Palestijnen zeggen dat hun toekomst op het spel staat in zaak ICJ
DEN HAAG (ANP) - In de zaak die maandag van start is gegaan bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) "staat voor Palestijnen hun leven en hun toekomst op het spel", zei Riyad al-Maliki, de buitenlandminister van de Palestijnse Autoriteit, na de eerste zitting. "Het is de hoogste tijd dat deze zaak wordt behandeld."
Het ICJ startte maandag een reeks hoorzittingen die ingaan op de Israëlische bezetting van Palestijnse gebieden. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het hof om advies gevraagd over de kwestie.
"Wij gaan ervan uit dat het hof de Israëlische bezetting illegaal verklaart. Het is dan de plicht van andere landen om actie te ondernemen", zei Al-Maliki na de zitting in het Vredespaleis in Den Haag. De Palestijnen vroegen maandag om een "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" einde aan de bezetting.
Zelfbeschikking
Al-Maliki herhaalde het pleidooi van advocaten tijdens de hoorzitting dat Palestijnen het recht hebben op zelfbeschikking. Volgens de Palestijnse delegatie hebben Palestijnen recht op een soeverein land, met duidelijk afgebakende grenzen, "in wederzijds respect en veiligheid voor Israël en Palestina".
Al-Maliki reageerde ook op de zaak van Zuid-Afrika dat Israël voor het ICJ beschuldigde van genocide. Het ICJ heeft landen opgeroepen alles te doen om genocide door Israël te voorkomen. "We zijn positief over de reactie van westerse landen op die uitspraak van het hof. We vertrouwen erop dat er net zo goed wordt gereageerd op het advies van het hof na deze zaak."
De komende dagen komen andere landen en organisaties aan het woord. Het ICJ zal met een niet-bindend advies komen voor de Algemene Vergadering over de juridische consequenties van de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een initiatief gepresenteerd om premies voor zorgverzekeringen en medicijnprijzen omlaag te krijgen. Het Witte Huis spreekt in een toelichting over een "uitgebreid plan", maar details over de financiering en uitvoering ontbreken nog.
33 minuten geledenDEIR AL-BALAH (ANP/RTR) - Door twee Israëlische luchtaanvallen op de stad Deir al-Balah in Gaza zijn volgens gezondheidsfunctionarissen zeven mensen omgekomen. Onder de doden is een hooggeplaatst lid van de gewapende tak van Hamas, meldt een bron binnen de militante beweging.
38 minuten geledenLONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
2 uur geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
2 uur geleden