Palestijnen boos om bezoek Israëlische minister aan moskeeterrein
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De vorige week geïnstalleerde Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft een bezoek gebracht aan het terrein van de al-Aqsa-moskee in Jeruzalem. Palestijnen zien de stap als een provocatie en vrezen dat die tot een nieuwe geweldsuitbarsting kan leiden.
Op beelden is te zien dat Ben-Gvir onder zware beveiliging rondloopt bij de moskee. Binnen de islam geldt het terrein als een van de heiligste plekken, na Mekka en Medina. Maar het gebied heeft ook een belangrijke waarde voor de joden, die het de Tempelberg noemen.
Op dit moment is het alleen voor moslims toegestaan om op het terrein te bidden, maar Ben-Gvir wil dat veranderen. Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelt zijn bezoek en ziet het als "provocatie en gevaarlijke escalatie van het conflict". Ben-Gvir vindt dat ook joden daar hun geloof moeten kunnen uitoefenen en zegt dat zijn regering "niet zal zwichten voor de dreigingen van Hamas".
Nieuw geweld
Het bezoek van de minister is niet alleen onder Palestijnen omstreden. De belangrijkste rabbijnen zijn geen voorstander van een aanpassing van de regels in het al-Aqsa-gebied en de Israëlische oud-premier Yair Lapid had al gewaarschuwd dat een bezoek aan het terrein tot nieuw geweld zou kunnen leiden.
Ben-Gvir is sinds een paar dagen de minister van Veiligheid in de nieuwe regering van premier Benjamin Netanyahu. Hij is van een extreemrechtse partij en heeft zich uitgesproken voor de annexatie van de Westelijke Jordaanoever. Ben-Gvir bezocht het al-Aqsa-terrein al een aantal keer als parlementariër, maar nu hij minister is, zorgt dit voor meer woede bij de Palestijnen.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - De NAVO roept de parlementen van NAVO-landen op te helpen regels te versoepelen die de wapenindustrie in de weg zouden zitten om meer te maken. "Jullie kunnen ons echt helpen om af te komen van alle obstakels" voor het opvoeren van de productie en samenwerking tussen industrieën, hield de plaatsvervanger van NAVO-topman Mark Rutte hen maandag voor.
59 minuten geledenJEREVAN (ANP/AFP) - De Armeense premier Nikol Pasjinjan heeft de Russische suggestie weerlegd om een referendum te houden over EU-toetreding. Dat zegt de Armeense leider in een video op Facebook. De Russische president Vladimir Poetin oefende afgelopen week druk uit op het land om een referendum uit te schrijven. Dit om groeiende onvrede binnen het Kremlin over de toenadering die Armenië lijkt te zoeken tot de Europese Unie.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse overheid wil de grondwet aanpassen om president Tamás Sulyok te kunnen afzetten. Dat zegt de onlangs verkozen premier Péter Magyar na een ontmoeting met de president, die zelf niet wil opstappen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft sinds het begin van de oorlog tegen de VS en Israël zeker twintig Amerikaanse militaire locaties beschadigd, blijkt uit satellietbeelden die de BBC heeft onderzocht. Dit suggereert dat de tegenaanvallen van Iran omvangrijker zijn geweest dan de Verenigde Staten tot nu toe hebben beweerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het staken van de vijandelijkheden in Libanon blijft een harde eis voor een vredesdeal met de VS, benadrukt Iran. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken spreekt in de wekelijkse persbriefing van een "essentiële voorwaarde" om de oorlog te beëindigen.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zijn krijgsmacht (IDF) de opdracht gegeven aanvallen uit te voeren op het zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet, waar de Hezbollah-beweging in feite aan de macht is.
4 uur geledenGENUA (ANP) - De 20-jarige man die vast kwam te zitten in een grot in het noorden van Italië is na twaalf uur gered, meldden Italiaanse media. Een rotsblok brak op 120 meter diepte af en kwam op zijn voet terecht. Hij zat sinds zondagmiddag vast in de Grotta dei Cinghiali Volanti in de provincie Cuneo.
4 uur geleden