Palestijn Abbas vraagt VN om schorsing Israël op Nakba-herdenking
NEW YORK (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak voor de Verenigde Naties opgeroepen tot een schorsing voor Israël als het land niet stopt met de "agressie" tegen Palestijnen. Abbas hield een toespraak over de Nakba, de periode waarin meer dan 750.000 Palestijnen hun huis moesten verlaten omdat de staat Israël werd gesticht.
De Nakba (catastrofe) wordt ieder jaar door de Palestijnen herdacht op 15 mei, een dag na de Israëlische Onafhankelijkheidsdag. De staat Israël werd gesticht op 14 mei 1948. De Britten verlieten het gebied in die periode en door de daaropvolgende oorlog tussen de Israëliërs en de Palestijnen moesten honderdduizenden mensen vluchten.
Maandag was het de eerste keer dat de Nakba ook herdacht werd bij de Verenigde Naties. Abbas riep Israël op om zich aan het internationaal recht te houden en aan de resoluties van de VN. Abbas telt zelf liefst duizend resoluties over Israël die zijn aangenomen door de Algemene Vergadering, de Veiligheidsraad of de Mensenrechtenraad. "Tot op de dag van vandaag, is niet één van die resoluties uitgevoerd." Volgens Abbas gaat de catastrofe nog altijd door totdat de Palestijnen kunnen terugkeren naar hun thuisland.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/DPA/RTR/BLOOMBERG) - De rechterhand van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, Andri Jermak, stapt op, meldt Zelensky. Aanleiding is een groot corruptieschandaal in de energiesector. Eerder op de dag werd bekend dat het kantoor van de machtige stafchef van de president werd doorzocht door het Nationaal Anticorruptieagentschap (NABU) en een anticorruptieaanklager (SAP).
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nog eens negen Palestijnse militanten te hebben gedood bij pogingen om een tunnelnetwerk in Zuid-Gaza te ontmantelen. "Tot nu toe zijn meer dan dertig terroristen uitgeschakeld", aldus een verklaring.
4 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Dagen van verwoestende overstromingen in Zuidoost-Azië hebben meer dan driehonderd mensen het leven gekost. Slachtoffers komen onder andere uit Indonesië, Thailand en Maleisië. Autoriteiten zijn druk bezig met reddingswerkzaamheden.
4 uur geledenHONGKONG (ANP) - De Hongkongse anticorruptiewaakhond ICAC heeft acht mensen opgepakt na de fatale brand in de miljoenenstad. Er wordt onderzoek gedaan naar mogelijke corruptie rond de grote renovatie van de door de brand getroffen woontorens.
4 uur geledenMOSKOU (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft vrijdag in Moskou gezegd dat Rusland een belangrijke energieleverancier voor zijn land zal blijven. Hongarije staat onder druk van de Europese Unie en de Verenigde Staten om zijn afhankelijkheid van de Russische import af te bouwen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Dominique Pelicot, die veroordeeld is voor jarenlang ernstig misbruik van zijn vrouw, is op zoek naar een uitgever. Hij heeft in zijn cel geschreven en wil nu zijn kant van het verhaal naar buiten brengen, zegt zijn advocaat. Die erkent wel dat er onder uitgevers tot nu toe "veel terughoudendheid" is.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag heeft ook in hoger beroep het vrijlatingsverzoek van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte afgewezen. Duterte wordt sinds maart in Nederland vastgehouden in afwachting van een proces tegen hem.
7 uur geleden