Palestijnse president Abbas wijst vervanger aan
RAMALLAH (ANP/RTR) - De 89-jarige Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft een tijdelijke opvolger aangewezen voor het geval hij geen president meer kan zijn. Het gaat om de veertien jaar jongere Rawhi Fattouh die voorzitter is van de Palestijnse Nationale Raad of het parlement. Fattouh zou tijdelijk de rol van Abbas overnemen en er zouden dan binnen negentig dagen presidentsverkiezingen moeten worden gehouden.
Het is niet voor het eerst dat Fattouh als invaller voor de president dient. Hij werd in 2004 tijdelijk president, nadat de Palestijnse leider Yasser Arafat (1929-2004) was overleden. De presidentsverkiezingen die toen volgden werden gewonnen door Abbas. Hij werd voor vier jaar gekozen, maar is aangebleven als de president van de Palestijnse Autoriteit.
Abbas is erg impopulair en heeft gezondheidsproblemen. Hij zou onder druk staan van onder meer Israël en Saudi-Arabië om een opvolger te benoemen die geen lid is van de beweging Hamas. Hamas is een radicale streng islamitische nationalistische beweging. Fattouh is van de nationalistische beweging Fatah die door onder anderen Arafat werd opgericht en die geen religieus karakter heeft.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is teruggekomen op zijn eerdere deadline van donderdag voor Oekraïne om in te stemmen met een door de Verenigde Staten gesteund vredesplan. "De deadline voor mij is wanneer het voorbij is", zei hij.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering probeert nog onder president Joe Biden vastgestelde limieten voor fijnstof terug te draaien. Milieubeschermingsdienst EPA, nu onder leiding van een door president Donald Trump benoemde directeur, heeft een rechtbank verzocht de norm ongedaan te maken. Het zou te duur zijn voor fabrikanten om eraan te voldoen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
7 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
9 uur geleden