Panel wil dat kabinet inzet op terugplaatsen 'toeslagenkinderen'
DEN HAAG (ANP) - Dat het kabinet de situatie wil 'verbeteren' van gezinnen waar in de toeslagenaffaire een kind uit huis is geplaatst, is niet genoeg. Dat zegt Arre Zuurmond, voorzitter van het panel van gedupeerde ouders die het kabinet adviseren. De Kamer debatteert donderdag met premier Mark Rutte en andere bewindspersonen over de honderden kinderen in het schandaal die uit huis zijn geplaatst.
Het kabinet moet erop inzetten ouder en kind waar mogelijk bij elkaar terug te brengen, vindt het panel. "Dit is gewoon niet goed genoeg", zegt Zuurmond over de huidige ambitie van Franc Weerwind (Rechtsbescherming). "Het had niet moeten gebeuren, en we moeten kijken waar we het nu kunnen herstellen."
Zuurmond oppert om over een aantal zaken opnieuw naar de rechter te gaan. "Er wordt gezegd: we kunnen het niet ongedaan maken, want de rechter heeft dit zo besloten." Maar over die zaken is nu meer informatie, benadrukt de voorzitter van het ouderpanel. Dus daar zou een rechter zich nog eens over kunnen buigen.
Problemen
Zuurmond erkent dat de financiële malaise als gevolg van de ontspoorde fraudejacht van de overheid niet de enige reden is geweest van de uithuisplaatsing. "Maar het kan wel het duwtje zijn geweest." Dat betekent dus ook dat er gezinnen zijn bij wie zonder de toeslagenaffaire geen uithuisplaatsing had plaatsgevonden, zegt hij.
Het ouderpanel hoopt verder dat in het debat donderdag aandacht wordt besteed aan de problemen waar veel ouders nog steeds tegenaan lopen, ook de ouders wier kinderen niet uit huis zijn geplaatst. "Formele partijen" zoals de Raad van State, de Autoriteit Persoonsgegevens en de Rekenkamer werpen blokkades op voor ouders die financiële compensatie en bijvoorbeeld psychisch herstel willen, vindt het ouderpanel.
Deze instanties klampen zich vast aan strenge regels volgens Zuurmond. "Het is voor ouders net voetballen op een veld waarbij je tot de knieën in de modder staat", aldus de voorzitter van het panel.
Meer uit Binnenland
SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
8 uur geleden