Palestijnse president Abbas wijst vervanger aan
RAMALLAH (ANP/RTR) - De 89-jarige Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft een tijdelijke opvolger aangewezen voor het geval hij geen president meer kan zijn. Het gaat om de veertien jaar jongere Rawhi Fattouh die voorzitter is van de Palestijnse Nationale Raad of het parlement. Fattouh zou tijdelijk de rol van Abbas overnemen en er zouden dan binnen negentig dagen presidentsverkiezingen moeten worden gehouden.
Het is niet voor het eerst dat Fattouh als invaller voor de president dient. Hij werd in 2004 tijdelijk president, nadat de Palestijnse leider Yasser Arafat (1929-2004) was overleden. De presidentsverkiezingen die toen volgden werden gewonnen door Abbas. Hij werd voor vier jaar gekozen, maar is aangebleven als de president van de Palestijnse Autoriteit.
Abbas is erg impopulair en heeft gezondheidsproblemen. Hij zou onder druk staan van onder meer Israël en Saudi-Arabië om een opvolger te benoemen die geen lid is van de beweging Hamas. Hamas is een radicale streng islamitische nationalistische beweging. Fattouh is van de nationalistische beweging Fatah die door onder anderen Arafat werd opgericht en die geen religieus karakter heeft.
Meer uit Buitenland
QAMISHLI (ANP/AFP) - De Syrisch-Koerdische leider Mazloum Abdi heeft gezegd dat de Koerdische autonome instellingen in het land volledig zijn geïntegreerd in de Syrische staat. Er breekt een nieuwe fase aan, volgens Abdi. Dit is een gevolg van onderhandelingen die leidden tot een overeenkomst tussen Damascus en de Koerden, die onder druk hun autonomie opgaven.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft volgens het Zuid-Koreaanse leger meer dan tien ballistische korteafstandraketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Zuid-Korea is volgens het leger "waakzaam en heeft een ferm defensiebeleid samen met de Verenigde Staten. Provocaties kunnen snel worden beantwoord", volgens het leger.
4 uur geledenPARIJS/BERLIJN (ANP/RTR) - Frankrijk, Duitsland, Italië en het Verenigd Koninkrijk veroordelen de aankondiging van Israël om de bouw van een nieuw stadsdeel van Jeruzalem op de bezette Westelijke Jordaanoever door te zetten. Premier Rob Jetten meldt op X dat het kabinet zich hierbij aansluit.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Teheran noemt de door de VS aangekondigde extra economische sancties tegen Iran "een misdaad tegen de mensheid" en een vorm van "economische terreur". Dat blijkt uit een verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarover staatsmedia berichten.
5 uur geledenLUIK (ANP/BELGA/DPA) - De Belgische brandweer heeft een zeldzame korhoenhaan gered uit een gebied in de Hoge Venen dat volledig door de brand is verwoest. Dat heeft het kabinet van de gouverneur van Luik gemeld.
5 uur geledenBRUSSEL/REYKJAVIK (ANP) - Na het luchtruim van oostelijke NAVO-landen beschermt de NAVO ook dat van IJsland beter. De 'luchtruimbewaking' is ook in het kwetsbare noorden van het bondgenootschap opgeschaald naar 'luchtverdediging' om bijvoorbeeld vijandelijke drones effectiever te kunnen pareren.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten eisen dat China twee Amerikaanse wetenschappers vrijlaat die daar volgens de VS ten onrechte vastzitten. Dat blijkt uit een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, een maand voor het verwachte bezoek van de Chinese president Xi aan het land.
7 uur geleden