Palestijnen willen deze maand nog stemming over VN-lidmaatschap
NEW YORK (ANP/RTR) - De Palestijnse Autoriteit wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nog deze maand stemt over een VN-lidmaatschap. De Palestijnse ambassadeur, nu nog een "permanente waarnemer", wil in het vervolg een volwaardige lidstaat vertegenwoordigen.
De kans dat dit deze maand lukt, lijkt klein. Israël is fel tegen de plannen en de belangrijkste bondgenoot van Israël, de Verenigde Staten, heeft een veto in de Veiligheidsraad. Bovendien moeten twee derde van de 193 VN-lidstaten het voorstel steunen.
De Palestijnse Autoriteit bestuurt de Westelijke Jordaanoever, die wordt bezet door Israël. In de Gazastrook heeft Hamas de macht. Daar begon Israël bijna een half jaar geleden een militaire operatie om Hamas uit te schakelen.
De Palestijnen willen al tientallen jaren een eigen staat stichten en ook internationaal is de consensus dat die er moet komen, naast de Israëlische staat. Dit wordt de tweestatenoplossing genoemd. Maar Israël is tegen en het Westen erkent de Palestijnse staat nog niet.
De oorlog in Gaza heeft de discussie nieuw leven ingeblazen. Israël vreest voor de veiligheid als er een Palestijnse staat gesticht wordt. Voorstanders denken juist dat de Palestijnse onvrede en woede nooit zullen verdwijnen zolang er geen Palestijnse staat komt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft het besluit van admiraal Frank Bradley om een tweede aanval uit te voeren op een Venezolaanse boot "de juiste beslissing" genoemd. Hegseth was zelf niet aanwezig toen het bevel werd gegeven, maar staat daar wel achter.
30 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een ei van de wereldberoemde Russische juwelier Fabergé heeft op een veiling in Londen een recordbedrag van bijna 23 miljoen pond (26 miljoen euro) opgebracht. Het gaat om het Winterei, dat tsaar Nicolaas II in 1913 met Pasen aan zijn moeder Maria Fjodorovna gaf.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo wil volgend jaar graag een bezoek brengen aan Afrika, zei hij na afloop van zijn eerste buitenlandse reis als paus. Leo hoopt naar Algerije te gaan, onder meer om de "bruggen te bouwen tussen de islamitische en de christelijke wereld en de dialoog voort te zetten".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Als Europese landen oorlog willen, is Rusland daar "klaar" voor, zegt president Vladimir Poetin voorafgaand aan zijn ontmoeting met afgevaardigden van de Verenigde Staten. Poetin herhaalde zijn eerdere beschuldiging dat de VS vrede proberen te stichten in Oekraïne, maar daarin worden gedwarsboomd door Europa.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
5 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
6 uur geleden