Paasvuren aangestoken in vooral noorden en oosten van het land
DEN HAAG (ANP) - In met name het noorden en oosten van Nederland zijn zondag traditiegetrouw veel paasvuren aangestoken. Onder andere in de Twentse plaatsen Denekamp en Lonneker, het Gelderse dorp Klarenbeek en de Drentse dorpen Eelde en Hijken gingen stapels snoeihout en takken in vlammen op. In de provincie Groningen trokken verschillende paasvuren honderden mensen, meldt RTV Noord, onder meer in Bellingwolde, Niehove en Bourtange.
In de Overijsselse gemeente Rijssen-Holten organiseren de vijf buurtschappen Espelo, Beuseberg, Dijkerhoek, Holterbroek en Ligtenberg van oudsher een zogeheten paasvurencompetitie. Voorheen beoordeelde de jury hun 'boakes' - paasvuren in dialect - op grootte, maar met het oog op de stikstofuitstoot wordt tegenwoordig gekeken naar welk paasvuur het mooiste is. Dit jaar kwam het vuur van Dijkerhoek als mooiste uit de bus. Een van de organisatoren van het concurrerende paasvuur in Espelo zegt dat het ontsteken van het vuur daar goed is gegaan, hoewel de regen "jammer" was. Doordat er ook een feesttent was, bleven de mensen gelukkig wel hangen, laat hij weten.
Veel organisatoren van paasvuren twijfelden de laatste jaren of de traditie nog wel toekomst heeft, door de strengere stikstofregels. Zo hebben grote paasvuren zoals dat van Espelo moeten laten uitrekenen of ze de omgeving niet te veel belasten met stikstof. De provincie Overijssel heeft de kosten daarvan betaald omdat de provincie hecht aan de traditie, die vermoedelijk al uit de tijd van de Germanen stamt. Ook de provincie Gelderland liet eerder weten het cultureel erfgoed te koesteren, onder meer door bijtijds met de paasvuurbouwers om tafel te zijn gegaan om vergunningen te regelen.
Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) waarschuwde vrijdag voor een tijdelijke slechte luchtkwaliteit door de paasvuren. Omdat de wind uit het oosten komt, kan de rook ook naar andere delen van het land overwaaien.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een TUI-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangekomen op Schiphol. Het toestel met vluchtnummer OR9406 landde iets na 01.30 uur op Schiphol. Aan boord waren 56 Nederlandse reizigers uit Israël en de Westelijke Jordaanoever, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Iets meer dan 1 op de 6 Nederlanders overweegt niet te stemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen door wantrouwen in de politiek. Dat blijkt uit een enquête van het ANP in samenwerking met Kieskompas.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het hele land, met uitzondering van Limburg, geldt zaterdagochtend code geel omdat het plaatselijk erg mistig kan zijn. Eerder gold die waarschuwing al voor de provincies Friesland, Flevoland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, maar het KNMI heeft het gebied inmiddels uitgebreid.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
14 uur geleden