Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse minister: tweestatenoplossing realistischer dan ooit

Palestijnse minister: tweestatenoplossing realistischer dan ooit

DEN HAAG (ANP) - Een tweestatenoplossing voor de Palestijnse gebieden en Israël is relevanter en realistischer dan ooit door de oorlog in het gebied, stelt de Palestijnse buitenlandminister Riad Malki. Volgens de minister is er "geen alternatief" en moet elke crisis worden omgezet in een kans.

De minister zei tijdens een persmoment op de Palestijnse missie in Den Haag dat landen over onderhandelingen praten. Onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en China pleiten de laatste weken voor een tweestatenoplossing, wat inhoudt dat zowel Israël als een Palestijnse staat bestaat. Maar wat het precies betekent, moet samen met Israël worden gedefinieerd, aldus Malki.

De minister erkende tegenover de aanwezige journalisten dat deze oplossing niet makkelijk is. "Niemand zegt dat Israël morgen akkoord zal gaan om naar de onderhandelingstafel te gaan." Er is volgens de topdiplomaat jarenlang geprobeerd het conflict te beheersen, terwijl er een oplossing nodig is en daartoe wordt nu opgeroepen door verschillende landen.

Beëindigen oorlog

Volgens Malki is de eerste stap het beëindigen van de oorlog. Die is volgens hem anders dan voorgaande oorlogen omdat het om een "oorlog van wraak" zou gaan met als doel de "totale vernietiging" van de Gazastrook. Hij dringt bij internationale leiders op aan Israël onder druk te zetten om een wapenstilstand mogelijk te maken, zodat humanitaire hulp kan worden geleverd. Dat is volgens hem essentieel bij het voorkomen van een "humanitaire catastrofe". Hij hekelde het idee van gevechtspauzes.

De minister wil dat Israël verantwoordelijk wordt gehouden voor zijn daden in Gaza. Het gebied afsnijden van elektriciteit, water en brandstof is volgens de minister een oorlogsmisdaad, net zoals onder meer de verplaatsing van mensen van het noorden naar het zuiden van Gaza. Het noorden is vrijwel verlaten omdat het Israëlische leger daartoe heeft opgeroepen.

Westelijke Jordaanoever

De Westelijke Jordaanoever moet volgens de minister niet worden vergeten. Ook hier moeten Palestijnen worden beschermd, aldus Malki. Hij wees erop dat hier sinds de oorlog tussen Hamas en Israël 102 Palestijnen zijn gedood door Israëlische militairen en kolonisten, die van de situatie zouden profiteren omdat de aandacht op Gaza is gefocust.

De Palestijnse topdiplomaat arriveerde woensdag in Nederland. Hij is op bezoek geweest bij het International Strafhof (ICC) en het Internationaal Hof van Justitie (ICJ) in Den Haag voor overleg over onderzoek naar de door Israëlische bezette Palestijnse gebieden.

Meer uit Buitenland

Volgende week gesprekken tussen Israël en Libanon in Washington

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Libanon en Israël onderhandelen volgende week in Washington, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gesprekken zouden naar verwachting gaan plaatsvinden op het ministerie.

50 minuten geleden
Poetin kondigt bestand in Oekraïne aan met orthodox Pasen

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft een staakt-het-vuren met Oekraïne aangekondigd tijdens het orthodoxe paasfeest. Dat vindt komend weekend plaats.

1 uur geleden
Melania Trump ontkent banden met Epstein

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse presidentsvrouw Melania Trump heeft ontkend ooit banden te hebben gehad met de beruchte zedendelinquent Jeffrey Epstein. Volgens haar proberen mensen haar reputatie te schaden door geruchten te verspreiden over haar relatie met de overleden zakenman.

1 uur geleden
Libanon stelt dodental door aanvallen Israël naar boven bij

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.

2 uur geleden
Libanon wil staakt-het-vuren voor onderhandelingen met Israël

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.

2 uur geleden
Rutte: NAVO wil desgewenst helpen bij Hormuz-coalitie

WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."

4 uur geleden
Rutte verwacht mijnenjagers, fregatten of radars van Nederland

WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.

4 uur geleden