Palestijnse bewindsman verwelkomt tussenuitspraak ICJ
RAMALLAH (ANP/RTR) - "Palestina verwelkomt de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof (ICJ)", zei buitenlandminister Riyad al-Maliki. Hij vindt dat het hof zich duidelijk heeft uitgesproken voor de bescherming van "het internationaal recht en de humaniteit". Volgens de minister roept de Palestijnse Autoriteit alle betrokken partijen op de maatregelen te nemen die het hof in de voorlopige uitspraak opdraagt te nemen.
De Palestijnen zien het volgens de autoriteit als een overwinning, omdat Israël de klacht als schandalig en ongefundeerd had bestempeld. Het hof zou zich daar volgens Israël niet mee bezig moeten houden, maar dat doet het ICJ nu uitdrukkelijk wel. Dat kan jaren duren.
Zuid-Afrika heeft Israël voor de opperrechters van de Verenigde Naties gesleept met de klacht dat Israël het internationale verdrag tegen volkerenmoord schendt met "genocidale daden" in de Gazastrook. De Zuid-Afrikaanse klagers eisten dat het ICJ voorlopige maatregelen neemt om het bloedvergieten te stoppen. De Zuid-Afrikanen en Palestijnen hoopten op een bevel tot het staken van de vijandelijkheden, maar zo ver ging het Internationaal Gerechtshof niet. Wel moet volgens het hof de burgerbevolking beschermd en geholpen worden en moet Hamas onmiddellijk alle gijzelaars vrijlaten. Hamas ziet in de uitspraak van het ICJ "een verdere isolatie van Israël".
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land.
49 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
5 uur geleden