Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Palestijnen loven ICJ-uitspraak over bezette gebieden

Palestijnen loven ICJ-uitspraak over bezette gebieden

RAMALLAH (ANP/AFP) - Een "historische beslissing" noemt de Palestijnse president Mahmud Abbas het vrijdag geopenbaarde advies van het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag, waarin de Israëlische bezetting van Palestijnse gebieden illegaal wordt genoemd.

"Het presidentschap verwelkomt het besluit van het Internationaal Gerechtshof, beschouwt het als een historisch besluit en eist dat Israël wordt gedwongen het uit te voeren", staat in een via persbureau Wafa verspreide verklaring. "De beslissing van de rechtbank is een overwinning voor de gerechtigheid, omdat ze bevestigt dat de Israëlische bezetting onwettig is."

Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het ICJ-advies op X "een keerpunt voor Palestina, voor gerechtigheid en voor het internationaal recht". En: "Israël is verplicht deze illegale koloniale onderneming onvoorwaardelijk te beëindigen, en naar onze mening betekent dat onmiddellijk en volledig."

Oordeel

Het ICJ oordeelde dat het Israëlische nederzettingenbeleid in strijd is met het internationaal recht. Zo komt de manier waarop een deel van de bezettingen plaatsvindt, neer op annexatie. Bovendien wordt de Palestijnse bevolking gediscrimineerd en zelfbeschikking ontzegd. Israël moet zich zo snel mogelijk uit de bezette gebieden terugtrekken en benadeelden compenseren, vindt het ICJ.

Het advies van het ICJ is niet bindend. Het hof zegt dat het nu aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en de VN-Veiligheidsraad is om iets met dit advies te doen. De Algemene Vergadering had om het advies gevraagd.

Israël veroverde tijdens de oorlog in het Midden-Oosten van 1967 de Westelijke Jordaanoever, Oost-Jeruzalem en de Gazastrook. Sindsdien heeft het delen van zijn bevolking verplaatst naar nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land heeft ook Oost-Jeruzalem geannexeerd. In 2005 trok Israël zich terug uit Gaza, maar stelde een blokkade van het gebied in nadat Hamas in 2007 de macht had overgenomen.

Meer uit Buitenland

Internationale bezorgdheid over opmars rebellen in Congo

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.

21 minuten geleden
Nnena Kalu wint Turner Prize

BRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.

41 minuten geleden
Frans lagerhuis steunt begrotingsvoorstel sociale zekerheid

PARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.

2 uur geleden
President Honduras: verkiezingen zijn gemanipuleerd

TEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.

2 uur geleden
Honderdduizenden mensen op de vlucht na nieuw geweld Oost-Congo

UVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.

2 uur geleden
Zelensky zegt klaar te zijn voor verkiezingen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.

2 uur geleden
FT: VS willen snelle reactie Zelensky op vredesvoorstel

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.

3 uur geleden