Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Paniek op Wall Street door Chinese AI-doorbraak

Paniek op Wall Street door Chinese AI-doorbraak

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten kenden maandag een beroerde start van de week, waarbij vooral de chip- en techbedrijven averij opliepen. Beleggers schrokken van de onverwacht snelle opmars van China in kunstmatige intelligentie (AI), aangewakkerd door de lancering van een nieuwe AI-app van de Chinese start-up DeepSeek. Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype, kelderde hierdoor bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf.

Mede hierdoor eindigde de S&P 500-index 1,5 procent lager op 6012,28 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor zelfs 3,1 procent op 19.341,83 punten. De Dow-Jonesindex ging wel omhoog, met 0,7 procent tot 44.713,58 punten. De drie hoofdgraadmeters boekten afgelopen week nog stevige winsten, mede door de plannen van president Trump om fors te investeren in AI.

De beurspaniek draaide helemaal om de AI-app van DeepSeek, een chatbot die minstens even goed zou zijn als die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI. Ook zou er minder geld nodig zijn om de chatbot te trainen en te ontwikkelen. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van de VS om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden.

'Toekomstige concurrenten'

Ook andere Amerikaanse techbedrijven daalden sterk in de verkoopgolf. Zo verloren Broadcom, Super Micro Computer, Micron Technology en Marvell tot bijna een vijfde van hun beurswaarde. Apple (plus 3,2 procent) steeg juist, tegen de trend in. Het techbedrijf maakt later deze week zijn resultaten bekend.

"Hoewel huidige leiders zoals Nvidia een sterke positie hebben, is het een herinnering dat de Amerikaanse AI-dominantie niet als vanzelfsprekend kan worden beschouwd", zei beleggingsstrateeg Charu Chanana van Saxo Markets. "De opkomst van China's DeepSeek geeft aan dat de concurrentie toeneemt, en hoewel het nu misschien geen significante bedreiging vormt, zullen toekomstige concurrenten zich sneller ontwikkelen en de gevestigde bedrijven sneller uitdagen."

Meer uit Financieel

Wall Street sluit met winst, chipfondsen bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met winst gesloten, waarmee enig herstel werd getoond van de twee voorgaande verliesbeurten. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de stijgers dankzij sterke kwartaalresultaten en vooruitzichten van het Taiwanese chipbedrijf TSMC. Ook waren er weer cijfers van grote Amerikaanse banken.

1 uur geleden
IMF-topvrouw: staan klaar om Venezuela te steunen

KYIV (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) staat klaar om Venezuela financieel te steunen. Dat heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva gezegd in een interview met persbureau Reuters tijdens een bezoek aan Oekraïne. "Als er een mogelijkheid is om de mensen van Venezuela te steunen, dan kun je er zeker van zijn dat het IMF er is."

1 uur geleden
Netflix bemachtigt wereldwijde streamingrechten van films Sony

LOS GATOS (ANP) - Netflix heeft een overeenkomst gesloten over de wereldwijde streamingrechten van films van Sony Pictures Entertainment. Dat maakten de bedrijven donderdag bekend. De nieuwe regeling wordt geleidelijk ingevoerd en is in 2029 voltooid. Hoeveel geld gemoeid is met de deal, is niet bekendgemaakt.

2 uur geleden
Washington: VS en Taiwan hebben handelsdeal gesloten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met Taiwan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Handel dalen de importheffingen op goederen uit Taiwan en gaan Taiwanese bedrijven honderden miljarden investeren in chipproductie in de VS.

2 uur geleden
AFP: VS hebben eerste verkoop olie uit Venezuela afgerond

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.

3 uur geleden
Meer piratenaanvallen op zee in 2025

LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.

4 uur geleden
Werkgevers uiten zorgen over vaak vastlopen cao-onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.

5 uur geleden