Palestijnse president roept op tot einde 'genocidale oorlog'
RIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft op een conferentie van Arabische en islamitische landen in Riyad opgeroepen "een einde te maken aan de ongekend genocidale oorlog" tegen het Palestijnse volk. Hij vroeg daarbij de Verenigde Staten om druk uit oefenen op Israël om de aanvallen te staken. Die zijn volgens Abbas niet alleen gericht op de Palestijnen in de geïsoleerde Gazastrook, maar ook dagelijks op Palestijnen in de Westelijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem.
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft op de conferentie beklemtoond dat Oost-Jeruzalem "een rode lijn" is voor de islamitische wereld. Hij wil een internationale conferentie om een einde te maken aan het conflict. Zijn Egyptische ambtgenoot Abdel Fattah al-Sisi eist een onmiddellijk en onvoorwaardelijk staakt-het-vuren in de Gazastrook. De Qatarese emir Tamim bin Hamad al-Thani, die probeert te bemiddelen tussen de beweging Hamas en Israël, sprak de hoop uit dat er spoedig een humanitair bestand komt.
Arabisch Oost-Jeruzalem was tot de bezetting door Israël in 1967 onder Jordaans bestuur. Volgens vredesplannen van onder meer de Verenigde Naties zou Israël Oost-Jeruzalem net als alle andere gebieden die sinds 1967 zijn bezet, moeten teruggeven aan de Palestijnen. Oost-Jeruzalem zou dan de hoofdstad van een Palestijnse staat moeten worden. Israël heeft het echter geannexeerd en weigert in te gaan op voorstellen tot terugtrekking uit deze bezette gebieden. Het land wordt daarbij doorgaans door Washington gesteund.
De Arabische Liga en de Organisatie voor Islamitische Samenwerking (OIC) houden in Saudi-Arabië een gezamenlijk overleg over de situatie in de Gazastrook. In de hoofdstad Riyad zouden aanvankelijk twee verschillende spoedbijeenkomsten plaatsvinden, maar die zijn volgens Saudi-Arabië samengevoegd in een reactie op de "ongekende omstandigheden" in Gaza.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - De autoriteiten in Beijing hebben bevestigd dat een vliegtuigje vrijdag is gebotst op de hoogste torenflat van de stad en dat daar een dode en dertien gewonden bij zijn gevallen. Het voorval werd door ooggetuigen en sommige media gemeld. De politie begon onmiddellijk mensen uit de buurt te houden van de bijna 530 meter hoge wolkenkrabber Citic Tower die ook bekend is als China Zun.
44 minuten geledenTEHERAN/MANAMA (ANP/RTR) - Iran heeft volgens staatsmedia zaterdag Amerikaanse doelen in de regio beschoten na een Amerikaanse aanval op het land. De VS hebben volgens het Amerikaanse leger Iraanse opslagplaatsen van raketten en drones aangevallen als reactie op de beschieting van een vrachtschip in de Straat van Hormuz. Het is niet bekend welke doelen Iran precies heeft bestookt.
47 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-minister van Transport Pete Buttigieg (44) zegt dat zijn twee 4-jarige kinderen een etmaal van hem en zijn echtgenoot zijn gescheiden na een valse melding van kindermishandeling. Buttigieg schrijft dat in een bericht op het platform Substack. De autoriteiten concludeerden na onderzoek dat de beschuldiging ongegrond was.
9 uur geledenNANTERRE (ANP) - De Franse justitie is een onderzoek begonnen naar mogelijk misbruik van tweedehandsplatform Vinted na berichten op sociale media over advertenties die in verband werden gebracht met kinderhandel. Vooralsnog is niet vastgesteld dat daarvan daadwerkelijk sprake is.
11 uur geledenOUAGADOUGOU (ANP) - Burkina Faso heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk, de voormalige kolonisator van het West-Afrikaanse land, verbroken. De militaire junta maakte vrijdag bekend dat het besluit per direct ingaat. Volgens het regime handelt Frankrijk al langere tijd tegen de belangen van het land.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse krijgsmacht meldt vrijdag een aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Er wordt gesproken van een reactie op een aanval op een commercieel schip dat door de Straat van Hormuz voer. De Amerikaanse president Donald Trump verklaarde eerder op de dag dat Iran het staakt-het-vuren had geschonden.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon zijn het bij gesprekken in Washington eens geworden over een nieuwe raamovereenkomst, meldt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio. Wat er precies in de overeenkomst staat, is niet duidelijk.
15 uur geleden