Palestijnen willen deze maand nog stemming over VN-lidmaatschap
NEW YORK (ANP/RTR) - De Palestijnse Autoriteit wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nog deze maand stemt over een VN-lidmaatschap. De Palestijnse ambassadeur, nu nog een "permanente waarnemer", wil in het vervolg een volwaardige lidstaat vertegenwoordigen.
De kans dat dit deze maand lukt, lijkt klein. Israël is fel tegen de plannen en de belangrijkste bondgenoot van Israël, de Verenigde Staten, heeft een veto in de Veiligheidsraad. Bovendien moeten twee derde van de 193 VN-lidstaten het voorstel steunen.
De Palestijnse Autoriteit bestuurt de Westelijke Jordaanoever, die wordt bezet door Israël. In de Gazastrook heeft Hamas de macht. Daar begon Israël bijna een half jaar geleden een militaire operatie om Hamas uit te schakelen.
De Palestijnen willen al tientallen jaren een eigen staat stichten en ook internationaal is de consensus dat die er moet komen, naast de Israëlische staat. Dit wordt de tweestatenoplossing genoemd. Maar Israël is tegen en het Westen erkent de Palestijnse staat nog niet.
De oorlog in Gaza heeft de discussie nieuw leven ingeblazen. Israël vreest voor de veiligheid als er een Palestijnse staat gesticht wordt. Voorstanders denken juist dat de Palestijnse onvrede en woede nooit zullen verdwijnen zolang er geen Palestijnse staat komt.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/RTR) - Turkije wil niet dat Iran de strijd tegen de Verenigde Staten en Israël laat ontaarden in een conflict waarin het hele Midden-Oosten betrokken raakt.
41 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft het Europese steunpakket van 90 miljard euro hard nodig, heeft president Volodymyr Zelensky gezegd in een toespraak voor Europese leiders. Hij noemt het geld "de belangrijkste financiële veiligheidsgarantie". "Dit is voor ons van kritiek belang. Het is een hulpbron die levens redt."
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft in aanloop naar de aanvallen op een belangrijk gasveld in Iran wel degelijk overlegd met de Verenigde Staten, zeggen drie anonieme Israëlische functionarissen tegen persbureau Reuters. President Donald Trump schreef op zijn socialemedianetwerk Truth Social dat de VS niet geïnformeerd waren.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op Libanon zijn tot nu toe meer dan duizend doden gevallen, meldt het Libanese ministerie van Gezondheid. Israël voert sinds 2 maart bombardementen uit op het land, naar eigen zeggen op doelen van de Libanese beweging Hezbollah.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maar liefst anderhalf uur lang hebben de EU-leiders donderdag op de Hongaarse premier Viktor Orbán ingepraat om zich aan zijn belofte voor de 90 miljard euro voor Oekraïne te houden. Orbán gaf geen krimp en weigert vooralsnog akkoord te gaan. Op de EU-top van december had hij daar wel mee ingestemd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en vijf grote bondgenoten staan klaar om bij te dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat zeggen de zes, met ook het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Italië en Japan, in een gezamenlijke verklaring. Ze verwelkomen dat landen zijn begonnen aan "voorbereidende planning".
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt de Iraanse aanval op een gasinstallatie in Qatar "in de sterkste bewoordingen", schrijft hij op X. Na de aanvallen in de nacht van woensdag op donderdag braken er meerdere branden uit. QatarEnergy meldde "aanzienlijke schade" aan de installaties.
3 uur geleden