Panel VS adviseert goedkeuring coronavaccin Novavax
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een panel van de Amerikaanse toezichthouder FDA heeft aanbevolen het coronavaccin van biotechnoloog Novavax goed te keuren voor volwassenen. Als de FDA de aanbeveling van het panel opvolgt, wat het doorgaans binnen enkele dagen doet, wordt Novavax het vierde in de VS goedgekeurde coronavaccin, naast dat van Pfizer/BioNTech, Moderna en Johnson & Johnson (Janssen).
Mits het Covid-19-vaccin inderdaad wordt goedgekeurd, dan hoopt Novavax tegen eind juni "miljoenen doses" ervan naar zijn Amerikaanse magazijnen te verzenden, zei bestuurslid John Trizzino. Het bedrijf produceert de vaccins met zijn Indiase partner, de biotechnoloog Serum Institute of India.
De tweevoudige prik van Novavax is een zogeheten eiwitvaccin: een meer traditioneel type vaccin dat gebruik maakt van technologie die al tientallen jaren wordt gebruikt om ziekten zoals griep te bestrijden. Dat zou vooral de ongeveer 27 miljoen Amerikaanse volwassenen die nog moeten worden gevaccineerd, gerust moeten stellen. Zij zouden de succesvolle en populaire vaccins van Pfizer en Moderna niet aandurven omdat die werken met een stukje genetische code.
Die veronderstelling bleek in de EU, waar het Novavax-vaccin al goedgekeurd en verkrijgbaar is, niet uit te komen. Het alternatief voor de gangbaarste coronavaccins vindt er nauwelijks aftrek. Van de ongeveer 12,6 miljoen doses van het Novavax-vaccin die sinds eind december in de EU zijn verspreid, zijn slechts ongeveer 220.000 doses van de tweevoudige inenting toegediend.
Ook in Nederland is er nauwelijks animo voor het eiwitvaccin. Ons land kocht 840.000 doses van het vaccin in voor circa 15 miljoen euro. Halverwege april waren er nog geen duizend prikken gezet.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat hij een ziekenhuisschip naar Groenland stuurt. Trump heeft eerder gedreigd het autonome Deense gebied te willen inlijven. Trump stelt op Truth Social dat het schip zieke mensen in Groenland zal gaan behandelen, zonder te verduidelijken op wie hij doelt of hoeveel mensen het zal helpen.
3 uur geledenLVIV (ANP) - Explosies in de Oekraïense stad Lviv hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politieagente gedood en zeker vijftien mensen verwond. De burgemeester van de stad in het westen van het land spreekt van een "daad van terrorisme". De ontploffingen vonden plaats kort nadat de politie rond 00.30 uur was afgekomen op een melding over een inbraak in een winkel in het stadscentrum, aldus de openbaar aanklager van Lviv.
5 uur geledenLYON (ANP/AFP) - Meer dan 3000 mensen hebben in Lyon meegelopen in een herdenkingsmars voor de vermoorde radicale nationalist die in die stad werd doodgeslagen, melden lokale autoriteiten.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het in Rusland erg populaire sociale medium Telegram is door de binnenlandse veiligheidsdienst FSB als een veiligheidsrisico bestempeld. De FSB claimt dat buitenlandse inlichtingendiensten, inclusief die van Oekraïne, snel verstuurde berichten via Telegram kunnen zien en gebruiken voor onder meer militaire doeleinden. Dit is een gevaar voor Russische militairen.
19 uur geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De Slowaakse premier Robert Fico dreigt de noodstroomvoorziening aan Oekraïne stop te zetten, als dat land de olieleveringen niet hervat. Hongarije en Slowakije zijn woedend omdat een Russische aanval de Droezjba-pijpleiding heeft beschadigd. Oekraïne zou sindsdien te weinig doen om de olieleveringen weer op gang te brengen.
19 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tot kalmte gemaand in de aanloop naar een herdenkingsmars zaterdagmiddag in Lyon. Die wordt gehouden voor een radicale nationalist die in de stad is doodgeslagen.
20 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
1 dag geleden