Palestijnen zeggen dat hun toekomst op het spel staat in zaak ICJ
DEN HAAG (ANP) - In de zaak die maandag van start is gegaan bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) "staat voor Palestijnen hun leven en hun toekomst op het spel", zei Riyad al-Maliki, de buitenlandminister van de Palestijnse Autoriteit, na de eerste zitting. "Het is de hoogste tijd dat deze zaak wordt behandeld."
Het ICJ startte maandag een reeks hoorzittingen die ingaan op de Israëlische bezetting van Palestijnse gebieden. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het hof om advies gevraagd over de kwestie.
"Wij gaan ervan uit dat het hof de Israëlische bezetting illegaal verklaart. Het is dan de plicht van andere landen om actie te ondernemen", zei Al-Maliki na de zitting in het Vredespaleis in Den Haag. De Palestijnen vroegen maandag om een "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" einde aan de bezetting.
Zelfbeschikking
Al-Maliki herhaalde het pleidooi van advocaten tijdens de hoorzitting dat Palestijnen het recht hebben op zelfbeschikking. Volgens de Palestijnse delegatie hebben Palestijnen recht op een soeverein land, met duidelijk afgebakende grenzen, "in wederzijds respect en veiligheid voor Israël en Palestina".
Al-Maliki reageerde ook op de zaak van Zuid-Afrika dat Israël voor het ICJ beschuldigde van genocide. Het ICJ heeft landen opgeroepen alles te doen om genocide door Israël te voorkomen. "We zijn positief over de reactie van westerse landen op die uitspraak van het hof. We vertrouwen erop dat er net zo goed wordt gereageerd op het advies van het hof na deze zaak."
De komende dagen komen andere landen en organisaties aan het woord. Het ICJ zal met een niet-bindend advies komen voor de Algemene Vergadering over de juridische consequenties van de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
2 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
4 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk verlangt van de VS dat ze zo snel mogelijk duidelijkheid geven over hun mogelijke betrokkenheid bij een bombardement op een Iraanse school, waarbij volgens Iran zeker 150 doden vielen. Militaire onderzoekers zien het als aannemelijk dat de VS daar verantwoordelijk voor zijn, zeggen twee Amerikaanse officials tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Duitse christendemocratische bondskanselier Friedrich Merz waarschuwt voor "Syrische toestanden" indien de oorlog tegen Iran zich voortsleept en de staatsinstellingen daar ineenstorten. Een lange oorlog zou tot een chaos leiden die "verstrekkende negatieve gevolgen heeft op het gebied van migratie, energievoorziening en de veiligheid voor Europa", melden Duitse media.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De bedreigingen van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky aan het adres van de Hongaarse premier Viktor Orbán zijn voor de Europese Commissie "onaanvaardbaar". Dat zei een woordvoerder van de Commissie vrijdag. "Er mogen geen bedreigingen aan het adres van EU-lidstaten worden geuit en we zijn hierover actief in gesprek met alle betrokken partijen."
6 uur geleden