
Parijs biedt 9,7 miljard voor nationalisatie energieconcern EDF
PARIJS (ANP/RTR) - De Franse overheid wil 9,7 miljard euro uitgeven om energiemaatschappij EDF volledig te nationaliseren. Het concern, de grootste exploitant van kerncentrales in de Europese Unie, zit in een financieel lastige situatie en Parijs wil met de ingreep verzekerd blijven van voldoende elektriciteit.
EDF is al voor 84 procent in handen van de Franse staat. Met het bod van 12 euro per aandeel voor het resterende deel wil de regering ruim de helft meer betalen dan de stukken op de beurs waard waren op 5 juli. Dat was de laatste handelsdag voordat Frankrijk aankondigde EDF volledig in te willen lijven.
De kernenergiemaatschappij heeft een hoge schuldenlast. Ook kan het bedrijf de hogere kosten voor het opwekken van elektriciteit moeilijk doorberekenen aan consumenten, omdat Frankrijk een prijsplafond voor gas en licht invoerde om huishoudens te behoeden voor een te hoge rekening. Door het bedrijf volledig op te kopen hoopt de regering gemakkelijker noodzakelijke herstructureringen door te kunnen voeren.
EDF moest deze zomer ook een aantal reactoren ongepland stilleggen. Het water in nabijgelegen rivieren is te warm om koelwater te kunnen lozen. Normaal gesproken exporteert Frankrijk in deze tijd van het jaar elektriciteit naar andere landen, maar doordat kerncentrales minder hard draaien moet het land nu stroom importeren uit buurlanden als Duitsland, Zwitserland en Spanje.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - KLM gaat een kort geding aanspannen met een verzoek aan de rechter om de staking van grondpersoneel volgende week woensdag te verbieden. "We zijn teleurgesteld dat CNV het grondpersoneel oproept om volgende week woensdag te gaan staken, terwijl we de bonden afgelopen vrijdag hebben laten weten de nullijn los te laten en met een loonbod te komen dat we vandaag bespreken", zegt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij.
14 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het grondpersoneel van KLM gaat volgende week woensdag alsnog staken, meldt CNV. De staking gaat acht uur duren, van 14.00 tot 22.00 uur. "We willen dat KLM met iets concreets komt voor het grondpersoneel. Voor vage toezeggingen kopen we niets", stelt de vakbond. Een woordvoerster van KLM kon nog niet direct inhoudelijk reageren.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Deurverkopers lappen gedragsregels massaal aan hun laars, meldt de Consumentenbond na onderzoek. Ze negeren nee-stickers, dringen aan wanneer iemand geen interesse toont en proberen met leugens bij mensen binnen te komen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders maakt inmiddels af en toe gebruik van AI. Het gebruik van kunstmatige intelligentie, bijvoorbeeld voor het verbeteren van teksten of bewerken van foto's, is in een jaar tijd met 12 procent toegenomen. Dat meldt ING op basis van eigen onderzoek.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen in Nederland stijgen dit jaar volgens ABN AMRO sterker dan verwacht. De bank heeft haar verwachting bijgesteld naar een stijging van 8 procent, ten opzichte van de eerdere 7 procent. "De prijsgroei wordt vooral gedreven door inkomensgroei en aanbodtekort", aldus de economen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. De elektrische autofabrikant Tesla eindigde 5,3 procent lager na de opgelaaide ruzie tussen topman Elon Musk en de Amerikaanse president Donald Trump. Trump heeft gedreigd om te bezuinigen op overheidsgeld voor Musks bedrijven.
10 uur geleden