Palestijnse ngo eist embargo op wapenhandel met Israël
DEN HAAG (ANP) - De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq heeft vrijdag in een kort geding in Den Haag een volledig verbod op wapenhandel naar Israël geëist. Al-Haq en elf andere Nederlandse en Palestijnse organisaties hamerden erop dat Nederland "alles moet doen wat in de redelijkheid in de macht ligt om genocide te voorkomen". "De ongelooflijke schaal van het mensenleed kan niet meer in woorden worden uitgedrukt", verwees hun advocaat naar de situatie in de Palestijnse gebieden.
De organisaties willen dat de wapenhandel en militaire samenwerking wordt gestaakt tot een eind komt aan de "schendingen van mensenrechten". Ook de handel met illegale nederzettingen in bezet gebied zou moeten worden stilgelegd.
De landsadvocaat vroeg zich af of een kort geding de juiste manier was om dergelijke eisen neer te leggen. "In feite wordt nu gevraagd de Staat het buitenlands beleid voor te schrijven, maar daarvoor ligt de verantwoordelijkheid bij het kabinet en het parlement. Een rechter dient zich uiterst terughoudend op te stellen om bevelen op dit terrein aan de Staat te geven."
Wapenhandel
Een algeheel verbod op wapenhandel zou bovendien neerkomen op een embargo. "Dat is een sanctie, dat is een internationaal instrument en vereist een resolutie van de VN-Veiligheidsraad of Europese regelgeving."
De landsadvocaat erkende dat er nog vergunningen voor wapenexport naar Israël bestaan. "Daarbij gaat het om onderdelen voor de luchtafweer en onderdelen voor marineschepen voor de bescherming van kabels of pijpleidingen op de zeebodem. Een vergunning wordt geweigerd als er een duidelijk risico bestaat dat goederen worden gebruikt bij ernstige schendingen van het internationaal oorlogsrecht. Er zijn geen vergunningen gegeven voor de levering van helmen, munitie, beeldversterkers of kogelwerende platen", somde hij op.
De rechtbank doet uitspraak op vrijdag 13 december.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - Brandweerlieden zijn tijdens de jaarwisseling bijna 4300 keer in actie gekomen. Dat is ruim 4 procent meer dan vorig jaar en meer dan 16 procent hoger dan in het jaar daarvoor. De overkoepelende organisatie Brandweer Nederland spreekt van een "drukke, intense jaarwisseling".
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie doet donderdag onderzoek naar de oorzaak van de brand in de Vondelkerk in Amsterdam. De kerk is bestempeld als plaats delict, zegt een politiewoordvoerder.
16 minuten geledenVOLENDAM (ANP) - In Volendam is donderdag stilgestaan bij de brand in café 't Hemeltje van 25 jaar geleden. Bij die brand, in de nieuwjaarsnacht van 2001, kwamen veertien jonge mensen om het leven. Ruim tweehonderd mensen liepen verwondingen op.
25 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam blikt terug op een onrustig verlopen jaarwisseling. Naast de grote brand in de Vondelkerk is de mobiele eenheid meerdere keren in de stad ingezet en zijn zeker elf incidenten bekend waarbij hulpverleners te maken kregen met agressie en geweld, zoals bekogeld worden met vuurwerk.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Omwonenden van de Vondelkerk in Amsterdam kunnen in de loop van de dag terug naar huis, zegt een woordvoerster van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland na de brand.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft 250 mensen aangehouden tijdens wat zij een "heftige" jaarwisseling noemt. Op verschillende plekken richtte het geweld zich tegen hulpverleners.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema staat op sociale media stil bij de verwoesting van de Vondelkerk tijdens de jaarwisseling. De kerk uit 1880 in de buurt van het Vondelpark raakte zwaar beschadigd door brand. De toren en een deel van het middengedeelte zijn ingestort, net als een groot deel van het dak. "Afgelopen nacht verloor Amsterdam één van zijn meest intieme monumenten", schrijft Halsema, die in de nachtelijke uren zelf kwam kijken bij de brand.
1 uur geleden