Panel VS adviseert goedkeuring coronavaccin Novavax
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een panel van de Amerikaanse toezichthouder FDA heeft aanbevolen het coronavaccin van biotechnoloog Novavax goed te keuren voor volwassenen. Als de FDA de aanbeveling van het panel opvolgt, wat het doorgaans binnen enkele dagen doet, wordt Novavax het vierde in de VS goedgekeurde coronavaccin, naast dat van Pfizer/BioNTech, Moderna en Johnson & Johnson (Janssen).
Mits het Covid-19-vaccin inderdaad wordt goedgekeurd, dan hoopt Novavax tegen eind juni "miljoenen doses" ervan naar zijn Amerikaanse magazijnen te verzenden, zei bestuurslid John Trizzino. Het bedrijf produceert de vaccins met zijn Indiase partner, de biotechnoloog Serum Institute of India.
De tweevoudige prik van Novavax is een zogeheten eiwitvaccin: een meer traditioneel type vaccin dat gebruik maakt van technologie die al tientallen jaren wordt gebruikt om ziekten zoals griep te bestrijden. Dat zou vooral de ongeveer 27 miljoen Amerikaanse volwassenen die nog moeten worden gevaccineerd, gerust moeten stellen. Zij zouden de succesvolle en populaire vaccins van Pfizer en Moderna niet aandurven omdat die werken met een stukje genetische code.
Die veronderstelling bleek in de EU, waar het Novavax-vaccin al goedgekeurd en verkrijgbaar is, niet uit te komen. Het alternatief voor de gangbaarste coronavaccins vindt er nauwelijks aftrek. Van de ongeveer 12,6 miljoen doses van het Novavax-vaccin die sinds eind december in de EU zijn verspreid, zijn slechts ongeveer 220.000 doses van de tweevoudige inenting toegediend.
Ook in Nederland is er nauwelijks animo voor het eiwitvaccin. Ons land kocht 840.000 doses van het vaccin in voor circa 15 miljoen euro. Halverwege april waren er nog geen duizend prikken gezet.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin ziet nog steeds geen goede voorbereiding voor een eventuele vruchtbare topontmoeting van de presidenten Donald Trump (VS) en Vladimir Poetin (Rusland) over het einde van de oorlog in Oekraïne. Het is een reactie op berichten over een 28-puntenplan van Trump voor de beëindiging van de vijandelijkheden aan het front.
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De lidstaten willen de invoering van de Europese wet tegen ontbossing uitstellen tot 30 december 2026. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. Dat hebben de lidstaten woensdag afgesproken. De Europese Commissie wil de wet op 1 juli 2026 invoeren voor grote bedrijven en op 30 december 2026 voor kleine bedrijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse en Russische functionarissen hebben een nieuw vredesplan opgesteld voor Oekraïne, schrijft de Financial Times. Daarin zou Oekraïne grote concessies moeten doen. Zo wordt er gesproken over het opgeven van grondgebied in het oosten van Oekraïne en een halvering van de krijgsmacht.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt aanvallen te hebben uitgevoerd op Hezbollah-doelen in het zuiden van Libanon. Israël kwam eerder op woensdag al met een waarschuwing voor de bewoners van twee dorpen. Op X werd opgeroepen specifieke gebouwen te evacueren, omdat deze in de buurt van panden zouden zijn "die door Hezbollah worden gebruikt".
4 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Topmilitair Wieslaw Kukula stelt dat vijanden van Polen de naderende feestdagen wellicht als opportuun moment beschouwen om sabotage te plegen.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het ontslag van de ministers van Justitie en Energie. Herman Haloesjtsjenko (Justitie) en Svitlana Hryntsjoek (Energie) raakten in opspraak door een groot corruptieschandaal rond Oekraïense staatsbedrijven, waaronder energieproducenten. Haloesjtsjenko was van april 2021 tot begin mei dit jaar minister van Energie, totdat president Volodymyr Zelensky hem per decreet benoemde tot voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.
7 uur geleden