Palestijns politicus Barghouti noemt bestand 'stop op genocide'
JERUZALEM/CAÏRO (ANP) - De linkse Palestijnse politicus Mustafa Barghouti, medeoprichter van de partij Palestijns Nationaal Initiatief, noemt het bestand voor de Gazastrook "een stop op de volkerenmoord op Palestijnen". Tegen nieuwszender Al Arabiya zei hij dat "deze overeenkomst het stopzetten betekent van de genocide en van de oorlogsmisdaden die worden gepleegd tegen de Palestijnen, zoals met collectieve bestraffing van de burgerbevolking en de etnische zuiveringen".
Het is volgens Barghouti erg belangrijk dat de verwoestingen in de Gazastrook stoppen. Barghouti zei eind 2023 dat hij meent dat het hoofddoel van de Israëlische aanvallen op de Gazastrook de verdrijving van de Palestijnse bevolking naar Egypte was en de annexatie van grote delen van Gaza.
Volgens hulporganisaties van de VN is 90 procent van de bevolking van de Gazastrook ontheemd geraakt. Negen op de tien woningen en bijna alle 564 scholen zijn verwoest of beschadigd. De 660.000 schoolkinderen van de Gazastrook gaan al een jaar niet naar school. Er zijn zeker 46.700 doden en meer dan 110.000 gewonden gevallen, voornamelijk vrouwen en kinderen.
Meer uit Buitenland
AOMORI (ANP/AFP/RTR) - Ten oosten van de Japanse stad Aomori, in het Kamikita-district, heeft voor de kust een aardbeving plaatsgevonden met een kracht van ruim 7. De beving was aanleiding om direct een tsunamiwaarschuwing uit te vaardigen, meldt het Japanse NHK. Zeker enkele duizenden mensen moesten een veilig heenkomen zoeken.
2 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/DPA) - Een vierde persoon is overleden door het jongste incident met hoge golven op het Canarische eiland Tenerife. Een vrouw die zondag na een hartstilstand werd opgenomen in een ziekenhuis, stierf daar. Naar een andere vrouw wordt nog gezocht. Eerder waren al drie lichamen geborgen. Onder de doden zijn twee Slovaken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben maandag ingestemd met nieuwe, strengere terugkeerregels voor asielzoekers die niet in de EU mogen blijven. Een van de onderdelen van het akkoord is dat EU-lidstaten 'terugkeerhubs' in derde landen mogen realiseren voor afgewezen asielzoekers. Nederland wil zo'n centrum in Oeganda opzetten en is daarover al een paar maanden met het Afrikaanse land in gesprek.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische politie heeft een inval gedaan bij het kantoor van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) in Oost-Jeruzalem, meldt UNRWA-chef Philippe Lazzarini. Hij schrijft op X dat de agenten de VN-vlag hebben neergehaald en vervangen door een Israëlische vlag.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Asiel en Migratie hebben een politiek akkoord bereikt over de verdeling van asielzoekers over de EU, de zogeheten solidariteitspool. Daarin wordt jaarlijks aangegeven welke landen asielzoekers moeten overnemen van landen die de instroom niet aankunnen. In 2026 moeten 21.000 asielzoekers worden overgenomen, zo is afgesproken. Landen kunnen ook kiezen voor het afkopen ervan, voor 20.000 euro per asielzoeker.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky gaat maandag naar Brussel om met NAVO-topman Mark Rutte en EU-kopstukken te overleggen over de nieuwste Amerikaanse vredesplannen. Behalve Rutte spreekt Zelensky de voorzitters van de Europese Commissie en van de raad van EU-regeringsleiders, Ursula von der Leyen en António Costa.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Grondgebied is nog steeds het "meest problematische onderwerp" in de onderhandelingen over vrede in Oekraïne. Dat meldt een ingewijde aan persbureau AFP. Volgens de bron is Rusland nog altijd niet van plan een akkoord te tekenen waarin Oekraïne geen grondgebied inlevert.
6 uur geleden