Pakistaanse oud-premier Khan veroordeeld tot gevangenisstraf
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Een Pakistaanse rechtbank heeft oud-premier Imran Khan in een corruptiezaak veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De politie arresteerde de politicus vervolgens in zijn huis in Lahore. Khan zat eerder dit jaar ook al vast en dat leidde toen tot bloedige rellen en duizenden arrestaties.
De voormalige cricketster wordt verweten dat hij zichzelf zou hebben verrijkt tijdens zijn premierschap. Er zouden cadeaus zijn doorverkocht die tijdens buitenlandse reizen waren ontvangen en volgens de autoriteiten eigendom waren van de staat. Het ging volgens overheidsfunctionarissen onder meer om horloges die cadeau waren gedaan door een koninklijke familie.
De veroordeling betekent volgens de Pakistaanse regering dat de populaire Khan niet kan meedoen aan de komende verkiezingen. Die zijn naar verwachting in november. De politicus moest vorig jaar vroegtijdig opstappen als premier vanwege een motie van wantrouwen. Hij zegt zelf dat het machtige Pakistaanse leger hem tegenwerkt.
Hoger beroep
De strijdkrachten hebben in kernmacht Pakistan al decennia grote politieke invloed. Khan kreeg volgens waarnemers in 2018 steun van het leger in aanloop naar zijn verkiezing als premier, maar zou later in conflict zijn geraakt met de legertop. Hij hoopt op een politieke comeback en heeft tijdens zijn campagne openlijk kritiek geuit op de strijdkrachten.
De 70-jarige Khan is verwikkeld in meerdere strafzaken die hij politiek gemotiveerd noemt. Hij zegt al langer dat de autoriteiten hem achter de tralies proberen te krijgen om te voorkomen dat hij dit jaar kan meedoen aan de verkiezingen. De advocaten van de oud-premier hebben aangekondigd dat ze direct in beroep gaan tegen zijn veroordeling.
Straatprotesten tegen aanhouding
Aanhangers van Khan gingen eerder dit jaar massaal de straat op toen Khan korte tijd vastzat. Dat leidde tot gewelddadige confrontaties tussen betogers en veiligheidstroepen. Dit keer verscheen na de arrestatie van Khan een tekst- en videoboodschap van de oud-premier op berichtendienst X. Hij vroeg aanhangers om "niet stilletjes thuis te blijven" en vreedzaam te demonstreren voor hun democratische rechten.
"Ik verwacht te worden aangehouden. Daarom is dit bericht voor mijn arrestatie opgenomen", legt Khan uit. Hij roept zijn medestanders op "vreedzaam, standvastig en sterk" te blijven.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.
9 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.
33 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Buitenlandchef Kaja Kallas van de Europese Unie wil na nieuwe aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv de druk op Rusland verder opvoeren. "Woorden van veroordeling alleen zullen de aanvallen op Kyiv niet stoppen. Alleen aanhoudende militaire steun aan Oekraïne en verhoogde druk op Moskou kunnen daar verandering in brengen", stelt ze op X.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de grootschalige Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot tien, meldt de burgemeester van de Oekraïense hoofdstad op Telegram. Bij de aanvallen vielen daarnaast zeker 56 gewonden, onder wie twee kinderen.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Verschillende Oekraïense steden zijn in de nacht van woensdag op donderdag getroffen door een golf van Russische raketaanvallen en drone-aanvallen. Daarbij zijn zeker twee doden en zestien gewonden gevallen, meldt het militaire hoofd van Kyiv, Tymur Tkatsjenko.
7 uur geledenHÉRAULT EN AUDE (ANP/AFP) - In het zuiden van Frankrijk woedt een grote natuurbrand, waardoor tientallen mensen moesten worden geëvacueerd. Honderden brandweerlieden zijn ingezet om de vlammenzee in de departementen Hérault en Aude te bestrijden.
7 uur geleden