Palestijnse president Abbas wijst vervanger aan
RAMALLAH (ANP/RTR) - De 89-jarige Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft een tijdelijke opvolger aangewezen voor het geval hij geen president meer kan zijn. Het gaat om de veertien jaar jongere Rawhi Fattouh die voorzitter is van de Palestijnse Nationale Raad of het parlement. Fattouh zou tijdelijk de rol van Abbas overnemen en er zouden dan binnen negentig dagen presidentsverkiezingen moeten worden gehouden.
Het is niet voor het eerst dat Fattouh als invaller voor de president dient. Hij werd in 2004 tijdelijk president, nadat de Palestijnse leider Yasser Arafat (1929-2004) was overleden. De presidentsverkiezingen die toen volgden werden gewonnen door Abbas. Hij werd voor vier jaar gekozen, maar is aangebleven als de president van de Palestijnse Autoriteit.
Abbas is erg impopulair en heeft gezondheidsproblemen. Hij zou onder druk staan van onder meer Israël en Saudi-Arabië om een opvolger te benoemen die geen lid is van de beweging Hamas. Hamas is een radicale streng islamitische nationalistische beweging. Fattouh is van de nationalistische beweging Fatah die door onder anderen Arafat werd opgericht en die geen religieus karakter heeft.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.
6 minuten geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Verenigde Naties hebben een onderzoek ingesteld naar een dodelijke aanval op een meisjesschool in Iran. Die vond plaats op de eerste dag van de Amerikaans-Israëlische bombardementen.
46 minuten geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft weer melding gemaakt van Iraanse raketaanvallen op het land. De melding volgt op de claim van minister van Defensie Israel Katz dat onder anderen Ali Larijani bij een Israëlische aanval is gedood. De strijd gaat volgens Iran onverminderd door.
59 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De EU houdt steeds meer rekening met de onvoorspelbaarheid van de Verenigde Staten nu Donald Trump er ruim een jaar president is, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Natuurlijk zijn we bondgenoten van Amerika, maar we begrijpen hun recente acties niet helemaal", aldus Kallas.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk gaat meer gebruikmaken van de Oekraïense kennis en kunde in de verdediging tegen drones. Dat is volgens hen nodig nu tegenstanders in Europa, het Midden-Oosten en wereldwijd goedkope onbemande vliegtuigjes inzetten tegen kwetsbare samenlevingen. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Britse premier Keir Starmer willen dinsdag in Londen een samenwerkingsovereenkomst tekenen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Israël claimt opnieuw een kopstuk te hebben gedood van het Iraanse regime. Het gaat volgens minister van Defensie Katz om Ali Larijani, de secretaris van de Iraanse veiligheidsraad. Iran heeft de dood van Larijani nog niet bevestigd.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Op de door Israël bezette Palestijnse Westelijke Jordaanoever zijn in een jaar tijd 36.000 Palestijnen ontheemd geraakt, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Dit is volgens het bureau een massale verdrijving van mensen zoals die in het gebied nog niet eerder is gezien. Het mensenrechtenbureau ziet hier mogelijke etnische zuiveringen in.
2 uur geleden