Pakistaanse oud-premier Khan veroordeeld tot gevangenisstraf
ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Een Pakistaanse rechtbank heeft oud-premier Imran Khan in een corruptiezaak veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De politie arresteerde de politicus vervolgens in zijn huis in Lahore. Khan zat eerder dit jaar ook al vast en dat leidde toen tot bloedige rellen en duizenden arrestaties.
De voormalige cricketster wordt verweten dat hij zichzelf zou hebben verrijkt tijdens zijn premierschap. Er zouden cadeaus zijn doorverkocht die tijdens buitenlandse reizen waren ontvangen en volgens de autoriteiten eigendom waren van de staat. Het ging volgens overheidsfunctionarissen onder meer om horloges die cadeau waren gedaan door een koninklijke familie.
De veroordeling betekent volgens de Pakistaanse regering dat de populaire Khan niet kan meedoen aan de komende verkiezingen. Die zijn naar verwachting in november. De politicus moest vorig jaar vroegtijdig opstappen als premier vanwege een motie van wantrouwen. Hij zegt zelf dat het machtige Pakistaanse leger hem tegenwerkt.
Hoger beroep
De strijdkrachten hebben in kernmacht Pakistan al decennia grote politieke invloed. Khan kreeg volgens waarnemers in 2018 steun van het leger in aanloop naar zijn verkiezing als premier, maar zou later in conflict zijn geraakt met de legertop. Hij hoopt op een politieke comeback en heeft tijdens zijn campagne openlijk kritiek geuit op de strijdkrachten.
De 70-jarige Khan is verwikkeld in meerdere strafzaken die hij politiek gemotiveerd noemt. Hij zegt al langer dat de autoriteiten hem achter de tralies proberen te krijgen om te voorkomen dat hij dit jaar kan meedoen aan de verkiezingen. De advocaten van de oud-premier hebben aangekondigd dat ze direct in beroep gaan tegen zijn veroordeling.
Straatprotesten tegen aanhouding
Aanhangers van Khan gingen eerder dit jaar massaal de straat op toen Khan korte tijd vastzat. Dat leidde tot gewelddadige confrontaties tussen betogers en veiligheidstroepen. Dit keer verscheen na de arrestatie van Khan een tekst- en videoboodschap van de oud-premier op berichtendienst X. Hij vroeg aanhangers om "niet stilletjes thuis te blijven" en vreedzaam te demonstreren voor hun democratische rechten.
"Ik verwacht te worden aangehouden. Daarom is dit bericht voor mijn arrestatie opgenomen", legt Khan uit. Hij roept zijn medestanders op "vreedzaam, standvastig en sterk" te blijven.
Meer uit Buitenland
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Noord-Korea heeft vrijdag zeker één raket gelanceerd in de richting van de Japanse Zee, melden de Zuid-Koreaanse krijgsmacht en Japan. Het gaat vermoedelijk om een ballistische raket met een kort bereik.
2 uur geledenHANOI (ANP/AFP/RTR) - Tyfoon Kalmaegi heeft donderdag in Vietnam zeker vijf levens geëist toen hij bij de centrale kust aan land kwam, zo maakte het Vietnamese ministerie van Milieu bekend. Zeven mensen raakten gewond.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft in internationale wateren in het Caribisch gebied drie mannen gedood bij een aanval op een verdachte drugsboot. Dat zei de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth donderdag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Er komen "zeer spoedig" internationale grondtroepen in Gaza. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump bij een ontmoeting met Centraal-Aziatische leiders in het Witte Huis.
6 uur geledenLOUISVILLE (ANP) - Het dodental ten gevolge van de crash met het UPS-vrachtvliegtuig in Louisville in de Amerikaanse staat Kentucky is opgelopen tot 13. Dat zei burgemeester Craig Greenberg van Louisville donderdag op X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
10 uur geleden