Palestijnse bewindsman verwelkomt tussenuitspraak ICJ
RAMALLAH (ANP/RTR) - "Palestina verwelkomt de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ)", zei buitenlandminister Riyad al-Maliki. Hij vindt dat het hof zich duidelijk heeft uitgesproken voor de bescherming van "het internationaal recht en de humaniteit". Volgens de minister roept de Palestijnse Autoriteit alle betrokken partijen op de maatregelen te nemen die het hof in de voorlopige uitspraak opdraagt te nemen.
De Palestijnen zien het volgens de autoriteit als een overwinning, omdat Israël de klacht als schandalig en ongefundeerd had bestempeld. Het hof zou zich daar volgens Israël niet mee bezig moeten houden, maar dat doet het ICJ nu uitdrukkelijk wel. Dat kan jaren duren.
Zuid-Afrika heeft Israël voor de opperrechters van de Verenigde Naties gesleept met de klacht dat Israël het internationale verdrag tegen volkerenmoord schendt met "genocidale daden" in de Gazastrook. De Zuid-Afrikaanse klagers eisten dat het ICJ voorlopige maatregelen neemt om het bloedvergieten te stoppen. De Zuid-Afrikanen en Palestijnen hoopten op een bevel tot het staken van de vijandelijkheden, maar zo ver ging het Internationaal Gerechtshof niet. Wel moet volgens het hof de burgerbevolking beschermd en geholpen worden en moet Hamas onmiddellijk alle gijzelaars vrijlaten. Hamas ziet in de uitspraak van het ICJ "een verdere isolatie van Israël".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen Fox News gezegd dat hij mogelijk bereid is met Iran te praten, maar dat het afhangt van de voorwaarden. De VS en Iran onderhandelden over het nucleaire programma van het land totdat de VS en Israël vorige week zaterdag begonnen met hun aanvallen op Iran.
36 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen zijn volgens de VN-vluchtelingenorganisatie in iets meer dan een week zeker 667.000 mensen in Libanon op de vlucht geslagen. De voorbije dag kwamen er weer 100.000 bij, aldus Karolina Lindholm Billing van UNHCR.
46 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De renovatie van het Justitiepaleis in Brussel dreigt meer dan 600 miljoen euro te gaan kosten. Dat blijkt uit cijfers van minister Vanessa Matz, die over modernisering van de overheid gaat. Het Justitiepaleis is ruim 140 jaar oud en staat al meer dan 40 jaar in de steigers.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Verenigde Naties zien steeds meer ernstige mensenrechtenschendingen tijdens het aanhoudende conflict in Zuid-Soedan, meldt VN-mensenrechtenchef Volker Türk in een verklaring. De afgelopen weken zijn meer dan 160 burgers gedood door gewapende groepen en regeringsstrijders.
2 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Azerbeidzjan heeft na een periode van oplopende spanningen hulp aangeboden aan Iran. Er gaan tonnen voedsel en medicijnen naar het buurland, heeft het ministerie van Noodsituaties aangekondigd. Dat besluit volgt op een telefoongesprek tussen de presidenten van de landen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De oorlog in Iran kent tot nu toe Rusland als enige winnaar, waarschuwde voorzitter van de EU-leiders António Costa dinsdag. De stijgende energieprijzen leveren Rusland veel geld op voor de oorlogskas. De militaire capaciteiten die nu naar het Midden-Oosten worden verplaatst, hadden in Oekraïne kunnen worden ingezet. Ook de aandacht voor het Oekraïense front vermindert nu het conflict in het Midden-Oosten centraal staat, zei hij op de conferentie van EU-ambassadeurs.
3 uur geleden