Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse minister: tweestatenoplossing realistischer dan ooit

Palestijnse minister: tweestatenoplossing realistischer dan ooit

DEN HAAG (ANP) - Een tweestatenoplossing voor de Palestijnse gebieden en Israël is relevanter en realistischer dan ooit door de oorlog in het gebied, stelt de Palestijnse buitenlandminister Riad Malki. Volgens de minister is er "geen alternatief" en moet elke crisis worden omgezet in een kans.

De minister zei tijdens een persmoment op de Palestijnse missie in Den Haag dat landen over onderhandelingen praten. Onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en China pleiten de laatste weken voor een tweestatenoplossing, wat inhoudt dat zowel Israël als een Palestijnse staat bestaat. Maar wat het precies betekent, moet samen met Israël worden gedefinieerd, aldus Malki.

De minister erkende tegenover de aanwezige journalisten dat deze oplossing niet makkelijk is. "Niemand zegt dat Israël morgen akkoord zal gaan om naar de onderhandelingstafel te gaan." Er is volgens de topdiplomaat jarenlang geprobeerd het conflict te beheersen, terwijl er een oplossing nodig is en daartoe wordt nu opgeroepen door verschillende landen.

Beëindigen oorlog

Volgens Malki is de eerste stap het beëindigen van de oorlog. Die is volgens hem anders dan voorgaande oorlogen omdat het om een "oorlog van wraak" zou gaan met als doel de "totale vernietiging" van de Gazastrook. Hij dringt bij internationale leiders op aan Israël onder druk te zetten om een wapenstilstand mogelijk te maken, zodat humanitaire hulp kan worden geleverd. Dat is volgens hem essentieel bij het voorkomen van een "humanitaire catastrofe". Hij hekelde het idee van gevechtspauzes.

De minister wil dat Israël verantwoordelijk wordt gehouden voor zijn daden in Gaza. Het gebied afsnijden van elektriciteit, water en brandstof is volgens de minister een oorlogsmisdaad, net zoals onder meer de verplaatsing van mensen van het noorden naar het zuiden van Gaza. Het noorden is vrijwel verlaten omdat het Israëlische leger daartoe heeft opgeroepen.

Westelijke Jordaanoever

De Westelijke Jordaanoever moet volgens de minister niet worden vergeten. Ook hier moeten Palestijnen worden beschermd, aldus Malki. Hij wees erop dat hier sinds de oorlog tussen Hamas en Israël 102 Palestijnen zijn gedood door Israëlische militairen en kolonisten, die van de situatie zouden profiteren omdat de aandacht op Gaza is gefocust.

De Palestijnse topdiplomaat arriveerde woensdag in Nederland. Hij is op bezoek geweest bij het International Strafhof (ICC) en het Internationaal Hof van Justitie (ICJ) in Den Haag voor overleg over onderzoek naar de door Israëlische bezette Palestijnse gebieden.

Meer uit Buitenland

Nieuwe beelden van ICE-agent tonen schietpartij Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.

3 minuten geleden
Trump wil deal Groenland op 'makkelijke of moeilijke manier'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt graag "op de makkelijke manier" een deal te willen sluiten over Groenland, "maar als we het niet op de makkelijke manier doen, dan doen we het op de moeilijke manier", zei de president vrijdag tegen journalisten in het Witte Huis.

7 minuten geleden
Interim-leider Venezuela: bestrijden agressie VS met diplomatie

CARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.

1 uur geleden
Iraniërs blijven demonstreren, Teheran geeft VS de schuld

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.

2 uur geleden
Amnesty: internetblokkade Iran is ernstige mensenrechtenschending

LONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.

5 uur geleden
Oppositieleider Venezuela wil erkenning als verkiezingswinnaar

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.

6 uur geleden
Rubio bespreekt 'belang arctische veiligheid' met NAVO-chef Rutte

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio sprak vrijdag met NAVO-chef Mark Rutte over "het belang van Arctische veiligheid voor alle NAVO-bondgenoten", meldt zijn ministerie. Verschillende NAVO-leden uitten hun bezorgdheid nadat het Witte Huis dinsdag zei dat de VS militaire middelen niet uitsluiten om Groenland in bezit te krijgen.

6 uur geleden