Palestijnen willen deze maand nog stemming over VN-lidmaatschap
NEW YORK (ANP/RTR) - De Palestijnse Autoriteit wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nog deze maand stemt over een VN-lidmaatschap. De Palestijnse ambassadeur, nu nog een "permanente waarnemer", wil in het vervolg een volwaardige lidstaat vertegenwoordigen.
De kans dat dit deze maand lukt, lijkt klein. Israël is fel tegen de plannen en de belangrijkste bondgenoot van Israël, de Verenigde Staten, heeft een veto in de Veiligheidsraad. Bovendien moeten twee derde van de 193 VN-lidstaten het voorstel steunen.
De Palestijnse Autoriteit bestuurt de Westelijke Jordaanoever, die wordt bezet door Israël. In de Gazastrook heeft Hamas de macht. Daar begon Israël bijna een half jaar geleden een militaire operatie om Hamas uit te schakelen.
De Palestijnen willen al tientallen jaren een eigen staat stichten en ook internationaal is de consensus dat die er moet komen, naast de Israëlische staat. Dit wordt de tweestatenoplossing genoemd. Maar Israël is tegen en het Westen erkent de Palestijnse staat nog niet.
De oorlog in Gaza heeft de discussie nieuw leven ingeblazen. Israël vreest voor de veiligheid als er een Palestijnse staat gesticht wordt. Voorstanders denken juist dat de Palestijnse onvrede en woede nooit zullen verdwijnen zolang er geen Palestijnse staat komt.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."
6 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
8 uur geleden