Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Palestijnen proberen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, maar worden tegengehouden door een Israëlische barrière, melden lokale autoriteiten. Israël weigert ze terug te laten keren vanwege een geschil over de vrijlating van een Israëlische gijzelaar.

"Tienduizenden ontheemden wachten nabij de Netzarim-corridor om terug te keren naar het noorden van de Gazastrook", verklaart de civiele beschermingsdienst. De Netzarim-corridor is een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die door Israël is gemilitariseerd.

Ook het mediakantoor van Hamas zegt dat tienduizenden mensen wachten. Dat meldt ook dat tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden willen. Journalisten van onder meer persbureau AFP berichten over enorme menigten Gazanen die zich hebben verzameld op een kustweg nabij de barrière. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor.

'Alle nodige garanties'

Hamas-functionarissen beweerden eerder dat Israël dit weekend ontheemden zou laten terugkeren, als onderdeel van het huidige bestand. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zaterdag weten dit te blokkeren. Hij eist eerst de vrijlating van gijzelaar Arbel Yehud, die volgens hem al afgelopen zaterdag had moeten worden vrijgelaten. Hamas stelt dat de vrouw aanstaande zaterdag vrijkomt.

Hamas noemt de Israëlische weigering een schending van het bestand en zegt "alle nodige garanties" te hebben gegeven voor Yehuds vrijlating. Israël stelt dat de Palestijnse groepering zich zaterdag niet aan de overeenkomst heeft gehouden bij de tweede uitwisseling van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. Volgens Israël had Hamas Yehud moeten vrijlaten en een gedetailleerde lijst moeten delen met de status van alle gijzelaars.

Meer uit Buitenland

Trump zegt dat Poetin de oorlog wil stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".

3 uur geleden
Palestijnen melden doden Gaza na aanval Israël

GAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.

3 uur geleden
Rechtstreeks politiek overleg Israël - Libanon

NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.

5 uur geleden
Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

10 uur geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

10 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

11 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

12 uur geleden