Palestijnen boos om bezoek Israëlische minister aan moskeeterrein
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De vorige week geïnstalleerde Israëlische minister Itamar Ben-Gvir heeft een bezoek gebracht aan het terrein van de al-Aqsa-moskee in Jeruzalem. Palestijnen zien de stap als een provocatie en vrezen dat die tot een nieuwe geweldsuitbarsting kan leiden.
Op beelden is te zien dat Ben-Gvir onder zware beveiliging rondloopt bij de moskee. Binnen de islam geldt het terrein als een van de heiligste plekken, na Mekka en Medina. Maar het gebied heeft ook een belangrijke waarde voor de joden, die het de Tempelberg noemen.
Op dit moment is het alleen voor moslims toegestaan om op het terrein te bidden, maar Ben-Gvir wil dat veranderen. Het Palestijnse ministerie van Buitenlandse Zaken veroordeelt zijn bezoek en ziet het als "provocatie en gevaarlijke escalatie van het conflict". Ben-Gvir vindt dat ook joden daar hun geloof moeten kunnen uitoefenen en zegt dat zijn regering "niet zal zwichten voor de dreigingen van Hamas".
Nieuw geweld
Het bezoek van de minister is niet alleen onder Palestijnen omstreden. De belangrijkste rabbijnen zijn geen voorstander van een aanpassing van de regels in het al-Aqsa-gebied en de Israëlische oud-premier Yair Lapid had al gewaarschuwd dat een bezoek aan het terrein tot nieuw geweld zou kunnen leiden.
Ben-Gvir is sinds een paar dagen de minister van Veiligheid in de nieuwe regering van premier Benjamin Netanyahu. Hij is van een extreemrechtse partij en heeft zich uitgesproken voor de annexatie van de Westelijke Jordaanoever. Ben-Gvir bezocht het al-Aqsa-terrein al een aantal keer als parlementariër, maar nu hij minister is, zorgt dit voor meer woede bij de Palestijnen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben opnieuw een olietanker op de Caribische Zee in beslag genomen omdat die banden zou hebben met Venezuela, melden Amerikaanse functionarissen. Dat gebeurt vlak voor een ontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado.
42 minuten geledenRIYAD/ISLAMABAD (ANP/AFP) - De Golfstaten Oman, Qatar en Saudi-Arabië hebben de Amerikaanse president Donald Trump ervan overtuigd geen militaire acties tegen Iran te ondernemen. Dit heeft een hooggeplaatste Saudische functionaris gezegd.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een honderden jaren oude wet tegen opstanden te gebruiken in Minnesota. In die staat ontstond grote onrust nadat een agent van vreemdelingenpolitie ICE een vrouw had doodgeschoten in de stad Minneapolis.
50 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Een medewerker van hulporganisatie Rode Halve Maan is gedood in Iran, meldt koepelorganisatie IFRC, waar ook het Rode Kruis onder valt. Dat gebeurde toen hij op 10 januari aan het werk was in de noordelijke provincie Gilan, net als vijf collega's die gewond raakten.
1 uur geledenBARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
3 uur geleden