lager sinds Emmanuel Macron vorige maand de vervroegde parlementsverkiezingen uitriep.
De stemming elders in Europa was overwegend positief. De AEX-index in Amsterdam sloot nipt lager op 923,05 punten. De MidKap, met daarin de middelgrote fondsen in Amsterdam, eindigde 0,3 procent hoger op 862,93 punten. De beurs in Londen sloot een fractie hoger. De DAX in Frankfurt steeg 0,3 procent. Maandag werd bekend dat de inflatie in Duitsland licht is gezakt. Dat houdt de mogelijkheden open voor nog een renteverlaging van de Europese Centrale Bank in september, ook al blijft de inflatie nu nog steken op een iets te hoog niveau.
Zorgen over politieke koers
Beleggers zijn ongerust over de Franse overheidsfinanciën bij een overwinning van RN. Uiteindelijk was de winst van de partij van Le Pen lager dan de laatste peilingen eerder suggereerden. Grote Franse concerns zoals olie- en gasbedrijf TotalEnergies en banken BNP Paribas, Société Générale en Crédit Agricole noteerden plussen tot 3,6 procent.
In de AEX-index waren banken ING en ABN AMRO de grootste stijgers met plussen van respectievelijk 2,5 en 2,1 procent. Ook verzekeraars Aegon, NN Group en ASR deden goede zaken met winsten tot 1,5 procent. Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi leverden tot 1,5 procent in.
ForFarmers
In de MidKap stond Alfen bovenaan met een winst van 4,3 procent. De maker van laadpalen en energiesystemen ging vorige week nog keihard omlaag na een winst- en omzetalarm.
Bij de kleinere fondsen op het Damrak voerde ForFarmers de stijgers aan met een plus van 6,9 procent. Het veevoederbedrijf koopt Van Triest Veevoeders, dat is gespecialiseerd in het verhandelen van reststromen. De overname is nog wel onder voorbehoud van goedkeuring van de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
DB Schenker
In Kopenhagen won A.P. Møller-Maersk 6,2 procent. De grote Deense containerrederij is niet langer geïnteresseerd in het kopen van DB Schenker, het logistieke dochterbedrijf van het Duitse staatsspoorbedrijf Deutsche Bahn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geëindigd. Gedurende de handelssessie zakten de aandelenbeurzen op Wall Street nog even weg. Beleggers reageerden op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, wilde ontslaan. De koersen herstelden echter nadat Trump had gezegd dat Powells ontslag "zeer onwaarschijnlijk is", al sluit hij niets uit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De hoeveelheid geld die de Europese Commissie beschikbaar stelt voor de klimaattransitie en de verduurzaming van de industrie is te klein. Dat stelt Transport & Environment (T&E) in reactie op de nieuwe EU-meerjarenbegroting. Volgens de milieu- en klimaatlobbygroep maakt de Europese Commissie onvoldoende gebruik van de verduurzaming van de transportsector om het concurrentievermogen te versterken.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nieuwe Europese landbouwbegroting brengt veel onzekerheid met zich mee voor boeren en tuinders. Daarvoor waarschuwt voorzitter Ger Koopmans van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag gekelderd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van het Veldhovense bedrijf, dat nog niet kon bevestigen in hoeverre het volgend jaar zal groeien. Aanleiding is de "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen. ASML zag 11,4 procent van zijn beurswaarde verdampen.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.
9 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet deels verdwijnen. Dat heeft de rechtbank in Haarlem woensdag bepaald. Schiphol had een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het zonnepark, De Groene Energie Corridor. Volgens de luchthaven zijn er risico's voor de vliegveiligheid.
9 uur geleden