Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Palestijnen proberen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, maar worden tegengehouden door een Israëlische barrière, melden lokale autoriteiten. Israël weigert ze terug te laten keren vanwege een geschil over de vrijlating van een Israëlische gijzelaar.
"Tienduizenden ontheemden wachten nabij de Netzarim-corridor om terug te keren naar het noorden van de Gazastrook", verklaart de civiele beschermingsdienst. De Netzarim-corridor is een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die door Israël is gemilitariseerd.
Ook het mediakantoor van Hamas zegt dat tienduizenden mensen wachten. Dat meldt ook dat tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden willen. Journalisten van onder meer persbureau AFP berichten over enorme menigten Gazanen die zich hebben verzameld op een kustweg nabij de barrière. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor.
'Alle nodige garanties'
Hamas-functionarissen beweerden eerder dat Israël dit weekend ontheemden zou laten terugkeren, als onderdeel van het huidige bestand. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zaterdag weten dit te blokkeren. Hij eist eerst de vrijlating van gijzelaar Arbel Yehud, die volgens hem al afgelopen zaterdag had moeten worden vrijgelaten. Hamas stelt dat de vrouw aanstaande zaterdag vrijkomt.
Hamas noemt de Israëlische weigering een schending van het bestand en zegt "alle nodige garanties" te hebben gegeven voor Yehuds vrijlating. Israël stelt dat de Palestijnse groepering zich zaterdag niet aan de overeenkomst heeft gehouden bij de tweede uitwisseling van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. Volgens Israël had Hamas Yehud moeten vrijlaten en een gedetailleerde lijst moeten delen met de status van alle gijzelaars.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
1 uur geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
2 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
6 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
8 uur geleden