Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Parijs zet meer dan 10.000 politiemensen in bij stakingen

Parijs zet meer dan 10.000 politiemensen in bij stakingen

PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Gérald Darmanin, heeft gezegd dat er meer dan 10.000 politiemensen worden ingezet tijdens de stakingen donderdag gericht tegen de voorgenomen hervormingen van het pensioenstelsel. Ruim een derde van hen doet dienst in de hoofdstad Parijs.

Vakbonden hebben opgeroepen het werk neer te leggen uit protest tegen plannen van de regering om de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar. Het minimum aantal jaren dat iemand gewerkt moet hebben om aanspraak te maken op het pensioen van de overheid wordt volgens de plannen geleidelijk verhoogd.

De bonden willen overal in het land demonstreren. Een grote meerderheid van de Fransen is volgens opiniepeilingen tegen de hervormingen. Volgens de regering van president Emmanuel Macron en premier Elisabeth Borne zijn ze noodzakelijk door het stijgend aantal gepensioneerden die bovendien vaak ouder worden dan voorheen.

Sectoren

Een vakbond in de onderwijssector schat dat zeven op de tien onderwijzers gaan staken. Lokaal en regionaal openbaar vervoer dreigt stil te komen liggen. De internationale hogesnelheidstreinen Eurostar en Thalys zouden geen last hebben van de vakbondsacties, maar andere internationale treinverbindingen zoals de Lyra naar Zwitserland wel. Volgens de Franse spoorwegen rijdt naar verwachting donderdag een derde van de binnenlandse hogesnelheidstreinen TGV en 10 procent van de lokale en regionale treinen. Het vliegverkeer zou alleen door stakingen op de luchthaven Orly ten zuiden van Parijs worden getroffen.

Franse regeringen worstelen al decennia met de pensioenhervorming en de massale protesten tegen hun plannen om het dure en ingewikkelde, per beroepsgroep opgebouwde stelsel te veranderen en te stroomlijnen. Een aantal voorstellen heeft het in de loop der jaren gehaald, maar over het algemeen is het niet ingrijpend gewijzigd. Het is ook niet de eerste keer dat Macron dit probeert. In 2020 mislukte zijn grote hervorming na massale protesten. Hij legde de plannen toen in een la omdat het er volgens hem tijdens de coronapandemie niet de tijd voor was. Bijkomend probleem is nu dat Macron geen meerderheid meer in de Franse Tweede Kamer, de Nationale Vergadering, heeft en bij andere partijen moet aankloppen.

Meer uit Buitenland

Duitse media: verdachte Stade had eerder dochtertje verwond

STADE (ANP/AFP) - De man die wordt verdacht van het doodschieten van zes mensen in het Duitse Stade lijkt eerder zijn jonge baby door elkaar geschud te hebben. Ook had hij artsen in het ziekenhuis waar de baby werd behandeld bedreigd, melden Duitse media.

2 uur geleden
Dodental Venezuela gestegen naar 1943

CARACAS (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de zware aardbevingen van vorige week in Venezuela is gestegen naar 1943. Dat meldde parlementsvoorzitter Jorge Rodríguez, die ook sprak over ruim tienduizend gewonden door het natuurgeweld.

4 uur geleden
Trump: verlies rond geboorterecht jammer, Congres moet erop door

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump roept het Congres op alsnog te regelen dat het geboorterecht in het land beperkt wordt. Hij doet dat nadat hij een zaak bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten heeft verloren.

5 uur geleden
Motie van wantrouwen tegen Franse regering om aanpak hittegolf

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse Groene partij is van plan een motie van wantrouwen in te dienen tegen de regering vanwege de vermeend gebrekkige aanpak van de hitte deze maand, meldt Politico. Volgens partijleider Cyrielle Chatelain is de regering medeverantwoordelijk voor alle doden die er zijn gevallen tijdens de elf dagen durende hittegolf, waarin de warmste dag ooit werd gemeten.

6 uur geleden
NYT: Oman presenteert plan voor servicekosten Straat van Hormuz

MUSCAT (ANP) - Oman heeft een plan gemaakt voor het heffen van servicekosten in de Straat van Hormuz, meldt The New York Times op basis van ingewijden. Oman zou daarover zelfs al een officieel voorstel hebben ingediend bij de Verenigde Staten, die sterk tegen betalingen in de zeestraat zijn.

6 uur geleden
VN slaat alarm over situatie Venezuela na aardbeving

CARACAS (ANP) - De Verenigde Naties waarschuwen dat de nood in Venezuela bijna een week na de verwoestende aardbevingen nog altijd hoog is. Honderdduizenden mensen raakten ontheemd en besmettelijke ziektes dreigen om zich heen te grijpen, stelt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR.

7 uur geleden
Hoogste hof VS verwerpt poging Trump om geboorterecht te beperken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige nederlaag geleden bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. De hoogste federale rechters blokkeerden een poging van de president om de automatische toekenning te beperken van de Amerikaanse nationaliteit aan kinderen van buitenlanders die in de VS worden geboren. Die praktijk staat bekend als birthright citizenship.

7 uur geleden