Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Oxfam: vermogen 10 rijkste mannen verdubbeld tijdens pandemie

Oxfam: vermogen 10 rijkste mannen verdubbeld tijdens pandemie

DEN HAAG (ANP) - Het vermogen van de tien rijkste mannen ter wereld is in de eerste twee jaar van de pandemie verdubbeld, stelt mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib in een rapport. In dezelfde periode zijn meer dan 160 miljoen mensen extra in armoede terechtgekomen. Een "dramatische stijging en pijnlijke trendbreuk met voorgaande jaren", aldus de organisatie in het jaarlijkse rapport over economische ongelijkheid.

De organisatie schat dat het vermogen van de 10 rijkste mannen nu uitkomt op een bedrag van 1,5 biljoen dollar. Oxfam baseert zich op de Forbes-lijst van miljardairs in 2021, met daarin onder meer Elon Musk (Tesla), Jeff Bezos (ex-topman Amazon), Bernard Arnault (luxemerken Louis Vuitton Moët Hennesy), Bill Gates (Microsoft), Mark Zuckerberg (Facebook) en Warren Buffett (topinvesteerder). Twee jaar geleden, toen de pandemie uitbrak, waren zij nog goed voor een gezamenlijk vermogen van 700 miljard dollar. De toename is sneller dan de afgelopen 14 jaar en de "grootste gemeten stijging ooit", stelt Oxfam.

Met name vrouwen en andere achtergestelde groepen zoals mensen van kleur en lhbtqia+ers zijn de dupe van de pandemie, zegt de organisatie. Oxfam wees hier in een eerder onderzoek naar de verdeling van rijkdom tijdens de pandemie al op. Vrouwen en meisjes verloren in 2020 gezamenlijk 800 miljard dollar aan inkomsten, becijferde Oxfam. Ook verloren zij hun kans op een baan of scholing.

Nederland

Ook in Nederland is het gat tussen de allerrijksten en de meerderheid van de bevolking groot, vindt Oxfam. "Het opgetelde vermogen van de 2120 rijkste Nederlanders is groter dan dat van de 10 miljoen armste", stelt de organisatie.

Nederland heeft ook verantwoordelijkheid om de verdeling van arm en rijk aan te pakken, vindt Oxfam. "Maar die urgentie zien we nauwelijks nog terug in het coalitieakkoord dat deze week in de Tweede Kamer wordt besproken", zegt Oxfam-directeur Michiel Servaes. "Als het gaat om internationale solidariteit, de aanpak van belastingontwijking en een eerlijke verdeling van vaccins moet de ambitie echt omhoog."

Ongelijkheid neemt toe

Oxfam verwacht dat de ongelijkheid tussen landen de komende periode zal toenemen. Het onder meer niet tijdelijk opheffen van patenten op coronavaccins betekent volgens de organisatie voor mensen in ontwikkelingslanden een grotere kans op overlijden aan het coronavirus.

Het rapport publiceert Oxfam traditiegetrouw met de start van het ook dit jaar virtueel gehouden World Economic Forum in het Zwitserse bergdorp Davos.

Meer uit Financieel

Studie: Nederlandse exporteurs pessimistisch ondanks exportgroei

AMSTERDAM (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse exporteurs is gedaald naar het laagste niveau sinds de financiële crisis van 2008, hoewel de export het sterkst is gegroeid in twee jaar. Dat melden kredietverzekeraar Atradius en organisatie voor handel en logistiek evofenedex in hun jaarlijkse onderzoek over de export.

19 minuten geleden
Overheidsuitgaven en -schuld stijgen tot meer dan 500 miljard

DEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid en de staatsschuld zijn vorig jaar voor het eerst voorbij de 500 miljard euro gegaan. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferd. De overheidsuitgaven lopen al langer stevig op. Vooral de investeringen en overdrachten aan het buitenland namen vorig jaar sterk toe. Dat komt onder meer door aankopen van militair materiaal.

23 minuten geleden
Economische groei over 2025 iets lager dan eerder gemeld

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in 2025 met 1,8 procent gegroeid. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming. Daarmee pakte de economische groei bij nader inzien iets lager uit dan eerder gemeld.

41 minuten geleden
Kaartloos betalen voor het eerst populairder dan met betaalpas

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal contactloze pinbetalingen zonder betaalpas, dus met smartphone of smartwatch, lag in 2025 voor het eerst hoger dan het aantal contactloze pinbetalingen met een kaart. Dat maakte Betaalvereniging Nederland bekend op basis van landelijke pincijfers.

58 minuten geleden
Nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers, zegt Kadaster

APELDOORN (ANP) - Nieuwbouwappartementen zijn in trek bij huizenkopers van 55 jaar en ouder. Als zij verhuisplannen hebben, willen ze vaker een nieuwbouwhuis dan andere leeftijdsgroepen en zijn ze vaker bereid verder weg te gaan dan jongere kopers. "Senioren zijn dus niet zo honkvast als gedacht wordt", concluderen onderzoekers van het Kadaster.

1 uur geleden
Beschikbaar inkomen huishoudens stijgt in 2025 door hogere lonen

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse huishoudens hadden in 2025 gemiddeld meer te besteden dan een jaar eerder. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt dat vooral door de stijging van de beloning van werknemers door hogere cao-lonen. Tegelijkertijd nam de hypotheekschuld vorig jaar verder toe.

1 uur geleden
ING: Hypotheekrente stijgt door Iranoorlog, impact op starters

AMSTERDAM (ANP) - De hypotheekrentes in Nederland zijn gestegen door de Iranoorlog. Vooral starters en kopers in de grote steden en op de nieuwbouwmarkt kunnen dat merken, meldt ING Research.

6 uur geleden