Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël

DEN HAAG (ANP) - De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq heeft vrijdag in een kort geding in Den Haag een volledig verbod op wapenhandel naar Israël geëist. Al-Haq en elf andere Nederlandse en Palestijnse organisaties hamerden erop dat Nederland "alles moet doen wat in de redelijkheid in de macht ligt om genocide te voorkomen". "De ongelooflijke schaal van het mensenleed kan niet meer in woorden worden uitgedrukt", verwees hun advocaat naar de situatie in de Palestijnse gebieden.

De organisaties willen dat de wapenhandel en militaire samenwerking wordt gestaakt tot een eind komt aan de "schendingen van mensenrechten". Ook de handel met illegale nederzettingen in bezet gebied zou moeten worden stilgelegd.

De landsadvocaat vroeg zich af of een kort geding de juiste manier was om dergelijke eisen neer te leggen. "In feite wordt nu gevraagd de Staat het buitenlands beleid voor te schrijven, maar daarvoor ligt de verantwoordelijkheid bij het kabinet en het parlement. Een rechter dient zich uiterst terughoudend op te stellen om bevelen op dit terrein aan de Staat te geven."

Wapenhandel

Een algeheel verbod op wapenhandel zou bovendien neerkomen op een embargo. "Dat is een sanctie, dat is een internationaal instrument en vereist een resolutie van de VN-Veiligheidsraad of Europese regelgeving."

De landsadvocaat erkende dat er nog vergunningen voor wapenexport naar Israël bestaan. "Daarbij gaat het om onderdelen voor de luchtafweer en onderdelen voor marineschepen voor de bescherming van kabels of pijpleidingen op de zeebodem. Een vergunning wordt geweigerd als er een duidelijk risico bestaat dat goederen worden gebruikt bij ernstige schendingen van het internationaal oorlogsrecht. Er zijn geen vergunningen gegeven voor de levering van helmen, munitie, beeldversterkers of kogelwerende platen", somde hij op.

De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 13 december.

Meer uit Binnenland

OM eist 10 jaar cel tegen Assenaar (81) voor doden van zijn vrouw

ASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in de rechtbank in Assen een celstraf van tien jaar geëist tegen de 81-jarige Epko F. uit Assen voor het doden van zijn 72-jarige echtgenote Ida.

16 minuten geleden
KNMI lanceert nieuwe graadmeter om impact hitte in te schatten

DE BILT (ANP) - Mensen kunnen binnenkort aan de hand van een nieuwe graadmeter inschatten hoe belastend de hitte voor hen is en of ze eventuele activiteiten moeten aanpassen. Het KNMI lanceert op dinsdag 2 juni de zogeheten hittekracht-index, die vanaf dan ook te zien is in de app van het weerinstituut.

54 minuten geleden
Inez Weski niet aanwezig bij uitspraak in strafzaak

ROTTERDAM (ANP) - Inez Weski (71) zal donderdagmiddag niet aanwezig zijn bij de uitspraak in haar strafzaak in de rechtbank in Rotterdam. Het Openbaar Ministerie eiste begin april 4,5 jaar cel tegen de oud-advocaat, omdat ze deel zou hebben uitgemaakt van de misdaadbende van Ridouan Taghi. Ze zou als boodschapper hebben gefungeerd voor Taghi, die vastzit in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught.

57 minuten geleden
Burgemeester: niemand sliep noodgedwongen buiten in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Geen enkele asielzoeker hoefde in de nacht van woensdag op donderdag noodgedwongen buiten te slapen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Dat zei burgemeester Jaap Velema van de gemeente Westerwolde donderdag in het radioprogramma Sven op 1. "Iedereen heeft de kans gehad om te gaan slapen op een locatie elders", zei hij.

1 uur geleden
Digitaal 'masker' van criminelen uit de lucht gehaald

DRIEBERGEN (ANP) - Een dienst waarmee criminelen dachten ongezien te kunnen communiceren, is uit de lucht gehaald. Dat gebeurde bij een internationale actie waaraan ook Nederland heeft meegedaan. Het onderzoek liep sinds 2023. De vermoedelijke beheerder van de dienst is in Oekraïne opgespoord en verhoord. Ook zijn 33 servers ontmanteld.

1 uur geleden
Defensie oefent weer met explosieven in natuurgebieden

DEN HAAG (ANP) - Defensie oefent weer met explosieven in natuurgebieden. Dat gebeurde tijdelijk niet nadat er eind vorige maand tijdens militaire oefeningen in onder meer Gelderland en Noord-Brabant natuurbranden waren uitgebroken. Het ministerie meldt wel voorwaarden te hebben gesteld aan oefenen met explosieven en andere brandbare materialen. Het mag alleen wanneer de weersomstandigheden het toelaten en het risico op natuurbranden laag blijft.

2 uur geleden
Organisatie flotilla: Nederlanders vliegen naar Istanbul

ISTANBUL (ANP) - De zes Nederlandse opvarenden van de Gaza-vloot die woensdag door Israël werden opgepakt, kunnen het land donderdag verlaten. Ze vliegen samen met andere deelnemers naar Istanbul, laat de Nederlandse organisatie van de zogeheten Global Sumud Flotilla weten. Turkije heeft daar drie vluchten voor gecharterd.

3 uur geleden