Oxfam Novib: veelvliegers en SUV's zwaarder belasten om klimaat
DEN HAAG (ANP) - Manieren van vervoer die zorgen voor een hoge CO2-uitstoot moeten zwaarder worden belast, vindt Oxfam Novib. De organisatie pleit vooruitlopend op de VN-klimaattop in Azerbeidzjan in een rapport voor een hogere en progressieve belasting op vooral SUV's en vliegen.
Daarbij onderstreept Oxfam dat dergelijk vervoer vooral veel wordt gebruikt door de allerrijksten. "Gemiddeld maken vijftig van de rijkste miljardairs ter wereld 184 privéjetvluchten per jaar. De CO2-uitstoot van deze vluchten is net zoveel als een gemiddeld persoon in driehonderd jaar zou produceren."
De uitstoot van alle SUV's is volgens Oxfam goed voor de vijfde plaats op de wereldranglijst van CO2-emissies, meer nog dan de jaarlijkse uitstoot van Japan. Daarbij worden de auto's ook steeds groter en zwaarder, wat een grotere milieubelasting tot gevolg heeft.
Door sterk vervuilende middelen van vervoer zwaarder te belasten, zou dat jaarlijks in Nederland 3,7 tot 4,4 miljard euro kunnen opleveren. Daarmee zouden de landen kunnen worden geholpen die nu al zwaar worden getroffen door de klimaatcrisis, vindt de organisatie voor ontwikkelingssamenwerking. Ook investeringen in duurzaam openbaar vervoer zouden ermee kunnen worden bekostigd.
Oxfam stelt dat ook in Nederland de luchtvaartsector nog altijd wordt ontzien. "Het kabinet-Schoof heeft het over groene groei, maar weigert een van de meest vervuilende sectoren aan te pakken", zegt klimaatexpert Jacqueline Persson van de organisatie.
Oxfam reageerde vorige week donderdag ook zeer kritisch op de Klimaat- en Energieverkenning van het Planbureau voor de Leefomgeving, waarin staat dat het klimaatdoel van 2030 waarschijnlijk niet wordt gehaald. Nederland zet zijn geloofwaardigheid op het spel met het huidige klimaatbeleid, zei Persson toen.
Volgens Oxfam kan Nederland met hogere belastingen op sterk vervuilend vervoer de klimaatfinancieringsbeloften van Nederland waarmaken. "Deze financiering staat onder druk omdat het kabinet-Schoof miljardenbezuinigingen doorvoert op het budget voor ontwikkelingssamenwerking. Klimaatfinanciering valt daar ook onder."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
3 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Islamitische Stichting Nederland (ISN) benadrukt dat de eerste vastendag van de maand ramadan op donderdag 19 februari is. In Saudi-Arabië werd dinsdag vastgesteld dat de eerste vastendag woensdag is.
7 uur geleden