Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnse minister biedt Kamer weinig optimisme

Palestijnse minister biedt Kamer weinig optimisme

DEN HAAG (ANP) - De Palestijnse minister Riad Malki (Buitenlandse Zaken) was donderdag in gesprek met leden van de Tweede Kamer weinig optimistisch over het vredesproces en getergd over vragen over corruptie binnen de Palestijnse Autoriteit.

Het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen zit al sinds 2014 vast, aldus Malki. Dat komt volgens hem omdat de Amerikanen het proces hebben "gegijzeld". Washington wil een "exclusieve rol" voor zichzelf in de onderhandelingen, aldus de minister.

De Palestijnen zien wel een rol weggelegd voor de Europese Unie, een van de grootste donoren van de Palestijnen. Een paar jaar lang zocht de EU samen met de VN, Rusland en VS in het zogeheten Kwartet naar vrede. Maar dat Kwartet is volgens Malki door de VS om zeep geholpen.

De Palestijnen zijn wel klaar met alle verklaringen waarin het optreden van Israël wordt veroordeeld. Daar is Israël "immuun" voor geworden, zei Malki. Hij vindt dat de internationale gemeenschap moet handelen. Er gebeurt niks en Israël verandert volgens hem intussen de "feiten op de grond" door de illegale nederzettingen uit te breiden.

Onderhandelingstafel

Israël moet volgens Malki gedwongen worden naar de onderhandelingstafel te gaan. Van de Amerikaanse regering van president Joe Biden verwacht hij weinig. De Palestijnse bewindsman ziet alleen maar persverklaringen uit Washington komen, maar geen actie.

De regering-Biden beloofde dat het Amerikaanse consulaat in Oost-Jeruzalem weer zou worden heropend, maar dat is nog niet gebeurd. De Palestijnen zien Oost-Jeruzalem als hoofdstad van hun toekomstige staat.

Ambassade

Bidens voorganger Donald Trump verhuisde de Amerikaanse ambassade naar Jeruzalem. Dat was een grote overwinning voor de Israëlische regering die Jeruzalem als haar ongedeelde hoofdstad ziet. Biden gaat binnenkort naar Israël.

De meeste partijen in de Kamer steunen net als het kabinet een tweestatenoplossing voor het conflict. Een Palestijnse staat die vreedzaam bestaat naast Israël. Erkenning van een Palestijnse staat, waar de linkse oppositie voorstander van is, ziet het kabinet niet zitten.

Op vragen van Sjoerd Sjoerdsma (D66) en Agnes Mulder (CDA) over wijdverspreide corruptie binnen het Palestijnse bestuur reageerde de minister enigszins geïrriteerd. Volgens hem wordt het wat overdreven en nemen de Palestijnen de aanpak van corruptie "heel serieus".

Meer uit Politiek

Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

1 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

1 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

2 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

22 uur geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

22 uur geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 dag geleden