Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Palestijnen proberen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, maar worden tegengehouden door een Israëlische barrière, melden lokale autoriteiten. Israël weigert ze terug te laten keren vanwege een geschil over de vrijlating van een Israëlische gijzelaar.

"Tienduizenden ontheemden wachten nabij de Netzarim-corridor om terug te keren naar het noorden van de Gazastrook", verklaart de civiele beschermingsdienst. De Netzarim-corridor is een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die door Israël is gemilitariseerd.

Ook het mediakantoor van Hamas zegt dat tienduizenden mensen wachten. Dat meldt ook dat tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden willen. Journalisten van onder meer persbureau AFP berichten over enorme menigten Gazanen die zich hebben verzameld op een kustweg nabij de barrière. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor.

'Alle nodige garanties'

Hamas-functionarissen beweerden eerder dat Israël dit weekend ontheemden zou laten terugkeren, als onderdeel van het huidige bestand. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zaterdag weten dit te blokkeren. Hij eist eerst de vrijlating van gijzelaar Arbel Yehud, die volgens hem al afgelopen zaterdag had moeten worden vrijgelaten. Hamas stelt dat de vrouw aanstaande zaterdag vrijkomt.

Hamas noemt de Israëlische weigering een schending van het bestand en zegt "alle nodige garanties" te hebben gegeven voor Yehuds vrijlating. Israël stelt dat de Palestijnse groepering zich zaterdag niet aan de overeenkomst heeft gehouden bij de tweede uitwisseling van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. Volgens Israël had Hamas Yehud moeten vrijlaten en een gedetailleerde lijst moeten delen met de status van alle gijzelaars.

Meer uit Buitenland

Andrej Babiš benoemd tot Tsjechische premier

PRAAG (ANP) - Andrej Babiš is aangesteld als nieuwe premier van Tsjechië. In een live op tv uitgezonden ceremonie benoemde president Petr Pavel de 71-jarige partijleider van de populistische ANO in zijn nieuwe rol.

19 minuten geleden
Litouwen roept opnieuw noodsituatie uit om smokkelballonnen

VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.

1 uur geleden
RSF: afgelopen jaar 67 journalisten gedood, bijna helft in Gaza

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.

3 uur geleden
Klimaatdienst EU: 2025 evenaart vermoedelijk een na warmste jaar

BONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.

3 uur geleden
Cambodja voert 'tegenaanvallen' uit in grensgebied met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.

4 uur geleden
Trump staat export Nvidia-chips naar China toe

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.

6 uur geleden
Von der Leyen en Rutte spreken opnieuw steun voor Oekraïne uit

BRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.

6 uur geleden