Palestijnse rivalen Fatah en Hamas akkoord over bestuur Gaza
CAÏRO (ANP/AFP) - De Palestijnse bewegingen Fatah en Hamas hebben in Caïro afgesproken dat Gaza na de oorlog moet worden herbouwd en bestuurd onder toezicht van een partijloos comité. Het zou moeten bestaan uit tien tot vijftien mensen die geen banden hebben met Fatah of Hamas. De twee bewegingen zijn bittere politieke tegenstanders.
De nationalistische Fatah heeft sociaaldemocratische en geen religieuze uitgangspunten en domineert de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. President Mahmoud Abbas is van Fatah.
De in 1987 opgerichte beweging Hamas is een radicale streng islamitische nationalistische beweging. De beweging komt uit de Gazastrook en greep daar de macht in 2007. Dat was na Palestijnse verkiezingen in 2006 die Hamas won.
De twee onderhandelen momenteel onder leiding van Egyptische functionarissen over de toekomst van onder meer de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
26 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
28 minuten geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
30 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
3 uur geleden