Paralympisch atlete Jong: boegbeeld zijn is een compliment
TOKIO (ANP) - Atlete Fleur Jong is favoriet voor paralympisch goud op het verspringen en de 100 meter. Ze is een van de boegbeelden van de Nederlandse equipe en mocht ook de vlag dragen tijdens de openingsceremonie van de Spelen in Tokio. "Die rol van favoriete vond ik aanvankelijk lastig, maar ik presteer al twee jaar lang zo goed, dat ik op mezelf kan vertrouwen. Ik beschouw het nu als een compliment", zegt de atlete aan de vooravond van haar eerste onderdeel, het verspringen.
"Zo vind ik het ook een compliment om als boegbeeld van de paralympische sport te fungeren. Voorop lopen met de vlag was een enorme eer en ik hoop heel erg dat wij als team met onze prestaties zo zichtbaar zijn, dat we mensen enthousiast maken en jongeren met een handicap motiveren te gaan sporten. Dat zou mij heel gelukkig maken", zegt Jong.
De 25-jarige atlete uit Amsterdam raakte in haar tienerjaren door een bacteriële infectie haar beide onderbenen kwijt. "Als 16-jarig gehandicapt meisje was ik heel erg bang, ik wist niet waar ik het moest zoeken en hoe mijn leven er nog uit zou zien. Als ik nu met mijn prestaties en geloof in eigen kunnen mensen kan inspireren, dan is de volgende kleine Fleur denk ik toch een stuk minder bang."
Echte paralympiër
Jong ziet al een duidelijke kentering in de benadering van de gehandicaptensport. "De afgelopen jaren hebben we het al niet meer over de vraag of paralympische sport wel topsport is, want dat is gewoon zo. Het maakt niet uit welk onderdeel je doet, het gaat nu over sportieve ambities, over gouden plakken en wereldrecords. Dat is een mooi en veel beter uitgangspunt."
Jong is houdster van het wereldrecord verspringen (6,09) en de 100 meter (12,64) in de klasse T64 en ze mikt in Tokio op goud op beide onderdelen. "Het liefst win je met een wereldrecord, maar dit zijn de Spelen en dan werkt het anders. Dan gaat het vooral om de plek. Bovendien was mijn voorbereiding niet fantastisch, ik moest vooral nog herstellen van kleine spierblessures. Maar als ik fit aan de start kom, kan ik vertrouwen op mijn niveau. Door het uitstel van de Spelen heb ik een jaar extra kunnen werken aan het verhogen van mijn niveau en dat is zeker gelukt. Ik ben veel stabieler geworden."
De atlete voelt zich een echte paralympiër. "Ik ambieer niet ooit tegen valide atletes uit te komen. De Paralympische Spelen zijn mijn strijdveld en daar ben ik trots op. Wel zoek ik in de trainingen steeds vaker de samenwerking met valide atleten. Dat helpt echt om beter te worden."
Meer uit Sport
MILAAN (ANP/BELGA) - Klassementsleider Jonas Vingegaard wil zich in de laatste week van de Ronde van Italië niet alleen focussen op het behoud van zijn roze trui, maar ook nog minstens een etappe winnen. Dat zei de Deen van Visma - Lease a Bike maandag tijdens een online persconferentie op de laatste rustdag.
28 minuten geledenMONTREAL (ANP/RTR) - Formule 1-coureur George Russell hield veel frustraties over aan de Grote Prijs van Canada. De 28-jarige Brit startte in Montreal voor het derde jaar op rij vanaf poleposition, maar viel met zijn Mercedes in de dertigste ronde uit. Zijn jonge Italiaanse ploeggenoot Kimi Antonelli behaalde zijn vierde achtereenvolgende zege dit seizoen en vergrootte zijn voorsprong op Russell in de WK-stand tot 43 punten.
1 uur geledenSAN ANTONIO (ANP/RTR/BELGA) - De basketballers van San Antonio Spurs zijn in de finale van de Western Conference in de NBA tegen regerend kampioen Oklahoma City Thunder langszij gekomen. Dankzij uitblinker Victor Wembanyama won het team van trainer Mitch Johnson met 103-82. Na vier wedstrijden is de stand nu 2-2.
2 uur geledenMONTREAL (ANP) - Max Verstappen was tevreden met zijn eerste podiumplaats dit seizoen in de Formule 1. De viervoudig wereldkampioen eindigde in de Grote Prijs van Canada als derde achter winnaar Kimi Antonelli in de Mercedes en Ferrari-coureur Lewis Hamilton. "Om hier op het podium te staan is heel positief. Ik ben daar erg blij mee", zei hij in het interview na afloop.
11 uur geledenMONTREAL (ANP) - Max Verstappen is bij de Grote Prijs van Canada als derde geëindigd. De viervoudig wereldkampioen moest de zege laten aan Kimi Antonelli in de Mercedes, die zijn vierde zege op rij boekte. Lewis Hamilton werd in de Ferrari tweede.
11 uur geledenMONTREAL (ANP) - Max Verstappen is bij de Grote Prijs van Canada als derde geëindigd. De viervoudig wereldkampioen moest de zege laten aan Kimi Antonelli in de Mercedes, die zijn vierde zege op rij boekte. Lewis Hamilton werd in de Ferrari tweede.
11 uur geledenMONACO (ANP) - Marrit Steenbergen heeft haar Nederlands record op de 100 meter vrije slag verbeterd. De 26-jarige zwemster won tijdens de Mare Nostrum-wedstrijden in Monaco in een tijd van 52,13 seconden.
14 uur geleden