Paniek op Wall Street door Chinese AI-doorbraak
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten kenden maandag een beroerde start van de week, waarbij vooral de chip- en techbedrijven averij opliepen. Beleggers schrokken van de onverwacht snelle opmars van China in kunstmatige intelligentie (AI), aangewakkerd door de lancering van een nieuwe AI-app van de Chinese start-up DeepSeek. Nvidia, het boegbeeld van de AI-hype, kelderde hierdoor bijna 17 procent, wat resulteerde in de slechtste beursdag sinds maart 2020 voor het bedrijf.
Mede hierdoor eindigde de S&P 500-index 1,5 procent lager op 6012,28 punten en techgraadmeter Nasdaq verloor zelfs 3,1 procent op 19.341,83 punten. De Dow-Jonesindex ging wel omhoog, met 0,7 procent tot 44.713,58 punten. De drie hoofdgraadmeters boekten afgelopen week nog stevige winsten, mede door de plannen van president Trump om fors te investeren in AI.
De beurspaniek draaide helemaal om de AI-app van DeepSeek, een chatbot die minstens even goed zou zijn als die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI. Ook zou er minder geld nodig zijn om de chatbot te trainen en te ontwikkelen. China lijkt daarmee een inhaalslag te hebben gemaakt op AI-gebied, ondanks de maatregelen van de VS om de nieuwste chiptechnologieƫn uit Chinese handen te houden.
'Toekomstige concurrenten'
Ook andere Amerikaanse techbedrijven daalden sterk in de verkoopgolf. Zo verloren Broadcom, Super Micro Computer, Micron Technology en Marvell tot bijna een vijfde van hun beurswaarde. Apple (plus 3,2 procent) steeg juist, tegen de trend in. Het techbedrijf maakt later deze week zijn resultaten bekend.
"Hoewel huidige leiders zoals Nvidia een sterke positie hebben, is het een herinnering dat de Amerikaanse AI-dominantie niet als vanzelfsprekend kan worden beschouwd", zei beleggingsstrateeg Charu Chanana van Saxo Markets. "De opkomst van China's DeepSeek geeft aan dat de concurrentie toeneemt, en hoewel het nu misschien geen significante bedreiging vormt, zullen toekomstige concurrenten zich sneller ontwikkelen en de gevestigde bedrijven sneller uitdagen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geƫscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.
44 minuten geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
1 uur geledenTIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) heeft vooralsnog geen signalen dat er momenteel kredietfraude wordt gepleegd na het grote datalek bij telecomprovider Odido. Consumenten dienen wel alert te blijven op verdachte mails en eventuele niet-bekende afschrijvingen van de bankrekening, waarschuwt BKR.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de forse verliezen van vorige week lieten de Europese aandelenmarkten dinsdag een krachtig herstel zien. Ook op Wall Street gingen de beursgraadmeters verder omhoog. Beleggers trokken zich op aan uitlatingen van Donald Trump. De Amerikaanse president gaf maandag aan dat de oorlog met Iran snel voorbij zal zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Klanten van webwinkel bol kwamen afgelopen weekend terecht op een pagina van een andere klant, bevestigt een woordvoerder van bol na berichtgeving van Tweakers. Het was het gevolg van een "technisch incident" en overkwam "tientallen klanten", laat de woordvoerder weten.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij vertrekt volgend jaar uit Assen. Het hoofdkantoor in de Drentse stad is na meerdere reorganisaties en de sluiting van het Groningen-gasveld te groot geworden voor het bedrijf.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt ook woensdag niet naar Dubai door het geweld in het Midden-Oosten. Eerder maakte de Nederlandse luchtvaartmaatschappij bekend tot en met dinsdag niet te vliegen naar de stad in de Verenigde Arabische Emiraten.
2 uur geleden