Paasvuren aangestoken in vooral noorden en oosten van het land
DEN HAAG (ANP) - In met name het noorden en oosten van Nederland zijn zondag traditiegetrouw veel paasvuren aangestoken. Onder andere in de Twentse plaatsen Denekamp en Lonneker, het Gelderse dorp Klarenbeek en de Drentse dorpen Eelde en Hijken gingen stapels snoeihout en takken in vlammen op. In de provincie Groningen trokken verschillende paasvuren honderden mensen, meldt RTV Noord, onder meer in Bellingwolde, Niehove en Bourtange.
In de Overijsselse gemeente Rijssen-Holten organiseren de vijf buurtschappen Espelo, Beuseberg, Dijkerhoek, Holterbroek en Ligtenberg van oudsher een zogeheten paasvurencompetitie. Voorheen beoordeelde de jury hun 'boakes' - paasvuren in dialect - op grootte, maar met het oog op de stikstofuitstoot wordt tegenwoordig gekeken naar welk paasvuur het mooiste is. Dit jaar kwam het vuur van Dijkerhoek als mooiste uit de bus. Een van de organisatoren van het concurrerende paasvuur in Espelo zegt dat het ontsteken van het vuur daar goed is gegaan, hoewel de regen "jammer" was. Doordat er ook een feesttent was, bleven de mensen gelukkig wel hangen, laat hij weten.
Veel organisatoren van paasvuren twijfelden de laatste jaren of de traditie nog wel toekomst heeft, door de strengere stikstofregels. Zo hebben grote paasvuren zoals dat van Espelo moeten laten uitrekenen of ze de omgeving niet te veel belasten met stikstof. De provincie Overijssel heeft de kosten daarvan betaald omdat de provincie hecht aan de traditie, die vermoedelijk al uit de tijd van de Germanen stamt. Ook de provincie Gelderland liet eerder weten het cultureel erfgoed te koesteren, onder meer door bijtijds met de paasvuurbouwers om tafel te zijn gegaan om vergunningen te regelen.
Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwde vrijdag voor een tijdelijke slechte luchtkwaliteit door de paasvuren. Omdat de wind uit het oosten komt, kan de rook ook naar andere delen van het land overwaaien.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
5 uur geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italiƫ en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
9 uur geledenBARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italiƫ en Griekenland nog tien Nederlanders.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
1 dag geleden