Palestijnen boos om bezoek Israëlische minister aan moskeeterrein
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De vorige week geïnstalleerde Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft een bezoek gebracht aan het terrein van de al-Aqsa-moskee in Jeruzalem. Palestijnen zien de stap als een provocatie en vrezen dat die tot een nieuwe geweldsuitbarsting kan leiden.
Op beelden is te zien dat Ben-Gvir onder zware beveiliging rondloopt bij de moskee. Binnen de islam geldt het terrein als een van de heiligste plekken, na Mekka en Medina. Maar het gebied heeft ook een belangrijke waarde voor de joden, die het de Tempelberg noemen.
Op dit moment is het alleen voor moslims toegestaan om op het terrein te bidden, maar Ben-Gvir wil dat veranderen. Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelt zijn bezoek en ziet het als "provocatie en gevaarlijke escalatie van het conflict". Ben-Gvir vindt dat ook joden daar hun geloof moeten kunnen uitoefenen en zegt dat zijn regering "niet zal zwichten voor de dreigingen van Hamas".
Nieuw geweld
Het bezoek van de minister is niet alleen onder Palestijnen omstreden. De belangrijkste rabbijnen zijn geen voorstander van een aanpassing van de regels in het al-Aqsa-gebied en de Israëlische oud-premier Yair Lapid had al gewaarschuwd dat een bezoek aan het terrein tot nieuw geweld zou kunnen leiden.
Ben-Gvir is sinds een paar dagen de minister van Veiligheid in de nieuwe regering van premier Benjamin Netanyahu. Hij is van een extreemrechtse partij en heeft zich uitgesproken voor de annexatie van de Westelijke Jordaanoever. Ben-Gvir bezocht het al-Aqsa-terrein al een aantal keer als parlementariër, maar nu hij minister is, zorgt dit voor meer woede bij de Palestijnen.
Meer uit Buitenland
KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
43 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.
2 uur geledenHOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse staatskrant Rodong Sinmun wordt binnenkort op verzoek weer toegankelijk voor Zuid-Koreanen. Dat maakte de regering in Seoul bekend, dat de keuze de krant weer uit de illegaliteit te halen toelicht door te zeggen dat Zuid-Koreanen "politiek volwassen" genoeg zijn om propaganda zelf op waarde te schatten, aldus persbureau Yonhap.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet. Dat zou dan gebeuren na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
11 uur geleden