Oxfam: oorlog in Oekraïne wakkert honger in Syrië aan
DAMASCUS (ANP) - Zes op de tien Syriërs weten volgens hulporganisatie Oxfam niet of en hoe ze hun volgende maaltijd zullen krijgen. De situatie zou bovendien verder kunnen verslechteren omdat Syrië sterk afhankelijk is van graanimporten uit Rusland, die door de oorlog met Oekraïne onder druk staan.
90 procent van de Syriërs kan zich alleen brood, rijst en af en toe groenten veroorloven, zegt de hulporganisatie op basis van gesprekken met 300 inwoners van het door burgeroorlog getroffen land.
Moutaz Adham, directeur voor Oxfam in Syrië, zegt: "Mensen staan aan de afgrond door de economie die is ingestort. Rond Damascus staan mensen uren in de rij om gesubsidieerd brood te halen bij bakkerijen van de staat. Jonge kinderen zijn in afval op zoek naar voedselresten. En veel families gaan schulden aan om zich voedsel te kunnen veroorloven, halen kinderen van school zodat ze kunnen werken en jonge dochters worden vroeg uitgehuwelijkt, zodat er minder leden van het gezin gevoed hoeven te worden." Volgens Adham leeft 90 procent van de Syriërs onder de armoedegrens, ligt de werkloosheid op 60 procent en is het minimumloon in de publieke sector ongeveer 24 euro per maand.
De Syrische overheid zou volgens Adham al zijn begonnen met het rantsoeneren van graan, suiker, olie en rijst. Op maandag waarschuwde VN-topman Antonio Guterres voor een wereldwijde hongercrisis omdat veel arme landen graan uit Rusland importeren.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.
36 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open.
52 minuten geledenDUBAI/TEHERAN (ANP/RTR) - Een konvooi van tankschepen vaart volgens scheepvaartwaarnemers van MarineTraffic door de Straat van Hormuz richting de Indische Oceaan. Het gaat om tankschepen met olie, gas of petrochemische producten aan boord.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij het staakt-het-vuren met Iran mogelijk beëindigt als er tegen woensdag geen langdurig akkoord wordt bereikt om de oorlog te beëindigen. "Misschien verleng ik het niet, maar de blokkade blijft van kracht", zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One op weg terug naar Washington vanuit Phoenix, Arizona. Hij doelde daarbij op de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens.
3 uur geledenVÖLKLINGEN (ANP/DPA) - In de Duitse plaats Völklingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man om het leven gekomen na een harde knal onder een voetgangersbrug, meldt de politie. Ook zijn meerdere mensen zwaargewond geraakt. Agenten werden kort na middernacht gealarmeerd. In de noodoproep werd melding gemaakt van een harde knal en iemand die om hulp schreeuwde.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zal de Straat van Hormuz opnieuw afsluiten als de Verenigde Staten hun blokkade van Iraanse havens voortzetten. Dat heeft de spreker van het Iraanse parlement, Mohammad Bagher Ghalibaf, zaterdag gezegd. Hij bevestigde daarmee wat het Iraanse staatspersbureau eerder al meldde op basis van een bron uit de Iraanse legertop.
7 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - VN-organisatie UNICEF zegt "woedend" te zijn nadat twee vrachtwagenchauffeurs, die waren ingehuurd om schoon water te leveren aan gezinnen in de Gazastrook, door een Israëlische aanval werden gedood. De VN-organisatie meldt in een verklaring dat het incident vrijdagochtend plaatsvond tijdens reguliere watertransporten bij het waterpunt Mansoura in het noorden van Gaza, dat Gaza-Stad van water voorziet. Ook raakten twee andere mensen gewond.
7 uur geleden