Palestijnse president roept op tot einde 'genocidale oorlog'
RIYAD (ANP/AFP/RTR) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft op een conferentie van Arabische en islamitische landen in Riyad opgeroepen "een einde te maken aan de ongekend genocidale oorlog" tegen het Palestijnse volk. Hij vroeg daarbij de Verenigde Staten om druk uit oefenen op Israël om de aanvallen te staken. Die zijn volgens Abbas niet alleen gericht op de Palestijnen in de geïsoleerde Gazastrook, maar ook dagelijks op Palestijnen in de Westelijke Jordaanoever en in Oost-Jeruzalem.
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft op de conferentie beklemtoond dat Oost-Jeruzalem "een rode lijn" is voor de islamitische wereld. Hij wil een internationale conferentie om een einde te maken aan het conflict. Zijn Egyptische ambtgenoot Abdel Fattah al-Sisi eist een onmiddellijk en onvoorwaardelijk staakt-het-vuren in de Gazastrook. De Qatarese emir Tamim bin Hamad al-Thani, die probeert te bemiddelen tussen de beweging Hamas en Israël, sprak de hoop uit dat er spoedig een humanitair bestand komt.
Arabisch Oost-Jeruzalem was tot de bezetting door Israël in 1967 onder Jordaans bestuur. Volgens vredesplannen van onder meer de Verenigde Naties zou Israël Oost-Jeruzalem net als alle andere gebieden die sinds 1967 zijn bezet, moeten teruggeven aan de Palestijnen. Oost-Jeruzalem zou dan de hoofdstad van een Palestijnse staat moeten worden. Israël heeft het echter geannexeerd en weigert in te gaan op voorstellen tot terugtrekking uit deze bezette gebieden. Het land wordt daarbij doorgaans door Washington gesteund.
De Arabische Liga en de Organisatie voor Islamitische Samenwerking (OIC) houden in Saudi-Arabië een gezamenlijk overleg over de situatie in de Gazastrook. In de hoofdstad Riyad zouden aanvankelijk twee verschillende spoedbijeenkomsten plaatsvinden, maar die zijn volgens Saudi-Arabië samengevoegd in een reactie op de "ongekende omstandigheden" in Gaza.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
41 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
4 uur geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije overweegt F-16's naar het noordelijke, door Turkije geclaimde deel van Cyprus te sturen. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bron binnen het Turkse ministerie van Defensie.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door het geweld in Libanon zijn nu bijna een half miljoen mensen op de vlucht geslagen. Dat heeft de Libanese minister Haneen Sayed van Sociale Zaken gezegd op een persconferentie.
4 uur geleden