Palestijnen proberen tevergeefs terug te keren naar Noord-Gaza
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Tienduizenden Palestijnen proberen terug te keren naar het noorden van de Gazastrook, maar worden tegengehouden door een Israëlische barrière, melden lokale autoriteiten. Israël weigert ze terug te laten keren vanwege een geschil over de vrijlating van een Israëlische gijzelaar.
"Tienduizenden ontheemden wachten nabij de Netzarim-corridor om terug te keren naar het noorden van de Gazastrook", verklaart de civiele beschermingsdienst. De Netzarim-corridor is een 7 kilometer lange strook die het noorden van de rest van Gaza scheidt en die door Israël is gemilitariseerd.
Ook het mediakantoor van Hamas zegt dat tienduizenden mensen wachten. Dat meldt ook dat tussen de 615.000 en 650.000 Gazanen terug naar het noorden willen. Journalisten van onder meer persbureau AFP berichten over enorme menigten Gazanen die zich hebben verzameld op een kustweg nabij de barrière. Het Israëlische leger had Gazanen tijdens de oorlog meermaals opgeroepen het noorden te verlaten. Daaraan gaven zij massaal gehoor.
'Alle nodige garanties'
Hamas-functionarissen beweerden eerder dat Israël dit weekend ontheemden zou laten terugkeren, als onderdeel van het huidige bestand. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu liet zaterdag weten dit te blokkeren. Hij eist eerst de vrijlating van gijzelaar Arbel Yehud, die volgens hem al afgelopen zaterdag had moeten worden vrijgelaten. Hamas stelt dat de vrouw aanstaande zaterdag vrijkomt.
Hamas noemt de Israëlische weigering een schending van het bestand en zegt "alle nodige garanties" te hebben gegeven voor Yehuds vrijlating. Israël stelt dat de Palestijnse groepering zich zaterdag niet aan de overeenkomst heeft gehouden bij de tweede uitwisseling van Israëlische gijzelaars en Palestijnse gevangenen. Volgens Israël had Hamas Yehud moeten vrijlaten en een gedetailleerde lijst moeten delen met de status van alle gijzelaars.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en zijn Colombiaanse ambtgenoot Gustavo Petro zeiden beiden "positief" gestemd te zijn na hun ontmoeting in het Witte Huis. Trump zei met Petro te hebben "gewerkt" aan een akkoord over samenwerking bij drugsbestrijding in een "heel goed gesprek".
3 uur geledenATHENE (ANP/RTR/AFP) - Zeker vijftien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Noord-Koreanen die worden betrapt op het kijken naar Zuid-Koreaanse tv-programma's of het luisteren naar Zuid-Koreaanse muziek kunnen worden veroordeeld tot jarenlange dwangarbeid. Als je het verspreidt, is de doodstraf mogelijk. De zwaarste straffen treffen vooral mensen die te arm zijn om ambtenaren om te kopen, stelt Amnesty International. De mensenrechtenorganisatie interviewde mensen die uit Noord-Korea zijn gevlucht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met een pennenstreek een einde gemaakt aan de gedeeltelijke overheidssluiting in de VS. Eerder dinsdag stemde het Huis van Afgevaardigden voor het begrotingsvoorstel dat een einde moest maken aan de politieke impasse in het land.
6 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Zeker veertien migranten zijn omgekomen op de Egeïsche Zee doordat hun boot in botsing kwam met een vaartuig van de Griekse kustwacht. Dat meldt de dienst. Het incident vond plaats ten noorden van het eiland Chios.
7 uur geledenTRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - Saif al-Islam Kaddafi, tweede zoon van de Libische oud-dictator Muammar Kaddafi, is doodgeschoten. Hij werd gezocht door het Internationaal Strafhof in Den Haag. Hij werd thuis door vier mannen geëxecuteerd, aldus zijn adviseur tegen media.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ingestemd met een begroting die de gedeeltelijke shutdown in het land moet beëindigen. De begroting die leidde tot de impasse ligt nu voor bij president Trump.
9 uur geleden