Parijs klaagt over Trump-achtig optreden VS rond veiligheidspact
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft donderdag woedend gereageerd op de presentatie van het nieuwe veiligheidspact AUKUS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken sprak over een "dolk in de rug" en zei dat de werkwijze van de Amerikaanse regering hem deed denken aan de manier waarop de vorige president Donald Trump opereerde.
De VS, het Verenigd Koninkrijk en Australië maakten woensdag bekend een nieuw samenwerkingsverband te vormen. Bovenaan hun prioriteitenlijst staat het regelen van een vloot van onderzeeërs met nucleaire aandrijving voor Australië, zo kwam naar voren tijdens een gezamenlijke persconferentie van de leiders van de drie landen.
Dat besluit kost de Franse defensiesector miljarden omdat Australië nu plannen schrapt om onderzeeboten te kopen in Frankrijk. "Ik ben erg boos vandaag. En bitter. Dit is niet iets wat bondgenoten elkaar aan horen te doen", foeterde minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian.
Wat Trump zou doen
De minister zei dat Australië nog maar moet uitleggen hoe het onder contractuele afspraken wil uitkomen. Het vertrouwen tussen de landen is volgens hem gebroken. Ook het Witte Huis moest het ontgelden. "Dit unilaterale, plotse en onvoorziene besluit doet erg denken aan wat meneer Trump zou doen", zei Le Drian, die dat niet als compliment bedoelde.
Er ontstond ook onenigheid over wanneer de Fransen waren geïnformeerd. Het Witte Huis liet het Franse persbureau AFP weten dat AUKUS al voor de officiële presentatie was besproken met Franse topfunctionarissen. De Franse ambassade sprak dat tegen en zei het nieuws over de deal via de Amerikaanse en Australische pers te hebben vernomen.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken sprak donderdag verzoenende woorden. Hij benadrukte tegenover de pers dat Frankrijk ook een belangrijke partner van zijn land is.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump bedankt voor het sturen van extra militairen naar Polen. "Goede allianties zijn gebaseerd op samenwerking, wederzijds respect en inzet voor gezamenlijke veiligheid", aldus Nawrocki.
18 minuten geledenRIGORES (ANP/AFP) - Zeker 19 mensen werden woensdag gedood bij een aanval op een palmolieplantage in het noorden van Honduras, maakten de autoriteiten donderdag bekend.
2 uur geledenSTARBASE (ANP) - De testvlucht van ruimtevaartbedrijf SpaceX, die donderdagavond plaatselijke tijd zou worden uitgevoerd met de raket Starship, is uitgesteld.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Ondanks dat Iran en de Verenigde Staten nog van mening verschillen over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz, zijn er "goede tekenen" in de besprekingen. Dat heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio donderdag gezegd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
9 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
9 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
13 uur geleden