Palestijnse president Abbas wijst vervanger aan
RAMALLAH (ANP/RTR) - De 89-jarige Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft een tijdelijke opvolger aangewezen voor het geval hij geen president meer kan zijn. Het gaat om de veertien jaar jongere Rawhi Fattouh die voorzitter is van de Palestijnse Nationale Raad of het parlement. Fattouh zou tijdelijk de rol van Abbas overnemen en er zouden dan binnen negentig dagen presidentsverkiezingen moeten worden gehouden.
Het is niet voor het eerst dat Fattouh als invaller voor de president dient. Hij werd in 2004 tijdelijk president, nadat de Palestijnse leider Yasser Arafat (1929-2004) was overleden. De presidentsverkiezingen die toen volgden werden gewonnen door Abbas. Hij werd voor vier jaar gekozen, maar is aangebleven als de president van de Palestijnse Autoriteit.
Abbas is erg impopulair en heeft gezondheidsproblemen. Hij zou onder druk staan van onder meer Israël en Saudi-Arabië om een opvolger te benoemen die geen lid is van de beweging Hamas. Hamas is een radicale streng islamitische nationalistische beweging. Fattouh is van de nationalistische beweging Fatah die door onder anderen Arafat werd opgericht en die geen religieus karakter heeft.
Meer uit Buitenland
BONN (ANP) - Opnieuw zijn afgelopen maand wereldwijde temperatuurrecords gesneuveld. Augustus verliep sinds het begin van de metingen nog niet eerder zo warm als dit jaar. Het werd op aarde gemiddeld 16,96 graden, heeft de Europese klimaatdienst Copernicus becijferd. Dat gemiddelde is precies gelijk aan dat van juli 2023. Daarmee staan beide maanden nu in de boeken als de warmste uit de meetreeks.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de laatste minuut en 42 seconden voordat het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air zondag in Miami van de landingsbaan schoot, maakte een van de piloten meerdere keren een opmerking over de te hoge snelheid tegen de andere piloot. Dat meldt de National Transportation Safety Board (NTSB) op basis van de stemopname van de cockpit.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Iranoorlog zou tot aan het einde van Donald Trumps presidentschap kunnen voortduren. Daarvoor waarschuwden hoge adviseurs van het Witte Huis, onder wie vicepresident JD Vance en minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, de president tijdens besloten gesprekken. Dat meldde de Wall Street Journal woensdag op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
5 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
7 uur geleden