Palestijnen verbreken banden met Israëlische veiligheidsdiensten
JENIN (ANP/RTR/AFP) - De Palestijnen hebben de samenwerking met Israël op het gebied van veiligheid beëindigd na een dodelijke Israëlische inval van een vluchtelingenkamp op de Westelijke Jordaanoever. In Jenin kwamen donderdag zeker negen mensen om het leven en raakten zestien mensen gewond.
"Gezien de herhaaldelijke agressie tegen onze mensen en het ondermijnen van de getekende overeenkomsten, inclusief die over veiligheid, zijn wij van mening dat de veiligheidssamenwerking met de Israëlische bezetters niet meer mogelijk is", aldus een woordvoerder van de Palestijnse president Mahmoud Abbas. Volgens de Palestijnse autoriteiten gebruikte het leger donderdag opzettelijk traangas bij een kinderafdeling van een ziekenhuis in Jenin en kwam ook een oudere vrouw om. Israël ontkent dat daar bewust met traangas is geschoten, maar erkent dat de operatie dicht bij een ziekenhuis was en dat er per ongeluk traangas door een raam naar binnen kan zijn gekomen.
Het Israëlische leger bevestigt ook dat er doden zijn gevallen bij de "antiterreuroperatie" in Jenin, dat geldt als een bolwerk van militante Palestijnen. Israël heeft het aantal invallen daar opgevoerd na een reeks aanslagen vorig jaar. Dit jaar zijn tot nu toe 29 Palestijnen gedood op de Westelijke Jordaanoever. Vorig jaar waren er 172 slachtoffers, het hoogste aantal sinds 2006.
Oslo-akkoorden
De Palestijnse en Israëlische veiligheidsdiensten werken samen sinds de Oslo-akkoorden uit 1993. Ze delen bijvoorbeeld inlichtingen om de orde in de bezette Palestijnse gebieden te garanderen. Volgens critici dient de samenwerking vooral voor de veiligheid van Israël en houdt die juist de bezetting in stand, maar de akkoorden zorgen er ook voor dat Palestijnse patiënten Israëlische ziekenhuizen kunnen bezoeken. Abbas heeft vaak gedreigd om de banden te verbreken en in 2020 deed hij dit ook echt, maar na een paar maanden werd de verstandhouding hersteld.
De Verenigde Staten hebben verontrust gereageerd op de Palestijnse aankondiging en noemen het "niet de juiste stap". Buitenlandminister Antony Blinken reist volgende week naar de regio voor een bezoek.
Meer uit Buitenland
HONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
43 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Rusland wil het mogelijk maken om de krijgsmacht in te zetten om burgers te helpen die in het buitenland te maken krijgen met vervolging. Parlementsvoorzitter Vjatsjeslav Volodin zegt dat het voorstel versneld zal worden behandeld.
48 minuten geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Een beschadigde Russische olietanker die al meer dan twee weken onbemand op de Middellandse Zee drijft, dreigt een ecologische ramp te veroorzaken. Het schip bevindt zich op vier tot zes dagen varen van de Libische kust, meldt een Italiaanse functionaris. Dat zou op minder dan 100 kilometer afstand zijn van hoofdstad Tripoli.
50 minuten geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een missie van de NAVO voor trainingen in Irak (NMI) is tijdelijk stilgelegd. De circa zeshonderd leden van de NAVO-missie ter plaatse zijn of worden om veiligheidsredenen teruggehaald. De aanval van Israël en de VS heeft ook in Irak tot veel spanningen geleid en tot beschietingen door pro-Iraanse sjiitische milities. De NAVO heeft bevestigd dat "de missie is aangepast".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Scheepsbemanningen in de Perzische Golf zeggen begonnen te zijn met het rantsoeneren van voedsel en water. Door de Iraanse blokkade kunnen vrijwel geen schepen door de Straat van Hormuz. Volgens de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN zitten zo'n 20.000 zeelieden vast op ongeveer 3200 schepen.
1 uur geledenBERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."
2 uur geleden