Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Palestijnen proberen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, maar worden tegengehouden door een Israëlische barrière, melden lokale autoriteiten. Israël weigert ze terug te laten keren vanwege een geschil over de vrijlating van een Israëlische gijzelaar.

"Tienduizenden ontheemden wachten nabij de Netzarim-corridor om terug te keren naar het noorden van de Gazastrook", verklaart de civiele beschermingsdienst. De Netzarim-corridor is een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die door Israël is gemilitariseerd.

Ook het mediakantoor van Hamas zegt dat tienduizenden mensen wachten. Dat meldt ook dat tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden willen. Journalisten van onder meer persbureau AFP berichten over enorme menigten Gazanen die zich hebben verzameld op een kustweg nabij de barrière. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor.

'Alle nodige garanties'

Hamas-functionarissen beweerden eerder dat Israël dit weekend ontheemden zou laten terugkeren, als onderdeel van het huidige bestand. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zaterdag weten dit te blokkeren. Hij eist eerst de vrijlating van gijzelaar Arbel Yehud, die volgens hem al afgelopen zaterdag had moeten worden vrijgelaten. Hamas stelt dat de vrouw aanstaande zaterdag vrijkomt.

Hamas noemt de Israëlische weigering een schending van het bestand en zegt "alle nodige garanties" te hebben gegeven voor Yehuds vrijlating. Israël stelt dat de Palestijnse groepering zich zaterdag niet aan de overeenkomst heeft gehouden bij de tweede uitwisseling van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. Volgens Israël had Hamas Yehud moeten vrijlaten en een gedetailleerde lijst moeten delen met de status van alle gijzelaars.

Meer uit Buitenland

Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

1 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

3 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

5 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

6 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

8 uur geleden
Zelensky meldt doden na nacht van zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.

10 uur geleden
Duitse minister: alvast mijnenjager richting Straat van Hormuz

BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.

11 uur geleden