Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

DEN HAAG (ANP) - De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq heeft vrijdag in een kort geding in Den Haag een volledig verbod op wapenhandel naar Israël geëist. Al-Haq en elf andere Nederlandse en Palestijnse organisaties hamerden erop dat Nederland "alles moet doen wat in de redelijkheid in de macht ligt om genocide te voorkomen". "De ongelooflijke schaal van het mensenleed kan niet meer in woorden worden uitgedrukt", verwees hun advocaat naar de situatie in de Palestijnse gebieden.

De organisaties willen dat de wapenhandel en militaire samenwerking wordt gestaakt tot een eind komt aan de "schendingen van mensenrechten". Ook de handel met illegale nederzettingen in bezet gebied zou moeten worden stilgelegd.

De landsadvocaat vroeg zich af of een kort geding de juiste manier was om dergelijke eisen neer te leggen. "In feite wordt nu gevraagd de Staat het buitenlands beleid voor te schrijven, maar daarvoor ligt de verantwoordelijkheid bij het kabinet en het parlement. Een rechter dient zich uiterst terughoudend op te stellen om bevelen op dit terrein aan de Staat te geven."

Wapenhandel

Een algeheel verbod op wapenhandel zou bovendien neerkomen op een embargo. "Dat is een sanctie, dat is een internationaal instrument en vereist een resolutie van de VN-Veiligheidsraad of Europese regelgeving."

De landsadvocaat erkende dat er nog vergunningen voor wapenexport naar Israël bestaan. "Daarbij gaat het om onderdelen voor de luchtafweer en onderdelen voor marineschepen voor de bescherming van kabels of pijpleidingen op de zeebodem. Een vergunning wordt geweigerd als er een duidelijk risico bestaat dat goederen worden gebruikt bij ernstige schendingen van het internationaal oorlogsrecht. Er zijn geen vergunningen gegeven voor de levering van helmen, munitie, beeldversterkers of kogelwerende platen", somde hij op.

De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 13 december.

Meer uit Binnenland

Eis: cel en tbs voor man die politie bedreigde en diensthond stak

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Mike K. De 35-jarige man uit het Utrechtse De Meern wordt ervan verdacht dat hij tijdens de afgelopen jaarwisseling twee bestelbussen in brand heeft gestoken, een politiehond neerstak en agenten bedreigde met messen. K. vertelde op de zitting dat hij doodgeschoten wilde worden door de politie. "Ik had de balans opgemaakt en het hoefde niet meer."

4 minuten geleden
Brand in loods Aalsmeer is onder controle

AALSMEER (ANP) - De brand in een loods in Aalsmeer die maandagmiddag voor een grote rookpluim zorgde is onder controle, meldt de veiligheidsregio. Een kraan zal het pand slopen zodat de brandweer goed kan nablussen. Vijf woningen zijn ontruimd vanwege de rook.

6 minuten geleden
Experts: trek geen snelle conclusies over abortuscijfers

DEN HAAG (ANP) - Experts en belangenorganisaties waarschuwen voor overhaaste conclusies over de sterke stijging van het aantal abortussen bij meisjes onder de 15 jaar. Volgens hen gaat het om een kleine groep, waardoor de cijfers van jaar tot jaar sterk kunnen schommelen.

35 minuten geleden
Kapperszaak Vlaardingen komende weken dicht na nieuwe explosie

VLAARDINGEN (ANP) - Een kapperszaak aan de Westhavenkade in Vlaardingen moet in elk geval de komende twee weken dichtblijven. Zondagavond laat was daar een explosie. Het gebouw was vorig jaar meerdere keren beschadigd.

1 uur geleden
Celstraf voor militair die vertrouwelijke informatie verkocht

ARNHEM (ANP) - De militaire kamer van de rechtbank heeft maandag een 32-jarige militair uit Spijkenisse, werkzaam bij de Koninklijke Marechaussee (KMar), veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Volgens de rechtbank heeft de man jarenlang ongeautoriseerd vertrouwelijke informatie in politiesystemen opgezocht. Een deel daarvan speelde hij door naar twee medeverdachten, die hem beloonden met cocaïne en geld.

2 uur geleden
Veel rook door grote brand in loods Aalsmeer

AALSMEER (ANP) - Een grote brand in een loods aan de Aalsmeerderweg in Aalsmeer veroorzaakt maandag een rookpluim die in de wijde omgeving te zien is. Er is veel materieel van de brandweer opgeroepen. Het gaat om een loods waar auto's in staan, volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio. De brandweer zet "volop in op het voorkomen van overslag naar omliggende panden", zegt zij. Er zijn knallen gehoord, maar de oorzaak daarvan is niet bekend.

2 uur geleden
Taxichauffeur veroordeeld tot werkstraf voor dodelijk ongeluk

HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft een taakstraf van 120 uur opgelegd aan een voormalig taxichauffeur voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk in het Noord-Hollandse Zwaagdijk-Oost. Daarbij kwamen de passagiers van de taxi, een echtpaar van 87 en 88 jaar uit Hoogkarspel, om het leven.

3 uur geleden