Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parijs zet meer dan 10.000 politiemensen in bij stakingen

Parijs zet meer dan 10.000 politiemensen in bij stakingen

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Gérald Darmanin, heeft gezegd dat er meer dan 10.000 politiemensen worden ingezet tijdens de stakingen donderdag gericht tegen de voorgenomen hervormingen van het pensioenstelsel. Ruim een derde van hen doet dienst in de hoofdstad Parijs.

Vakbonden hebben opgeroepen het werk neer te leggen uit protest tegen plannen van de regering om de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar. Het minimum aantal jaren dat iemand gewerkt moet hebben om aanspraak te maken op het pensioen van de overheid wordt volgens de plannen geleidelijk verhoogd.

De bonden willen overal in het land demonstreren. Een grote meerderheid van de Fransen is volgens opiniepeilingen tegen de hervormingen. Volgens de regering van president Emmanuel Macron en premier Elisabeth Borne zijn ze noodzakelijk door het stijgend aantal gepensioneerden die bovendien vaak ouder worden dan voorheen.

Sectoren

Een vakbond in de onderwijssector schat dat zeven op de tien onderwijzers gaan staken. Lokaal en regionaal openbaar vervoer dreigt stil te komen liggen. De internationale hogesnelheidstreinen Eurostar en Thalys zouden geen last hebben van de vakbondsacties, maar andere internationale treinverbindingen zoals de Lyra naar Zwitserland wel. Volgens de Franse spoorwegen rijdt naar verwachting donderdag een derde van de binnenlandse hogesnelheidstreinen TGV en 10 procent van de lokale en regionale treinen. Het vliegverkeer zou alleen door stakingen op de luchthaven Orly ten zuiden van Parijs worden getroffen.

Franse regeringen worstelen al decennia met de pensioenhervorming en de massale protesten tegen hun plannen om het dure en ingewikkelde, per beroepsgroep opgebouwde stelsel te veranderen en te stroomlijnen. Een aantal voorstellen heeft het in de loop der jaren gehaald, maar over het algemeen is het niet ingrijpend gewijzigd. Het is ook niet de eerste keer dat Macron dit probeert. In 2020 mislukte zijn grote hervorming na massale protesten. Hij legde de plannen toen in een la omdat het er volgens hem tijdens de coronapandemie niet de tijd voor was. Bijkomend probleem is nu dat Macron geen meerderheid meer in de Franse Tweede Kamer, de Nationale Vergadering, heeft en bij andere partijen moet aankloppen.

Meer uit Buitenland

Israël claimt verwoesting tunnelcomplex Hezbollah

BEIROET (ANP/AFP) - Israël claimt een tunnelcomplex van Hezbollah te hebben verwoest in het zuiden van Libanon. Volgens premier Benjamin Netanyahu ging het om "belangrijke ondergrondse infrastructuur", die in de afgelopen twee decennia was gebouwd.

1 uur geleden
Canada komt met miljoenenpakket aan steun voor Oekraïne

CALGARY (ANP/AFP/RTR) - Canada heeft honderden miljoenen Canadese dollars aan steun toegezegd voor de Oekraïense luchtverdediging en energie-infrastructuur. Dat kondigde de Canadese premier Mark Carney aan tijdens een bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan Canada.

2 uur geleden
Trump belooft miljoen Amerikanen compensatie voor Obamacare

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering zegt bijna 1 miljoen burgers geld terug te geven dat ze te veel zouden hebben betaald aan hun zorgverzekering, beter bekend als Obamacare. Ze krijgen per persoon 500 dollar (430 euro) terug, aldus het Witte Huis.

5 uur geleden
Dodental loopt op na brand op vrachtschip in China

QINGDAO (ANP/AFP) - Het dodental na een brand op een vrachtschip in China is opgelopen naar 25, melden staatsmedia. Eerder werd bekend dat er vijf gewonden waren.

7 uur geleden
Rutte rekent erop dat radicaal-rechts niet zwicht voor Rusland

BERLIJN (ANP) - Ook als radicaal-rechts in belangrijke NAVO-landen als Frankrijk aan de macht komt zal er voor Rusland en Oekraïne weinig veranderen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. De steun voor Oekraïne en de herbewapening van Europa zullen volgens hem doorgaan.

8 uur geleden
Zeker 20 doden door brand op vrachtschip in China

QINGDAO (ANP/AFP) - Door een grote brand op een vrachtschip in China zijn zeker twintig doden gevallen, melden Chinese staatsmedia. De boot lag voor onderhoud aangemeerd in de oostelijke havenstad Qingdao.

8 uur geleden
Neerwaartse trend asielaanvragen in EU zet eerste helft 2026 door

BRUSSEL (ANP) - Het aantal asielaanvragen in de EU en niet-lidstaten Noorwegen en Zwitserland lag in het eerste halfjaar van 2026 op het laagste punt in vijf jaar voor die periode. Dat meldt het EU-asielagentschap EUAA. In het eerste halfjaar lag het aantal in de zogenoemde EU+ met circa 332.000 asielaanvragen 17 procent lager dan in dezelfde periode in 2025.

9 uur geleden