Panel wil dat kabinet inzet op terugplaatsen 'toeslagenkinderen'
DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet de situatie wil 'verbeteren' van gezinnen waar in de toeslagenaffaire een kind uit huis is geplaatst, is niet genoeg. Dat zegt Arre Zuurmond, voorzitter van het panel van gedupeerde ouders die het kabinet adviseren. De Kamer debatteert donderdag met premier Mark Rutte en andere bewindspersonen over de honderden kinderen in het schandaal die uit huis zijn geplaatst.
Het kabinet moet erop inzetten ouder en kind waar mogelijk bij elkaar terug te brengen, vindt het panel. "Dit is gewoon niet goed genoeg", zegt Zuurmond over de huidige ambitie van Franc Weerwind (Rechtsbescherming). "Het had niet moeten gebeuren, en we moeten kijken waar we het nu kunnen herstellen."
Zuurmond oppert om over een aantal zaken opnieuw naar de rechter te gaan. "Er wordt gezegd: we kunnen het niet ongedaan maken, want de rechter heeft dit zo besloten." Maar over die zaken is nu meer informatie, benadrukt de voorzitter van het ouderpanel. Dus daar zou een rechter zich nog eens over kunnen buigen.
Problemen
Zuurmond erkent dat de financiële malaise als gevolg van de ontspoorde fraudejacht van de overheid niet de enige reden is geweest van de uithuisplaatsing. "Maar het kan wel het duwtje zijn geweest." Dat betekent dus ook dat er gezinnen zijn bij wie zonder de toeslagenaffaire geen uithuisplaatsing had plaatsgevonden, zegt hij.
Het ouderpanel hoopt verder dat in het debat donderdag aandacht wordt besteed aan de problemen waar veel ouders nog steeds tegenaan lopen, ook de ouders wier kinderen niet uit huis zijn geplaatst. "Formele partijen" zoals de Raad van State, de Autoriteit Persoonsgegevens en de Rekenkamer werpen blokkades op voor ouders die financiële compensatie en bijvoorbeeld psychisch herstel willen, vindt het ouderpanel.
Deze instanties klampen zich vast aan strenge regels volgens Zuurmond. "Het is voor ouders net voetballen op een veld waarbij je tot de knieën in de modder staat", aldus de voorzitter van het panel.
Meer uit Binnenland
KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het gesprek dat EU-leiders hadden met de Hongaarse premier Viktor Orbán was "niet gezellig", stelde premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. "En dat was ook precies het doel", zei hij. "Het is eigenlijk schandalig dat hij elke keer weer dwarsligt voor iets wat alle Europeanen raakt."
3 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.
5 uur geledenDORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.
7 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.
9 uur geledenDOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.
9 uur geleden