Paar honderd mensen bijeen op Dam voor nationale chanoekaviering
AMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen zijn zondagavond op de Dam in Amsterdam bij elkaar gekomen om het joodse feest Chanoeka te vieren. Tijdens de nationale chanoekaviering werd de grote achtarmige kandelaar aangestoken. Er was livemuziek en enkele speeches. Na afloop werd er soep en soefganiot, een soort oliebol met jam, uitgedeeld.
Een van de sprekers was Caroline van der Plas van de BBB. Ze sprak over "donkere dagen" die de Joodse gemeenschap meemaakt. "De tijden zijn moeilijk. Moeilijker dan het jaren is geweest. En als we terugkijken naar de geschiedenis, dan zien we dat het Joodse volk door de eeuwen heen heel veel moeilijke tijden heeft doorgemaakt." De angst die in de eerdere generaties zat en zit, is nooit weggegaan, zei ze. "Het heeft gesluimerd misschien, maar sinds de pogrom op 7 oktober 2023 is het weer volop opgelaaid."
De BBB-voorvrouw prijst de manier waarop de Joodse gemeenschap ondanks alles telkens weer opstond. "Ondanks de uitdagingen die u en wij tegenkomen, ondanks de verdeeldheid in de wereld, blijft het licht van de Joodse gemeenschap branden. Het is niet alleen het licht van de menora, maar het is ook het licht van uw tradities, uw waarden en uw kracht. Dat is iets waar u trots op mag zijn. Trots op moet zijn."
Empathie
Rabbijnen Raphael Evers en Wim van Dijk, enkele (lokale) politici en de directeur van het Joods Cultureel Kwartier Emile Schrijver waren ook aanwezig. Schrijver had het ook over "gure tijden". "En ik vrees dat dat nog wel even zal blijven." Ook riep hij op tot gesprek en empathie."Het is een keuze om dat niet te doen. Een verkeerde wat mij betreft."
Zondagavond is het de vijfde avond van Chanoeka, dat duurt tot en met donderdag 2 januari. Tijdens Chanoeka, het feest van het licht, wordt stilgestaan bij de onderdrukking van het Joodse volk door de Grieken, zo'n 164 jaar voor Christus. De Joden mochten hun geloof niet uitoefenen, maar kwamen in opstand. Met dit feest wordt de uiteindelijke herinwijding van de tempel gevierd en dat het licht het heeft gewonnen van de duisternis. Traditiegetrouw wordt acht dagen achter elkaar een kaars aangestoken in een speciale achtarmige kandelaar, de chanoekia.
Jaarlijks
Elk jaar komen honderden mensen af op de viering op de Dam. Ook in andere steden in binnen- en buitenland zijn er zondag chanoekavieringen. Gedurende Chanoeka zijn er in het hele land openbare vieringen.
De viering in Amsterdam is rustig verlopen. Op en rond het plein was volop politie aanwezig.
Meer uit Binnenland
VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
6 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
7 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - Voor het Vrijheidsdefilé in Wageningen stonden dinsdagmiddag de toeschouwers weer "rijen dik" mee te kijken, zegt een woordvoerder van de organisatie Wageningen45. Naast veteranen uit de Tweede Wereldoorlog liepen er ook militairen uit 25 landen mee met de militaire optocht, aldus de organisatie.
7 uur geledenMADRID (ANP) - Een team van epidemiologen gaat dinsdagmiddag het cruiseschip Hondius inspecteren. "Dit zal helpen bij beslissingen over de repatriëringsprocessen en de route van het schip", meldt het Spaanse ministerie van Volksgezondheid na overleg met de Wereldgezondheidsorganisatie.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Valt er vandaag écht iets te vieren? Die vraag stond centraal in de 5 meilezing die schrijver en presentator Splinter Chabot dinsdag uitsprak in de Domkerk in Utrecht. Volgens Chabot nemen donkerte, verharding en verruwing in onze samenleving en in de wereld verder toe. Ook vraagt hij zich af hoe vrij mensen zijn als ze voorzichtig moeten zijn met het ophangen van een regenboogvlag of Palestijnse vlag en hoeveel vrijheid er is als uit onderzoek blijkt dat het antisemitisme toeneemt.
10 uur geleden