Paaseitjes en ander chocola duurder door fors hogere cacaoprijzen
DEN HAAG (ANP) - Paaseitjes en andere chocoladeproducten die nu in de schappen liggen, zijn duurder geworden. Dat komt vooral door de flink opgelopen prijzen van cacao en suiker. Omdat de prijzen van suiker voorlopig hoog blijven en die van cacao verder stijgen, wordt chocola komende tijd nog duurder, verwachten sectorspecialist Sebastiaan Schreijen bij RaboResearch en sectoreconomen Nadia Menkveld (ABN AMRO) en Thijs Geijer (ING).
De suikerprijzen zijn vorig jaar flink omhoog gegaan omdat twee belangrijke suikerlanden, Thailand en India, in de zomer last hadden van tegenvallende oogsten door extreme droogte. De cacao-oogsten in de twee belangrijkste productielanden Ivoorkust en Ghana vallen volgens Schreijen en Menkveld tegen door slecht weer en zieke cacaobomen.
Ondanks de dalende suikerprijzen duurt het een paar maanden voordat dit in de schappen te merken is, zegt Menkveld. Volgens haar staan chocoladefabrikanten wel steeds meer onder druk om de prijzen niet te veel op te laten lopen, om te voorkomen dat hun producten minder worden verkocht. "Fabrikanten kijken hoe ze goedkoper, energiezuiniger en efficiënter kunnen produceren om de prijs van een reep omlaag te krijgen." Ze denkt echter niet dat chocola er komende tijd veel goedkoper op wordt.
Verpakkingen verkleinen
Ook regulering rondom duurzaamheid en ontbossing vanuit de EU zorgen voor structureel hogere cacaoprijzen, zegt Schreijen. De cacaoprijzen op de grondstoffenmarkt zijn sinds begin vorig jaar 70 procent gestegen en sinds begin 2021 werd cacao zelfs twee keer zo duur.
Om deze redenen is chocola in de supermarkt volgens de sectorspecialist 7 procent duurder geworden vergeleken met begin vorig jaar en 23 procent duurder dan drie jaar geleden. Paaseitjes zijn in een jaar tijd met gemiddeld 10 tot 15 procent nog harder in prijs gestegen. "Paaseitjes zijn een soort impulsartikel. Mensen willen ze hebben en weten niet meer hoeveel ze daar vorig jaar voor hebben betaald. Dat maakt de prijsstijging net iets makkelijker door te voeren", aldus Schreijen. Bij huismerken spelen grondstoffenkosten een belangrijkere rol voor de prijzen in de schappen, omdat de consument daarbij niet betaalt voor het merk.
De cacaoprijzen staan inmiddels op een recordhoogte, aldus Geijer. "Dat is voor mij een indicatie dat inflatie voor chocolade nog wel even aanhoudt." Hij ziet verder dat producenten ook inspelen op prijsstijgingen door verpakkingen vaker te verkleinen van bijvoorbeeld 250 gram naar 200 gram.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Schiphol en KLM waarschuwen reizigers vrijdag voor vertragingen en annuleringen door winters weer en sterke wind. Volgens de website van Schiphol zijn er zeker tientallen vluchten geschrapt.
3 uur geledenOSLO (ANP/RTR) - Bijna alle nieuwe auto's die vorig jaar werden verkocht in Noorwegen waren elektrisch aangedreven. Volgens de Noorse wegenautoriteit was 96 procent van de nieuw verkochte personenauto's volledig elektrisch. Dat was een jaar eerder nog 89 procent.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
6 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
6 uur geleden