
Palestijnse premier Abbas stelt verkiezingen uit
RAMALLAH (ANP) - De eerste Palestijnse verkiezingen in 15 jaar worden tot nader order uitgesteld, heeft de Palestijnse premier Mahmoud Abbas bekendgemaakt. Abbas gaf Israël de schuld van het uitstel omdat dat land zou bemoeilijken dat er zowel op de Westelijke Jordaanoever als in Oost-Jeruzalem en in de Gazastrook verkiezingen plaatsvinden.
"We hebben besloten om de verkiezingen uit te stellen totdat de deelname van ons volk in Jeruzalem is gegarandeerd", zei Abbas in een toespraak voor de Palestijnse televisie. Eerder op de avond zei Abbas al in een bijeenkomst met Palestijnse bestuurders dat hij de stembusgang alleen wil laten doorgaan als Palestijnen in het door Israël bezette Oost-Jeruzalem ook mee kunnen stemmen. De Palestijnen beschouwen Oost-Jeruzalem als hun toekomstige hoofdstad, maar Israël ziet heel Jeruzalem als zijn onverdeelde hoofdstad.
De Palestijnse autoriteiten maakten eerder dit jaar hun plannen bekend voor parlementsverkiezingen op 22 mei en presidentsverkiezingen op 31 juli, na een akkoord tussen de rivaliserende organisaties Fatah (van Abbas) en de radicaalislamitische Hamas. Bij de laatste parlementsverkiezingen in 2006 boekte Hamas een grote overwinning, waardoor de verdeeldheid tussen de Palestijnen verder toenam.
Het kwam een jaar na die laatste verkiezingen zelfs tot een gewapend conflict, waarbij Hamas de Gazastrook veroverde. Het is nog steeds de dominante groep in die geïsoleerde, aan Israël en Egypte grenzende kustregio aan de Middellandse Zee. Het gematigdere Fatah daarentegen is meer aanwezig op de Westelijke Jordaanoever met Jeruzalem.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de export naar Israël opgeschort van wapens die gebruikt worden in de Gazastrook. Bondskanselier Friedrich Merz reageert daarmee op de beslissing van Israël om Gaza-Stad volledig in te nemen.
10 minuten geledenWARSCHAU (ANP) - Het aantal mensen dat zonder de juiste papieren de Europese Unie binnenkomt, is verder gedaald. De Europese grensbewakingsdienst Frontex meldt een daling van 18 procent in de eerste zeven maanden van dit jaar. Over heel 2024 was ook al een daling te zien.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse Rode Kruis maakt zich "extreme zorgen" over "de gevolgen van het evacuatiebevel voor Gaza-Stad". Het Nederlandse kabinet moet zich inspannen om te zorgen dat burgers en hulpverleners beschermd zijn, zegt een woordvoerder.
1 uur geledenANKARA (ANP/RTR) - Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft andere landen en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opgeroepen om te voorkomen dat Israël zijn plannen voor Gaza-Stad doorzet. De Israëlische krijgsmacht heeft opdracht gekregen om zich voor te bereiden op de inname van Gaza-Stad. Turkije vindt dat de plannen onmiddellijk gestaakt moeten worden.
2 uur geledenTARIFA (ANP/AFP) - De natuurbrand in de buurt van het Zuid-Spaanse Tarifa is onder controle, melden de autoriteiten. Meer dan 1500 mensen in het toeristische gebied werden geëvacueerd, onder meer van campings en hotels.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Israël moet zijn plannen voor "een volledige militaire overname van de bezette Gazastrook onmiddellijk staken", zegt de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, Volker Türk. Het beleid is in strijd met de opdracht van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag om de bezetting zo snel mogelijk te beëindigen, draagt niet bij aan een tweestatenoplossing en schendt de rechten van de Palestijnen, vindt Türk.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is niet blij met het Israëlische besluit om Gaza-Stad in te nemen. "De beslissing van de Israëlische regering om haar offensief in Gaza verder te escaleren is fout en we roepen haar op om het onmiddellijk te heroverwegen."
2 uur geleden