Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

DEN HAAG (ANP) - De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq heeft vrijdag in een kort geding in Den Haag een volledig verbod op wapenhandel naar Israël geëist. Al-Haq en elf andere Nederlandse en Palestijnse organisaties hamerden erop dat Nederland "alles moet doen wat in de redelijkheid in de macht ligt om genocide te voorkomen". "De ongelooflijke schaal van het mensenleed kan niet meer in woorden worden uitgedrukt", verwees hun advocaat naar de situatie in de Palestijnse gebieden.

De organisaties willen dat de wapenhandel en militaire samenwerking wordt gestaakt tot een eind komt aan de "schendingen van mensenrechten". Ook de handel met illegale nederzettingen in bezet gebied zou moeten worden stilgelegd.

De landsadvocaat vroeg zich af of een kort geding de juiste manier was om dergelijke eisen neer te leggen. "In feite wordt nu gevraagd de Staat het buitenlands beleid voor te schrijven, maar daarvoor ligt de verantwoordelijkheid bij het kabinet en het parlement. Een rechter dient zich uiterst terughoudend op te stellen om bevelen op dit terrein aan de Staat te geven."

Wapenhandel

Een algeheel verbod op wapenhandel zou bovendien neerkomen op een embargo. "Dat is een sanctie, dat is een internationaal instrument en vereist een resolutie van de VN-Veiligheidsraad of Europese regelgeving."

De landsadvocaat erkende dat er nog vergunningen voor wapenexport naar Israël bestaan. "Daarbij gaat het om onderdelen voor de luchtafweer en onderdelen voor marineschepen voor de bescherming van kabels of pijpleidingen op de zeebodem. Een vergunning wordt geweigerd als er een duidelijk risico bestaat dat goederen worden gebruikt bij ernstige schendingen van het internationaal oorlogsrecht. Er zijn geen vergunningen gegeven voor de levering van helmen, munitie, beeldversterkers of kogelwerende platen", somde hij op.

De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 13 december.

Meer uit Binnenland

In 2025 meeste klachten Stichting Reclame Code over Walibispotje

AMSTERDAM (ANP) - De Stichting Reclame Code (SRC) ontving in 2025 de meeste klachten over een reclamespotje van pretpark Walibi voor hun jaarlijkse Fright Nights. Over het spotje kwamen 889 klachten binnen. In totaal kreeg de stichting vorig jaar 6611 klachten.

26 minuten geleden
Zedenverdachte Jan B. gaat naar Pieter Baan Centrum

AMSTERDAM (ANP) - Jan B., de verdachte in een zedenzaak met zeker vier kinderen, wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum. Dat bleek dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.

52 minuten geleden
WODC: rechtspraktijk gebaat bij heldere definitie femicide

DEN HAAG (ANP) - Het zou de Nederlandse rechtspraktijk ten goede komen als er een heldere juridische definitie van femicide komt. Dat stelt het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC), op basis van een onderzoek dat Maastricht University voor hen deed. Hierdoor zouden femicidezaken consistenter berecht worden en signalen van gendergerelateerd geweld sneller herkend worden.

2 uur geleden
Fossiele afbouw haven Rotterdam inzet van nieuwe klimaatzaak

ROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam moet fossiele activiteiten zo snel mogelijk afbouwen en klimaatneutraal zijn in 2050. Die eisen heeft de juridische non-profitorganisatie Advocates for the Future (AftF) neergelegd bij het Havenbedrijf Rotterdam. Het is de eerste officiële stap in een klimaatzaak rond de grootste haven van Europa.

4 uur geleden
Australië noemt repatriëring passagiers uit Nederland 'complex'

EINDHOVEN (ANP) - Het terughalen van zes passagiers van de m/v Hondius naar Australië na aankomst in Eindhoven dinsdagochtend vroeg is "moeilijk, gezien de afstand tussen Nederland en Australië", zegt de Australische minister van Volksgezondheid Mark Butler. In een interview met het Australische ABC News zei Butler dat het zestal "maximaal 48 uur in Nederland mag zijn".

5 uur geleden
Bedrijf achter Canvas sluit akkoord met hackers en maakt excuses

DEN HAAG (ANP) - Het Amerikaanse bedrijf achter onderwijsplatform Canvas heeft een akkoord gesloten met de hackers die de software vorige week wisten binnen te dringen. Dat houdt in dat de gestolen data aan het bedrijf Instructure is teruggegeven en alle data die de hackers wisten te ontfutselen door hen vernietigd is. Het bedrijf meldt niet of en zo ja hoeveel losgeld met het akkoord gemoeid was.

6 uur geleden
Twee vliegtuigen met opvarenden Hondius geland op vliegveld Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Twee vliegtuigen met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius zijn rond 00.30 uur in de nacht van maandag op dinsdag geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. De vliegtuigen waren rond 20.45 uur Nederlandse tijd vertrokken vanaf Tenerife.

9 uur geleden